کد خبر: 9387 A

یلم‌های سینمایی و سریال‌های «زورو»، «هری پاتر»، «سینما پارادیزو»، «بازی تاج و تخت»، «شجاع دل» و «دزدان دریایی کارائیب» شش اثری بودند که موسیقی متن‌شان در کنار شش قطعه دیگر، توسط گروه امین غفاری، سولیست ویلنِ متولد ۱۳۷۰ در تالار وحدت اجرا شد.

ایران آرت: شامگاه یکشنبه ۲۹ مرداد تالار وحدت میزبان سولیست ویلن و سرپرست گروهی بود متولد ۱۳۷۰؛ امین غفاری که همراه با نوید شعبان‌زاده (ویلن اول)، امین عطایی (ویلن دوم)، دانیال جورابچی (ویولا)، هستی سپاسی (ویلنسل)، محمدصادق فرزانه (کنترباس، گیتار)، حسین محمدی (گیتار، تنظیم‌کننده)، همایون آرامفر (پیانو و سازهای الکترونیک، تنظیم‌کننده)، ماه‌سیما فلاحی (فلوت) و سحر شاطری (ادوات کوبه‌ای) روی صحنه رفت.

به گزارش خبرآنلاین این کنسرت در دو قسمت برگزار شد. پیش از زمان تنفس قطعاتِ؛ «زورو» (آهنگساز جیمز هورنر)، «لیبسلاید» (آهنگساز فریتز کرایسلر)، «هری پاتر» (آهنگساز جان ویلیامز)، «سینما پارادیزو» (آهنگساز انیو موریکونه)، «ایر» (آهنگساز یوهان سباستین باخ) و «پرلود و اَلگرو» (آهنگساز فریتز کرایسلر) و پس از آن قطعاتِ؛ «بازی تاج و تخت» (آهنگساز رامین جوادی)، «شاکن» (آهنگساز ویتالی)، «شجاع دل» (آهنگساز جیمز هورنر)، «دزدان دریایی کارائیب» (آهنگساز هانس زیمر)، «والس بهار» (آهنگساز امین غفاری) و «چارداش» (آهنگساز ویتوریو مونتی) اجرا شدند که در این میان شش قطعه مربوط به شش فیلم سینمایی مشهور بود.

تاخت و تاز زورو روی صحنه تالار وحدت

«نقاب زورو» فیلمی است به کارگردانی مارتین کمپبل محصول سال ۱۹۹۸ امریکا که حوادث ۱۰ سال بعدش را می‌توان در «افسانه زورو» باز هم به کارگردانی خود او و محصول سال ۲۰۰۵ دید. ساخت موسیقی هر دو فیلم را جیمز هورنر بر عهده داشته است. هورنر آهنگساز و رهبر ارکستر آمریکایی بود و از آهنگسازان تحسین‌شده و موفق سینمای هالیوود به شمار می‌آمد. 

تنظیم قطعه «زورو» را مهدی پناهی و حسین محمدی انجام داده بودند و مونتاژ تصاویری از فیلم سینمایی را که روی پروژکشن می‌دیدیم؛ ماهیار چرمچی. در اولی بازیگر نقش زورو آنتونی هاپکینز بود و در دومی آنتونیو باندراس. 

کنسرت ویلن امین غفاری در تالار وحدت

داستان «هری پاتر و سنگ جادو» و گذرش از تالار اسرار و زندان آزکابان

جان ویلیامز، آهنگساز، رهبر ارکستر و پیانیست آمریکایی و از سرشناس‌ترین چهره‌های دنیای موسیقی فیلم است. از جمله کارهای او می‌توان به ساخت موسیقی سه قسمت نخست مجموعه «هری پاتر» با بازی دنیل رادکلیف در نقش اصلی اشاره کرد.

یکی از بهترین تم‌های ساخته شده توسط ویلیامز در این سه قسمت؛ «هری پاتر و سنگ جادو»، «هری پاتر و تالار اسرار» و «هری پاتر و زندان آزکابان»، معروف به تم هدویگ است که در قسمت‌های پنجم و ششم این مجموعه نیز به کار رفت.

در طول زمانی که «هری پاتر» با تنظیم مهدی پناهی نواخته می‌شد، تصاویری از این فیلم سینمایی هم بر روی سه پروژکشنی که روی سِن وجود داشت پخش می‌شد.

ترکیبی از عشق و سانسور در «سینما پارادیزو»

«سینما پارادیزو» فیلمی است ایتالیایی به کارگردانی جوزپه تورناتوره، با شخصیت درخشان پسری کوچک که نامش سالواتوره دویتا است و توتو صدایش می‌کنند، محصول سال ۱۹۸۸. این فیلم در شصت و دومین مراسم اهدای جایزه اسکار موفق به کسب اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی‌ زبان شد. سانسور و عشق دو تم اصلی این فیلم هستند که آهنگسازی‌اش بر عهده انیو موریکونه آهنگساز برجسته ایتالیایی بوده است.

در لحظاتی که این قطعه با تنظیم حسین محمدی در حال اجرا بود، تصاویری از «سینما پارادیزو» هم روی پروژکشن‌ها پخش می‌شد.

کنسرت ویلن امین غفاری در تالار وحدت

«بازی تاج و تخت» و افتخار ساخته شدن موسیقی‌اش توسط یک ایرانی 

«بازی تاج‌وتخت» سریالی آمریکایی است که مخاطبان ایرانی بسیاری هم دارد و سال ۲۰۱۸ با انتشار فصل هشتم تمام می‌شود. یکی از شخصیت‌های این سریال که این روزها به واسطه حضور تصویرش روی بیلبوردهایی در سطح شهر تهران، در رسانه‌های داخلی خبرساز شده، جان اسنو است. موسیقی «بازی تاج و تخت» توسط رامین جوادی ساخته شده، آهنگساز آلمانی ایرانی‌تبار که پدرش یک مهاجر ایرانی و مادرش یک آلمانی بود.

در لحظاتی که گروه رامین غفاری مشغول نواختن موسیقی «بازی تاج و تخت» با تنظیم مهدی پناهی بودند، تصاویری از این سریال در حال پخش بود.

فریاد آزادی‌خواهی مل گیبسون در نقش ویلیام والاس در قلب تهران

«شجاع دل»  فیلمی حماسی و آمریکایی به کارگردانی و بازیگری مل گیبسون، محصول سال ۱۹۹۵ است. گیبسون در این فیلم جنگجویی اسکاتلندی است به نام ویلیام والاس که رهبری اسکاتلندی‌ها را در اولین جنگ استقلال‌طلبی علیه ادوارد یکم بر عهده داشته و در پایان هم نه تنها سر خم نمی‌کند که آزادی را با چنان صدایی فریاد می‌زند که مو بر تن سیخ می‌کند.

ساخت موسیقی این فیلم بر عهده جیمز هورنر بوده و تنظیمش برای اجرا در تالار وحدت توسط امین غفاری و همایون آرامفر انجام شده است.

حمله «دزدان دریایی کارائیب» به تالار وحدت 

«دزدان دریایی کارائیب» فیلمی پنج گانه، ساخته گور وربینسکی و راب مارشال است با بازی جانی دپ در نقش اصلی به نام کاپیتان جک اسپارو و موسیقی‌اش توسط هانس زیمر ساخته شده.

هانس زیمر  آهنگساز آلمانی است که در طول بیش از سه دهه فعالیت هنری خود، برای بیش از ۱۵۰ فیلم موسیقی متن نوشته است. این قطعه با تنظیم همایون آرامفر و همزمان با پخش تصاویری از این مجموعه فیلم؛ اجرا شد.

 

تالار وحدت جان اسنو امین غفاری
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین