کد خبر: 536 A

چیستا یثربی با کارگردانی و بازی در نمایش "شب" می‌خواهد با سه ترس زندگی‌اش روبرو شود.

ایران آرت:  نمایش "شب" نوشته و کار چیستا یثربی که قرار بود از 20 دی ماه در سالن قشقایی مجموعه تئاترشهر به صحنه ‌رود اما بخاطر فوت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و سه روز عزای عمومی از روز پنج شنبه 23 دی ماه اجرای این نمایش را آغاز می‌کند در مورد تازه‌ترین اثر خود گفت: این نمایش اثری روانکاوانه است که بر اساس تداعی‌ها، خاطرات، ترس‌ها و کابوس‌های یک فرد نوشته شده است.

او ادامه داد: به آن روانکاوانه می‌گویم زیرا با ذهنیت سر و کار دارد. این درام با درونیات انسان و آنچه به آن (ناخودآگاه) در ارتباط است. فروید همیشه می‌گفت: خودآگاه یک سوم وجود انسان و باقی آن ناخودآگاه است مانند کوه یخی که تنها یک سوم آن از آب بیرون است و قسمت اعظم آن پنهان است. ما در این نمایش تلاش کردیم تا به ناخودآگاه یک زن گریزی بزنیم.

یثربی در رابطه با نخستین حضور خود در سمت بازیگر بر صحنه توضیح داد: قرار بود بازیگر دیگری به همراه دختر من (نیایش میمندی) ایفای نقش داشته باشند، اما به دلیل هم زمان شدن زمان اجرا با امتحانات پایان ترم دخترم او نتوانست در این نمایش همراه ما باشد.

او ادامه داد: من کارگردانم و اصلا قرار نبود به صحنه بیایم. همیشه اساتید من چون خانم راستگار و ژاله علو به من می‌گفتند تو بازیگر بسیار خوبی هستی، اما آنقدر حسی به ایفای نقش بر صحنه می‌پردازی و از تکنیک دوری می کنی که نگران سلامتی تو می‌شویم. به یاد دارم زمانی که در کلاس‌ها اتود می‌زدیم خانم راستکار به من می‌گفت باید سطل آب یخی به من بدهید تا روی چیستا بریزم و او از حس بیرون بیاید و متوجه شود زندگی آن چیزی نیست که آن را بازی می‌کند.

این کارگردان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: داستان "شب"، اتفاق دردناک میان یک مادر و دختر را به تصویر می‌کشد، آنقدر روز بازبینی تحت تاثیر قرار گرفته بودم و گریستم که بعد بازبینی دچار افت فشار شدم. برایم مهم نبود همکاران من به تماشا نشسته‌اند آنچه اهمیت داشت آن بود که حتما نمایش را به صحنه ببرم. به هیچ عنوان استرس نداشتم چون معلم بازیگری هستم. این شخصیت ترکیبی از چیستا یثربی و شخصیت نمایش، سارا صولت است.

او افزود: بازیگری در این نقش دردناک و سخت است مانند آن است که از میان آتش رد شوید و من هر شب از میان آتش رد می‌شوم. کاری را شروع کردم که دیگر نه راه پس دارم نه پیش.

او در پایان با بیان اینکه این اثر مقابله با سه ترس اوست توضیح داد: من از شب می‌ترسم، سوژه آن و بازی کردن در آن هم ترسناک است و این نمایش رویارویی با سه ترس است. ترس ترس از جا زدن، ترس‌های شبانه (به دلیل اینکه تمام خبرها و اتفاقات بد زندگیم در شب رخ داده است) و ترس از بازیگری. از ترس متنفرم؛ با آنها روبه‌رو می‌شوم شاید شب‌ها بتوانم بخوابم.

نمایش "شب" با بازی چیستا یثربی و لیلی سلیمانی تا 30 دی ماه ساعت 19 در تالار قشقایی تئاتر شهر به روی صحنه می‌رود.

 

چیستا یثربی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین