کد خبر: 18954 A

تری گیلیام برای دومین تجربه اپرایی خود اثری از هکتور برلیوز را دستمایه کارش قرار داده است.

ایران آرت: تری گیلیام، کارگردان نامدار بریتانیایی دومین اپرای خود را به روی صحنه برده است. «بن‌ونوتو چلینی» شاهکار هکتور برلیوز، آهنگساز فرانسوی اثری بسیار چشم نواز، پر هیجان و دارای ساختاری دراماتیک است.

به گزارش یورونیوز، گیلیام که کارگردانی این اثر با شکوه را برعهده دارد درباره انگیزه اش برای سخت اپرا می گوید: «کار من اوپرا نیست، بلکه به صحنه بردن نمایش است. این چیزی است که همواره سعی می کنم آنرا انجام دهم.»

نخستین اپرای برلیوز بر اساس خاطرات بن‌ونوتو چلینی، مجسمه ساز بزرگ عصر رنسانس نوشته شده است. اپرا داستان عشق چلینی به ترزا را روایت می کند و اینکه چگونه او رقیب خود را با طراحی و ساخت مجسمه برنز «پرسئوس» سرگردان کرد.

طراحی دکور و فضای کلی اثر به همراه جادوی هنر تری گیلیام به قوه تخیل تماشاگران جانی تازه می بخشد و آنها را وارد دنیایی شگفت انگیز می کند: «تلاش کردم نمایش روح قرن هجدهمی داشته باشد، بکر، بدیع و جالب برای همه.»

تری گیلیام که برای دومین تجربه اپرایی اثری از هکتور برلیوز را دستمایه کار خود قرار داده با تمجید از شاهکار این آهنگساز شهیر فرانسوی می گوید: «موسیقی بسیار فاخر و با شکوه است و از هر جهت در بالاترین حد زیبایی و ظرافت قرار داد. این در حالیست که می توان رگه هایی از تراژدی را نیز در آن جستجو کرد. در کل یک ماجراجویی واقعی است. او (آهنگساز) در صورت زنده بودن سینماگر بزرگی بود.»

جان اوسبورن، خواننده تنور آمریکایی و پرتی یانده، خواننده سوپرانو اهل آفریقای جنوبی و برنده جایزه «اوپرالینا» نقش های اصلی را در این اثر بر عهده دارند. پرتی یانده این اثر را از جنبه درام منحصر به فرد توصیف می کند و می گوید: «جنبه دراماتیک اثر بسیار پر رنگ و قوی است و من تاکنون پیش از این در اپرا آنرا تجربه نکرده ام. اثر در کل بسیار باشکوه و غافلگیرکننده است. گاهی تصور می کنید که جمله بیش از حد معمول امتداد پیدا می کند یا مثل اثر اغلب آهنگسازان ابعاد بزرگتری می یابد در حالیکه ناگهان شما را به گوشه ای دیگر می کشاند.»

اپرای «بن‌ونوتو چلینی» تا چهاردهم آوریل در سالن اپرای باستیل شهر پاریس به روی صحنه است.

تری گیلیام هکتور بولیوز بنونتو چلینی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین