کد خبر: 8687 A

رئیس کمیته فرهنگ، هنر و رسانه مجلس : دادستانی قوه قضاییه باید پاسخگو باشد.

ایران آرت : حجت الاسلام احمد مازنی در واکنش به ادامه جریان لغو کنسرت‌ها در کشور از سوی دادستانی قوه قضاییه گفت: دادستانی قوه قضاییه باید پاسخگو باشد که بر اساس کدام بند قانونی به پروژه‌های فرهنگی ورود و مجوزهای رسمی وزارت ارشاد اسلامی را ملغی می‌کند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به لغو کنسرت‌ها در استان خراسان رضوی توسط دادستانی این استان، ادامه داد: متأسفانه مقامات استانی خراسان رضوی در مباحث فرهنگی مداخلات نابجایی دارند که این مداخلات حاکی از یک برداشت است؛ به این صورت که به دلیل وجود مبارک حرم امام رضا(ع) در مشهد نباید یک سری برنامه‌های فرهنگی مثل برگزاری کنسرت در این استان برپا شود.

وی با بیان اینکه به اعتقاد بنده برگزاری کنسرت منافاتی با مذهبی بودن برخی شهرها و وجود مبارک امام رضا(ع) در مشهد ندارد، تأکید کرد: اگر بنا باشد برای برخی شهرها استثنایی در برگزاری کنسرت قائل باشیم این موضوع را نیز قانون باید مشخص کند.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس به دادستانی و مسئولان استانی شهر مشهد توصیه کرد که آمار برگزاری مراسم‌های فرهنگی و کنسرت‌ها را در دولت‌های مختلف بررسی کنند و به این سئوال پاسخ دهند که چرا برگزاری کنسرت در شهرهای اقماری مشهد در دولت قبل ایرادی نداشت.

وی یادآور شد: ماه‌ها پیش وقتی پروژه اخلال در برنامه‌های فرهنگی و لغو کنسرت‌ها کلید خورد پیشنهادی مبنی بر حضور ذی‌نفعان و مسئولان برگزاری کنسرت در کمیسیون فرهنگی مطرح کردم تا این موضوع یک بار برای همیشه حل و فصل شود ولی این پیشنهاد تا کنون عملی نشده است.

عضو فراکسیون امید مجلس ادامه داد: کمیسیون فرهنگی مجلس قطعا به موضوع لغو کنسرت‌ها واکنش نشان خواهد داد و بار دیگر پیشنهاد می‌کنم با دعوت از هنرمندان ذی‌نفع، مسئولان وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی و مقامات استانی در کمیسیون این موضوع مطرح و برای همیشه حل و فصل شود.

وی با بیان اینکه به نظر نمی‌رسد در این زمینه خلأ قانونی وجود داشته باشد و ایراد از این است که نهادها نباید در کار یکدیگر دخالت می‌کنند، افزود: مشکل اصلی از دیدگاه و سلایق سیاسی مسئولان نشأت می‌گیرد درحالیکه اگر این نگاه سیاسی حاکم نبود و آقایان نگران ارزش‌ها بودند، چنین واکنش‌هایی باید در دولت نهم و دهم نیز صورت می‌گرفت.

رئیس کمیته فرهنگ، هنر و رسانه مجلس اظهار کرد: چنین رفتارها و دخالت‌ها در امور نهادهای دیگر به نفع هیچکس و هیچ جناحی نخواهد بود و مردم در این میان متضرر می‌شوند.

مازنی تأکید کرد: زمانی که اولین کنسرت در مشهد لغو شد بنده هشدار دادم که باید این مسئله مدیریت شود چراکه اگر جلوی چنین اقدامات خودسرانه‌ای گرفته نشود این مسئله به سایر استان‌ها سرایت خواهد کرد و مرجعی که مسئولیتی در زمینه فرهنگی ندارد به مسائل فرهنگی ورود و دخالت بی مورد می‌کند.

عضو فراکسیون امید مجلس تصریح کرد: سال گذشته در شهریورماه زمانی که پروژه لغو کنسرت‌ها کلید خورد از رییس جمهور و دبیر شورای عالی امنیت ملی نظام درخواست کردم که به موضوع لغو کنسرت‌ها ورود کنند امروز نیز بار دیگر این درخواست خود را تکرار می‌کنم چراکه این موضوع تبدیل به یک ابزار قدرت برای جناحی خاص شده است.

وی با اشاره به وخامت حال شهرام ناظری و انتقال او به بیمارستان پس از لغو کنسرت وی و برخورد ناشایست با او در قوچان، گفت: شهرام ناظری تنها هنرمند عرصه موسیقی است که مقام معظم رهبری از ایشان نام برده است و چنین رفتارهایی با هنرمندان در شأن فرهنگ این کشور نیست.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با یادآوری اینکه موضوع لغو کنسرت در اولین نشست کمیسیون فرهنگی طرح می‌شود، تصریح کرد: لازم است مسئولان بالادستی قوه قضاییه به دادستانی خراسان رضوی که رفتاری در شأن فرهنگ ایرانی با مردم و هنرمندان نداشته‌اند، تذکر داده شود و اگر قرار است جایی ورود انجام شود، این اقدام باید در چارچوب قانون و با هماهنگی قوه مجریه انجام پذیرد تا اقدام این نهادها موجب بروز خسارت به ویژه به مردمی که برای تماشای برنامه هنری آمده‌اند، نشود.

 

احمد مازنی لغو کنسرت ها کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی حجه الاسلام احمد مازنی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین