کد خبر: 34216 A

برنده تندیس جشنواره تئاتر فجر برای دیده شدن مجبور شد در یک برنامه استعدادیابی تلویزیون حضور یابد.

ایران آرت: فاطمه رادمنش بازیگر و کارگردان باسابقه تئاتر که اجرای شب گذشته‌اش در برنامه استعدادیابی "عصر جدید" شبکه سه تلویزیون بازتاب بسیاری در فضای مجازی داشت، از تئاتری‌های شاخص استان کرمان، برنده چندین جایزه معتبر تئاتری از جمله تندیس جشنواره تئاتر فجر و جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان است، او شب گذشته با رأی صددرصدی داوران راهی مرحله بعد شد اما دل بسیاری از تئاتری ها از این اتفاق سوخت و داغ دل شان تازه شد! 

رادمنش درباره چگونگی حضورش در این برنامه استعدادیابی گفت: من در واقع به نوعی از طرف عوامل "عصر جدید" برای حضور در این برنامه دعوت شدم. چون یکی از دوستانِ عوامل برنامه از همکاران من است و خودش هم در برنامه شرکت کرده و جزو فینالیست‌ها هم شده بود. عوامل برنامه به او گفته بودند که اگر افراد بااستعداد و مخصوصاً بانوانی را که استعداد ویژه‌ای دارند، می‌شناسد به آن‌ها معرفی کند و به این ترتیب بود که همکارم حضور در این برنامه را به من پیشنهاد کرد.

یک تئاتری حرفه‌ای هستم اما…

وی در گفتگو با مهر ادامه داد: تا قبل از این من هنوز برنامه "عصر جدید" را به درستی نمی‌شناختم و تنها بخش‌هایی از آن را در فضای مجازی دیده بودم و بعد از تحقیق و بررسی به چند علت تصمیم گرفتم در برنامه حضور یابم. اول اینکه تلویزیون طیف وسیعی از مخاطبان را در بر می‌گیرد. من یک تئاتری حرفه‌ای هستم و روی کار خودم تسلط دارم و مخاطبان تئاتری من را می‌شناسند اما بیشترین مخاطبی که ممکن است یک تئاتر داشته باشد زیر ۱ میلیون نفر است اما من دوست دارم تعداد بیشتری از مخاطبان هنر و کار من را چه در بازیگری و نگارش متن و چه در کارگردانی ببینند.

رادمنش درباره بازخوردهایی که نسبت به حضورش در این برنامه استعدادیابی به عنوان یک هنرمند حرفه‌ای تئاتر دریافت کرده است، بیان کرد: در اکثر "تلنت شو" هایی که در دنیا وجود دارد حدوداً نسبت حضور افراد حرفه‌ای به آماتور ۶۰ به ۴۰ است چون این افراد با تلاش خود در جامعه محدودتری شناخته و معروف شده‌اند و ورود به این برنامه‌ها باعث می‌شود طیف وسیع‌تری از مخاطبان آن‌ها را بشناسند و نامشان بر سر زبان‌ها بیاید.

وی افزود: در برنامه "عصر جدید" هم به عنوان نمونه افراد شعبده‌بازی که در برنامه شرکت کردند، همگی در حرفه خودشان اشخاص شناخته شده و معروفی هستند اما به این برنامه آمدند تا کارشان بیشتر دیده شود. البته پدیده‌های کم سن و جوانی هم داشته‌ایم که استعدادهای ویژه‌ای داشته‌اند و بدون هیچ آموزشی وارد برنامه شدند.

3092661

کارگردان نمایش خیابانی "دختران جنگ" یادآور شد: معتقدم که بیشترین جوهره و استعدادی که خداوند به من داده بازیگری است. من از سن کم وارد این عرصه شدم و سال‌ها برای رسیدن به هدفم تلاش کردم به همین دلیل هم وارد برنامه "عصر جدید" شدم که دیده شوم. من در برنامه عنوان کردم که حضور در این برنامه و دریافت چهار چراغ سفید باشکوه‌ترین جایزه‌ای بوده که دریافت کرده‌ام. با وجودی که من جایزه جشنواره بین المللی تئاتر فجر را در کارنامه ام دارم اما اجرای شب گذشته یکی از بهترین اجراهای من در طول دوران فعالیتم بود و خوشبختانه بازخورد مثبتی هم از مردم و داوران گرفتم.

رادمنش درباره شکل گیری این قطعه نمایشی توضیح داد: این متن را با همکاری همسرم علی‌محمد رادمنش برای این برنامه آماده اجرا کردم. از زمانی که کتاب "۲۳ نفر" را خواندم سرنوشت اکبر دانشی و اینکه در نهایت چه بلایی به سرش آمد جزو دغدغه‌های من شد و در نهایت نیز تصمیم گرفتم قطعه‌ای در ارتباط با او را برای اجرا آماده کنم. چون من در حوزه دفاع مقدس کار می‌کنم پرداختن به شهدا مخصوصاً شهدای مهجور جزو دغدغه‌هایم است.

"عصر جدید" می‌تواند سکوی پرتابم باشد

وی متذکر شد: بر این باور هستم که همیشه افرادی بهتر از من وجود دارند و ممکن است هنوز استعدادشان دیده نشده باشد. تلاش من این بود که حضور خوبی داشته باشم و مطمئن باشید که این‌طور نبوده که بدون آموزش و با تکیه بر استعداد غریزی ام روی صحنه حاضر شوم. جوهره بازیگری در کنار تکنیک کار من را شکل می‌دهد و فکر نمی‌کنم کسی بدون آموزش و به صورت ناگهانی بتواند به عنوان یک پدیده روی صحنه برود. چرا کسی که استعداد دارد و می‌تواند خودش را نشان دهد نباید در چنین برنامه‌ای حضور یابد. منظور من این نیست که مثلاً فردی در سطح محمد اصفهانی در برنامه شرکت کند اما چرا نباید فرد که استعداد خاصی دارد و دوست دارد شناخته شود در برنامه شرکت کند.

این بازیگر تئاتر در پایان صحبت‌هایش بیان کرد: این برنامه می‌تواند به عنوان سکوی پرتاب من به حساب بیاید و من از این پس با دقت و وسواس بیشتری کار خواهم کرد. همسرم برای بازی در فیلم "گلنسا" جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره بوستن آمریکا از نگاه منتقدان را دریافت کرد که جایزه معتبری است اما به دلیل اینکه زیاد در سینما شناخته شده نیست جایزه او بازخورد رسانه‌ای مناسبی پیدا نکرد. این مساله دردناکی است پس چرا من نباید از موقعیتی که برای دیده شدن برایم فراهم شده است، استفاده کنم؟

 

*چرا کنسرت بانوان قبل از تاریکی هوا انجام می شود؟!

*سگی که تلویزیون جنباند​

*اینجا نان و ماست هم نیست لطفا سیبل را آنطرف تر بگیر

تئاتر نمایش احسان علیخانی عصر جدید فاطمه رادمنش
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین