کد خبر: 641 A

جشنواره تئاتر فجر از مقام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی قدردانی خواهد کرد.

ایران‌آرت: نشست خبری سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر بیست و ششم دی ماه 1395 در محل سالن همایش های مجموعه تئاتر شهر با حضور سعید اسدی دبیر جشنواره و پیمان شریعتی دبیر اجرایی جشنواره درحضوراصحاب رسانه برگزار شد. 

سعید اسدی دبیر این دوره از جشنواره در ابتدا با اشاره به درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی این ضایعه را تسلیت گفت و ادامه داد: بدون شک فعالیت های آیت الله هاشمی رفسنجانی بر هیچ کس پوشیده نیست و جشنواره تئاتر فجر در این دوره از مقام ایشان قدردانی خواهد کرد. 

جشنواره امسال خوشبختانه قبل از شروع بخش نهایی در قالب نمایشنامه خوانی و برخی کارگاه ها آغاز به کار کرد که بازخوردهای بسیار مثبتی را در پی داشت. 

وی ادامه داد: 7 بخش فجر استانی امسال یکی دیگر از ره آوردهای های سی و پنجمین جشنواره تئاتر بین المللی فجر بود. استان های آذربایجان شرقی، بوشهر، خراسان رضوی، خوزستان، فارس، مازندران و یزد در این دوره از جشنواره بخش فجر استانی را تشکیل دادند که تا 29 دی ماه خاتمه می یابد. 

با توجه به اخبار رسیده برگزاری این جشنواره در بخش استانی با استقبال خوب هنرمندان و مردم آن استانها رو به رو شده است. 

دبیر جشنواره درادامه افزود: امسال 111 نمایش ایرانی و 19 نمایش بین المللی درجشنواره حضور دارند که از این 19 نمایش بین المللی 17 اثر در بخش صحنه ای و دو اثر در بخش محیطی اجرا خواهند شد. کشور یونان با نمایش اودیسه خوانی اتفاقی پژوهش محور را در جشنواره امسال رقم می زند. 

دربین 111 نمایش ایرانی ، 79 اثر صحنه ای و 32 اثر در بخش بیرونی و محیطی قرار دارند. 120 کارگردان دراین دوره از جشنواره حضور یافته و خوشحالم که بگویم میانگین سنی آنها 36.2 سال بوده که نشان از جوان شدن جشنواره می دهد. امسال حضور بانوان در جشنواره به خوبی به چشم خورده و به عنوان مثال در بخش محیطی از 36 کارگردان حاضر 8 تن از آنها را بانوان تشکیل می دهند. 

اسدی با اشاره به تمرکز بر متون ایرانی تصریح کرد: امسال 93 درصد از آثار حاضر درجشنواره را متون ایرانی تشکیل می دهند و در سی و پنجمین  جشنواره بین المللی تئاتر فجر شاهد حضور 127 نویسنده خواهیم بود. 

وی ادامه داد: امسال استان خراسان رضوی با 7 اثر به عنوان فعال ترین استان و شهرستان مشهد با 5 اثر فعال ترین شهرستان حاضر در جشنواره است. 

دبیر جشنواره درباره دعوت از گروه های خارجی اذعان کرد: تاکید ما در دعوت از مهمانان خارجی معرفی تئاتر ایران به بازار جهانی است. امسال سه نمایش اودیسه خوانی، بادکنک و گرگ و میش تجربه های جدیدی از دیدن و شنیدن را در اختیار مخاطب خواهد گذاشت. 

اسدی در مورد بخش بعلاوه فجر جشنواره امسال افزود: امسال بعلاوه فجر امکان مشارکت بیشتر تماشاخانه ها و هنرمندان را فراهم آورده به طوری که 10 تماشاخانه با 11 سالن دراین بخش حاضرند. این بخش مختص تماشاخانه های خصوصی نبوده و سالن های دولتی خارج از بخش اصلی جشنواره نیز در آن حضور دارند. 

 

آذربایجان شرقی آیت الله هاشمی رفسنجانی استان خراسان رضوی تئاتر مشهد
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین