کد خبر: 37270 A

تام استاپارد نمایشنامه‌نویس شهیر انگلیسی برای اولین بار به سراغ خودنگاری رفته و شخصی‌ترین اثرش را نوشته است.

ایران آرت: روزنامه گاردین خبر داده است که تام استوپارد قصد دارد شخصی‌ترین اثرش را برای اجرا در West End بنویسد. این نمایشنامه‌نویس 81 ساله سال گذشته را صرف نوشتن نمایشنامه "لئوپولتشت" کرده است. لئوپولتشت نام منطقه یهودی‌نشین وین است. نمایشنامه در فضای وین 1900 است.

استوپارد همواره به عنوان نویسنده‌ای غیرشخصی‌نویس شناخته می‌شود و به ندرت به سراغ خودنگاری رفته است. زمانی که از او درباره منشا ایده‌هایش پرسیده‌اند او طرفاً گفته است: "هرودز". هرودز شرکت خرده‌فروشی بریتانیایی است، که در زمینه توزیع و فروش پوشاک، موادغذایی و کالاهای لوکس فعالیت می‌کند.

او گفته نمایشنامه جدید متفاوت است و "یک سال صرف نوشتن آن شد؛ اما آبستنی آن طولانی‌تر بود. کاملاً برای من شخصی است؛ اما آن را حول و حوش یک خانواده وینی نوشتم که به نظر نمی‌آید درباره من است."

قرار است این متن توسط پاتریک ماربر کارگردانی و سونیا فریدمن آن را تهیه‌کند.

به گزارش تسنیم، استوپارد در این نمایشنامه درباره زندگی جذابی نوشته است که احساس می‌کند آن را داشته است. وی در سال 1937 در موراویا،‌ بخشی از جمهوری چک امروزی متولد شده است و در 1939 پس از حمله نازی‌ها با خانواده‌اش فرار می‌کند و به سنگاپور می‌رود. در 1942 پس از سقوط سنگاپور به دست ژاپنی‌ها به همراه مادر و برادرش به استرالیا می‌رود؛ اما قایقشان در نهایت به بمبئی می‌رسد. پدرش در سنگاپور کشته می‌شود و مادرش پس از ازدواج با یک افسر بریتانیایی در 1046، به انگستان می‌رود.

استوپارد یکی از رکوردداران جایزه تونی در بخش نمایشنامه‌نویسی است و برای نگاشتن فیلمنامه "شکسپیر عاشق" جایزه اسکار فیلمنامه‌نویسی دریافت کرده است.

 

نمایش نمایشنامه شکسپیر عاشق تام استاپرد وست اند لندن تام استوپارد لئوپولتشت
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین