کد خبر: 15012 A

این نمایش یک کمدی اسلپ استیک است که به موضوع چند همسری یک مرد می‌پردازد.

ایران‌آرت: علی عامل هاشمی کارگردان نمایش «مردان بیوه» که در تماشاخانه انتظامی روی صحنه است گفت: این نمایشنامه نوشته داریو فو است که توسط جمشید کاویانی از زبان انگلیسی به فارسی ترجمه شده است اما متاسفانه ترجمه ناقص است و متن چند صفحه نسبت به نمایشنامه اصلی کم دارد. نام اصلی نمایشنامه داریو فو «نقاش های ساختمانی حافظه ندارند» بوده اما مترجم در ترجمه اثر به فارسی نام «مردان بیوه» را برای کار انتخاب کرده است.

وی ادامه داد: برای اجرای این اثر نمایشی متن را بازنویسی کردم و تغییراتی در روند اتفاقات نمایش دادم. متن داریو فو متعلق به دوره ای است که طبق قوانین کلیسا، مردها به راحتی نمی توانستند همسرانشان را طلاق دهند و اگر کسی می خواست ازدواج دیگری داشته باشد باید تا زمان مرگ همسرش صبر می کرد. این نمایش درباره مردی است که به شرق سفر می کند و شیفته فرهنگ چند همسری شرق شده و همزمان با چند زن ازدواج می کند. اما همسر اولش با همکاری زنان دیگر به این دلیل که شوهرشان کار نمی کند او را مومیایی می کنند اما طی اتفاقاتی مرد که مومیایی شده زنده می شود ...

عامل هاشمی یادآور شد: در متن اصلی مرد نمی تواند به شرق سفر کند و در کشور خودش ازدواج با چند زن را تجربه می کند اما در این نمایش من مرد داستان را به شرق یعنی خاورمیانه، خاور دور و خاور دورتر فرستادم و او از هر جایی که رفته همراه خودش یک زن به ایتالیا می آورد. این نمایش، کمدی اسلپ استیک یا بزن و بکوب است و تلاش شده جذابیت های این نوع کمدی در نمایش حفظ شود.

او در گفت و گو با مهر، درباره نزدیکی کمدیا دلارته ایتالیایی و نمایش های شادی آور ایرانی توضیح داد: نمایش های کمدی و شادی آور ایرانی نزدیکی زیادی به کمدی ایتالیایی دارند به شکلی که بسیاری از شخصیت های کمدیا دلارته شبیه به شخصیت های نمایش تخت حوضی ایرانی مثل سیاه و حاجی هستند به همین جهت این نوع نمایش ها را به راحتی می توان با قواعد نمایش های شادی آور ایرانی منطبق کرد تا مخاطب جذب کار شده و با نمایش ارتباط بیشتری برقرار کند.

نمایش «مردان بیوه» به کارگردانی علی عامل هاشمی و تهیه کنندگی امیر جعفری تا آخر دی ماه ساعت ۱۹:۳۰ در تماشاخانه استاد انتظامی روی صحنه است.

 

نمایش مردان بیوه علی عامل هاشمی کمدی اسلپ استیک داریو فو
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین