کد خبر: 805 A

سی‌وپنجمین جشنواره تئاتر فجر از امروز شروع می‌شود

سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در حالی از امروز یکم بهمن‌ماه آغاز می‌شود که علاوه بر تغییراتی در بخش‌های رقابتی جشنواره، شاهد حضور پررنگ نمایش‌هایی از شهرستان‌ها خواهیم بود.

ایران‌آرت: سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در حالی از امروز یکم بهمن‌ماه آغاز می‌شود که علاوه بر تغییراتی در بخش‌های رقابتی جشنواره، شاهد حضور پررنگ نمایش‌هایی از شهرستان‌ها خواهیم بود.

به گزارش ایسنا، در جشنواره‌ی تئاتر فجر پیش‌رو، ۱۱۱ نمایش ایرانی و ۱۹ نمایش غیر ایرانی اجرا می‌شوند که در میان نمایش‌های خارجی ۱۷ اثر صحنه‌ای و دو اثر محیطی به صحنه می‌رود، همچنین از ۱۱۱ نمایش ایرانی ۶۹ نمایش از تهران هستند.

در این دوره 25  اثر نمایشی در بخش «مسابقه مرور تئاتر ایران» شرکت دارند و  30 نمایش هم در بخش مسابقه ‌بین‌الملل اجرا می‌شوند که از این میان ۱۰ اثر خارجی، یک اثر تولید مشترک از ایران و هلند و ۱۹ اثر از ایران به رقابت می‌پردازند.

یکی از بخش‌های ویژه جشنواره امسال «تئاتر جوانان» است که در بخش رقابتی آن 28 اثر نمایشی با هم رقابت می‌کنند.

در جشنواره‌ی امسال که بیشتر به مرور آثار اجرا شده در طول یک سال گذشته اختصاص دارد، آثاری از کارگردان‌هایی همچون مسعود رایگان، منیژه محامدی، نیما دهقان، آتیلا پسیانی، سیامک احصایی، حمید پورآذری، قطب‌الدین صادقی، پارسا پیروزفر، افسانه زمانی، حسین پاکدل، افسانه ماهیان،آیدا کیخایی، کیومرث مرادی، محمد یعقوبی و محمد رحمانیان به صحنه می‌روند.

در این دوره از جشنواره هم مانند سال گذشته حضور آثار در بخش «به علاوه فجر» پررنگ است و 10 تماشاخانه خصوصی و نیمه دولتی آفتاب، باران، ارغنون، خانه موزه استاد انتظامی، دا، سه نقطه، فانوس، مشایخی، موج نو و همای سعادت با نمایش‌های متنوع میزبان علاقه‌مندان به جشنواره تئاتر خواهند بود.

همچنین چند نمایش خارجی از کشورهایی همچون فرانسه، لهستان، ترکیه، عراق، ژاپن، گرجستان و بلغارستان  در جشنواره فجر امسال حضور دارند و البته پس از پایان این رویداد یوجینو باربا، یکی از کارگردانان صاحب سبک تئاتر دنیا به ایران سفر می‌کند و علاوه بر برپایی چند کارگاه، نمایشی را هم در چند روز به صحنه می‌برد.

در جشنواره امسال که تئاترشهر با اجراهای صحنه‌ای و محیطی حضور پررنگی دارد، برای اولین‌بار قرار است تمام پوسترهای 35 دوره جشنواره  تئاتر فجر بر دیوار راهرو طبقه سوم این مجموعه نصب شود تا هنرمندان و تماشاگران تاریخچه طراحی پوسترها را ببینند.

در سی‌وپنجمین دوره جشنواره تئاتر فجر اگرچه انتخاب آثار و برخی تغییرات فراخوان، با انتقاداتی از سوی برخی اهالی رسانه و نیز هنرمندان روبرو بوده اما سعید اسدی ـ دبیرـ  نوید برگزاری جشنواره‌ای را می‌دهد که نسبت به سال گذشته گامی رو به جلو خواهد بود و به ویژه در بخش بین‌الملل باید شاهد اجرای آثاری متفاوت از آنچه تاکنون در ایران دیده‌ایم، باشیم.

ضمن اینکه اسدی تاکید کرده است که در این جشنواره آثار خوبی از شهرهای دیگر پذیرفته شده‌اند که کیفیت جشنواره را تضمین می‌کنند و قضاوت تمام این‌ها در پایان روز دوازدهم بهمن‌ماه میسر خواهد شد که آیا تصمیمات دبیر جشنواره تئاتر فجر که مدیریت دو ساله‌ی این رویداد را برعهده داشته به نتیجه‌ی مطلوب رسیده است یا خیر.

 

تئاتر جشنواره بین المللی جشنواره تئاتر فجر رقابت هلند
ارسال نظر