کد خبر: 6823 A

حمید سمندریان سال 1386 اجرای این نمایش برشت را از وصیت‌های هنری خود برشمرد اما هیچگاه موفق به اجرایش نشد.

ایران آرت : گالیله" آخرین نمایش‌نامه برتولت برشت  نمایش‌نامه‌نویس  آلمانی است.

این اثر درامی از یک قطعه تاریخی از زندگی مرد دانشمندی است که اثبات می‌کند خورشید ثابت است و زمین دور آن می‌چرخد.

این نمایشنامه پیرامون حوادث تاریخی اواخر قرن شانزدهم ایتالیا سپری می‌شود. خط داستانی نمایشنامه از سپیدی سحر، در خانه کوچک گالیله چهل و شش ساله واقع در ونیز آغاز و در تاریکی شب در خانه بزرگ او در روستایی، از حوالی فلورانس در سن هفتاد و هشت سالگی پایان می‌پذیرد.

علی پویان

علی پویان، از اجرای نمایش "گالیله" در مهر ماه سال جاری در تماشاخانه ایرانشهر خبر داد و گفت: این نمایش حسرت و آرزوی استاد سمندریان بود و کار بزرگی است که برخلاف مخالفت‌ها برای اجرای این اثر، مقاومت کردم.

این کارگردان با سابقه تئاتر که مجوز اجرای نمایش "دشمن مردم" اثر هنریک ایبسن را پس از 12 سال تلاش دریافت کرد و آن را اواخر سال گذشته در تالار چهارسوی مجموعه تئاترشهر به اجرا درآورد، در ادامه خاطر نشان کرد: نمایش "گالیله" را حسن باستانی دراماتورژی خواهد کرد. او با قلم توانا و آگاهی تاریخی‌‌اش به شایستگی از پس آن برخواهد آمد. ذات این اثر بر پایه علم و تحجر است و این موضوع دستمایه من از این اجرا خواهد بود. قطعاً این نمایش را برای جامعه امروز ایران کار خواهم کرد.

او درباره رویکرد خود به این اثر برشت، یادآور شد: در نظر دارم جامعه ایران را به استفاده از عقل و فکر، به منظور اعلام نظر و رای تشویق کنم و آنان بدانند که بر سر گالیله، خدایگان علم چه آمد و علم با این حال راه خودش را رفت. هر چند در ابتدای آن دوره عالمان از بین رفتند و فکرشان متوقف شد. عقل، تفکر و اندیشه دیدگاه برشت است. بی‌نظیرترین اثری که فلسفه، علم و هنر را در هم آمیخته و قصد دارم در این اثر به آن بها بدهم.

پویان با اشاره به اینکه قصد دارد اثری در حد و معیار استاد سمندریان به روی صحنه ببرد، عنوان کرد: هر چند که نمی‌توانم این کار را در حد سمندریان اجرا کنم، اما شایسته نام او انجامش خواهم داد. به زودی بازیگران این نمایش را نیز معرفی خواهم کرد.

حمید سمندریان سال 1386 اجرای نمایش "گالیله" نوشته برتولت برشت را از وصیت‌های هنری خود برشمرد.

او از سال 1360 کوشش کرده بود تا آن را به نمایش درآورد و در سال 1370 نخستین دوره تمرین‌های "گالیله" را آغاز کرده بود که ناگهان کار متوقف شد. سمندریان در سالیان بعد بارها برای اجرای این نمایش تدارک دید اما این امر هرگز محقق نشد.

 

حمید سمندریان نمایشنامه گالیله علی پویان
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین