کد خبر: 1658 A

هاشمی می گوید چرا سالن ها 30 تا 40 درصد از بلیت فروشی ها سهم می برند؟

ایران آرت  : هدایت هاشمی با توجه به اجرای نمایش «حرفه‌ای» در تماشاخانه خصوصی و تازه‌تاسیس پالیز، گفت: «در سال‌های قبل یکی از بزرگترین معضلات ما، ماندن در صف گرفتن نوبت اجرای عمومی از سالن‌های دولتی بود که تماشاخانه‌های خصوصی تا حدودی آن را برطرف کردند.»

این بازیگر تئاتر و تلویزیون ادامه داد: «دولت حمایت خود را روز به روز کمتر و کمتر می‌کرد و تعداد فارغ‌التحصیلان تئاتر از دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها روز به روز بیشتر و بیشتر می‌شد. در نتیجه در نبود بودجه و امکانات دیگر، تنها راه حلی که به ذهن اهالی تئاتر رسید، تغییر کاربری مکان‌ها و تبدیل آن‌ها به سالن تئاتر بود که از جمله آن‌ها می‌توان به تبدیل حمامی قدیمی به تماشاخانه اشاره کرد.»

او که در پنجمین سری «پایتخت» به کارگردانی سیروس مقدم هم حضور دارد افزود: «اکنون این فضاهای فرهنگی خصوصی نیاز به قانون‌گذاری دقیق دارند. طبق قراردادهایی که در سالن‌های خصوصی با گروه‌های نمایشی بسته می‌شود، درصدی از مبلغ حاصل از فروش بلیت به سالن و درصدی به گروه تعلق می‌گیرد. این درصدبندی بین عددهایی مانند 70 درصد سهم گروه، 30 درصد سهم سالن یا 60 درصد سهم گروه، 40 درصد سهم سالن است. معتقدم این شیوه ابدا صحیح نیست و در همه جای دنیا غیرمنصفانه‌ترین مبلغ 20 و 80 است. یعنی 80 درصد از فروش را گروه برمی‌دارد و 20 درصد را سالن.»

هدایت هاشمی صحبت خود در مورد تماشاخانه‌های خصوصی را این گونه تمام کرد: «تمام این سالن‌ها نیازمند قانون‌گذاری هستند. باید قانونی وجود داشته باشد که تمام سالن‌های خصوصی از آن پیروی کنند؛ به عنوان مثال سالن باید ملزم شود در مقابل هر سه نمایشی که پرمخاطب بوده و مبلغ حاصل از فروش بلیتش هم چشمگیر بوده است، به یک کار دانشجویی به صورت رایگان یا با کمک‌هزینه بالا نوبت اجرا دهد. این‌ها چیزهایی است که برای کمک به ادامه حیات صحیح تماشاخانه‌های خصوصی باید مدون و لازم‌الاجرا شود.»

کیانیان از یکشنبه 17 بهمن تا جمعه 27 اسفند همراه با هدایت هاشمی و بهاره رهنما هر روز در دو نوبت 17 و 21 روی صحنه تماشاخانه پالیز می‌رود تا نخستین کارگردانی تئاتر را با نمایشنامه «حرفه‌ای» از دوشان کواچویچ تجربه کند.

دوشان کواچویچ، هنرمند اهل یوگسلاوی دو شخصیت آفریده ذهنش تیا و لوک را در دوران فروپاشی کمونیسم در اروپای شرقی قرار داده است تا نمایشنامه «حرفه‌ای» را بیافریند. کواچویچ همچنین از شخصیت مارتا به عنوان عاملی برای فاصله‌گذاری بین دیالوگ‌های بلند تیا و لوک استفاده کرده است. تیا هدایت هاشمی است، لوک رضا کیانیان و مارتا بهاره رهنما.

 

 

هدایت هاشمی سریال پایتخت
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین