کد خبر: 834 A

 ایران‌آرت: محمد معتمدی در یادداشتی با اشاره نامزد شدن خود در جشنواره موسیقی فجر برای آلبومی که از انتشار آن رضایت نداشته، اعلام کرد که در مراسم اختتامیه جشنواره حضور پیدا نمی‌کند.

محمد معتمدی در یادداشتی در این باره چنین آورده است:

«نادیده گرفته شدن حقوق مولفین و پدیدآورندگان آثار هنری در ایران موضوع تازه ای نیست اما با هر بار مطرح شدن موضوعاتی در این باب، زخمه ای عمیق به تار دل هنرمندان می خورَد. حکایتِ نادیده انگاشتن حقوق پدید آورنده اثر از جانب کسانی که به عنوان نمونه در عرصه موسیقی، حاصل تلاش هنرمندان را به شکل غیرقانونی انتشار می دهند و یا سایت هایی که بدون واهمه از برخورد قانونی به نشر بی مجوز این آثار مشغول اند، هر چند دردناک، آن اندازه تکان دهنده نیست که این فعلِ مذموم، از درون خود جامعه هنری برخیزد.

چند سال پیش، پس از ضبط یک آلبوم موسیقی، به دلایل حرفه ای که از حوصله این نوشتار خارج است از عوامل مجموعه درخواست کردم صدای بنده را از این اثر حذف کرده و از همکاری خواننده دیگری بهره مند شوند.اقدامی عادی و طبیعی که هیچگونه منافاتی با اصول حرفه ای ندارد. اما دریغا که این گونه نشد و دیگر صاحبان اثر، باوجود اعلام کتبی و مکرر اینجانب به مسئولان و رسانه های جمعی مبنی برعدم رضایت نسبت به انتشاراین آلبوم، اقدام به انتشار آن کردند. پیگیری های حقوقی بعدی روشن ساخت که بنده نیز به عنوان یکی از مشارکت کنندگان در تولید آن اثر هنری، تا پیش از انتشار واجد حقوقی بوده ام که با انتشار آن پایمال شده است.

باری، امروز در پی تماسی از جانب دبیرخانه سی و دومین جشنواره موسیقی فجر، مطلع شدم به دلیل انتشار همین اثرِ مورد مناقشه، به عنوان کاندیدای دریافت جایزه بخش خوانندگی موسیقی دستگاهی انتخاب شده ام. با گذشت سالها و بارها اعلام عدم رضایت از انتشار این آلبوم، این خبر برای من همان قدر تازگی داشت که احتمالاً برای هر مخاطبِ دیگرِ اخبارِ هنری.

نیازی به تأکید نیست که هنرمند تنها هنگامی با اثر خود احساس نزدیکی می کند و آن را مولود خود می داند که به تمامی از آن رضایت داشته باشد، نه آنکه با آن اثر هنری به مثابه کالایی برخورد شود که می تواند هر زمان که عده ای تشخیص می دهند، بی اذن صاحب اثر، روانه بازار شود.

اینجانب، محمد معتمدی، با کمال احترام اعلام می دارم که تمایلی به حضور در اختتامیه سی و دومین جشنواره موسیقی فجر ندارم و این فرصت را در اختیار کاندیداهای فعلیِ این جشنواره قرار می دهم.

‎با این امید که در سالهای پیشِ رو و در جشنواره های آتی، معیارهای انتخاب و قضاوت، به آن حدی از شفافیت برسد که همه هنرمندانِ ساحتِ موسیقی، بتوانند با طیب خاطر در آن شرکت کنند.

این شرح بی نهایت کز زلف یار گفتیم/ حرفی است از هزاران کاندر عبارت آمد

محمد معتمدی»

 

ایران جامعه جشنواره موسیقی فجر حقوق موسیقی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین