کد خبر: 697 A

خواننده گوشه‌نشین به صحنه بازگشت

علیرضا افتخاری پس از سال‌ها غیبت، امشب بار دیگر با ارکستر ملی به رهبری فریدون شهبازیان به صحنه بازگشت و قطعاتی از آلبوم‌های «نیلوفرانه» و «شور عشق» را خواند.

 ایران‌آرت: علیرضا افتخاری پس از سال‌ها غیبت، امشب بار دیگر با ارکستر ملی به رهبری فریدون شهبازیان به صحنه بازگشت و قطعاتی از آلبوم‌های «نیلوفرانه» و «شور عشق» را خواند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، چهارمین شب از سی‌و‌دومین جشنواره موسیقی فجر با اجرای ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان و خوانندگی علیرضا افتخاری در تالار وحدت آغاز شد.

در این اجرا که نخستین کنسرت رسمی ارکستر ملی ایران به شمار می‌آمد و بسیاری از چهره‌های دولتی و هنری از جمله وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مهمان آن بودند، فریدون شهبازیان، در سخنانی گفت: «من تولد ارکستر ملی ایران را تبریک می‌گویم. این ارکستر با هدف پیشبرد موسیقی ارکسترال و موسیقی اصیل ایرانی تشکیل شده و به همین منظور تنها دلمشغولی من اجرای آثار آهنگسازان ارزشمند ایرانی است.»

این موسیقی‌دان که پیش از این در گفت‌و‌گو با خبرآنلاین بر متفاوت و مجزا بودن دو ارکستر ملی و ارکستر موسیقی ملی ایران تاکید کرده بود، افزود: «جا دارد امشب از استاد فرهاد فخرالدینی، رهبر ارکستر موسیقی ملی ایران یاد کنیم که امیدوارم باحضور این هنرمند ارزنده کشورمان، شاهد بازگشایی مجدد آن ارکستر باشیم.»

رهبرارکستر ملی همچنین خطاب به سید‌رضا صالحی‌امیری، وزیر ارشاد، گفت: «از شما می‌خواهم کمک کنید تا موسیقی اصیل و ارکسترال ایرانی در جهان معرفی شود. ما از سبک‌های موسیقی جهانی استفاده می‌کنیم و آن را با موسیقی خودمان درمی‌آمیزیم تا آثار بهتری را پدید آوریم. موسیقی ما به ویژه موسیقی مقامی بسیار غنی است و کمتر جایی پیدا می‌شود.»

علیرضا افتخاری و اجرای زنده پس از سال‌ها غیبت

بعد از این سخنان، سازهای ارکستر ملی کوک و در ابتدای کنسرت، قطعه‌ای بی‌کلام اجرا شد. پس از آن علیرضا افتخاری پس از سال‌ها به روی صحنه آمد. این خواننده که پس از مدت‌ها غیبت، در یک اجرای زنده حضور پیدا کرده بود، با شعف و خوشحالی در سخنانی کوتاه گفت: «نمی‌دانم در مقابل شما باید چه کار کنم؛ من بال و پر درآورده‌ام، نمی‌دانم پرواز کنم یا بخوانم.»

قطعات «نعمه محرم راز»، «ساقی نامه» و «شور عشق» اثر فریدون شهبازیان، چهار قطعه «نیلوفرانه»، «بهشت یاد»، «در هوای تو» و «کوی بی نشان» به آهنگسازی عباس خوشدل و  دو قطعه «سبک بال» و «چهار مضراب شوشتری» از حسین دهلوی از جمله آثاری بودند که در این کنسرت نواخته شدند.

نخستین اجرای ارکستر ملی ایران مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت و با تشویق‌های تماشاگران به پایان رسید.

سیدرضا صالحی‌امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهیندخت مولاوردی، معاون حقوقی رییس جمهوری، مجید تخت‌روانچی، معاون اروپایی و آمریکایی وزیر امور خارجه، علی جنتی، وزیر ارشاد سابق، محمد‌مهدی حیدریان، مشاور عالی وزیر ارشاد و جمعی از هنرمندان از جمله هوشنگ کامکار، تهمورس پورناظری، داود گنجه‌ای و ...از مهمانان شرکت کننده در این کنسرت بودند.

 

نخستین حضور وزیر ارشاد در برنامه‌های جشنواره موسیقی

در حاشیه این کنسرت، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که برای اولین‌بار در یکی از اجراهای سی‌ودومین جشنواره موسیقی فجر حضور داشت، در جمع خبرنگاران در باره موسیقی ایرانی و ارکستر ملی توضیحاتی را داد.

سیدرضا صالحی‌امیری گفت: «حضور امشب من در اجرای این ارکستر در حقیقت توجه به هنر موسیقی، اصحاب موسیقی و ارکستر ملی ایران بوده است. من برای این ارکستر احترام زیادی قائل هستم.»

وزیر ارشاد با بیان این‌که شاهد یکی از شب‌های زیبای موسیقی ایران بوده است، ادامه داد: «ارکستر ملی به رهبری استاد شهبازیان و خوانندگی آقای افتخاری لبخند را به چهره‌های مردم نشاند. نشاط و شادی جوانان آرزوی ما و دولت است و دوست داریم جوانان همیشه با نشاط و شاد باشند.»

او تاکید کرد: «ما باید جوانان را به رسمیت بشناسیم، جوانان امروز به هنر موسیقی، شعر و معنویت نیاز دارند و ما باید در حوزه های موسیقی، تئاتر، سینما و قرآنی تلاش کنیم تا معنویت، معرفت و هنر را در نسل جوان منتشر کنیم.»

صالحی امیری درباره بودجه سال آینده ارکسترهای بزرگ سمفونیک و ملی توضیح داد: «برای سال آینده برای هر دو ارکستر سمفونیک و ملی، بودجه ۱۲ میلیارد تومانی تصویب کرده‌ایم تا شاهد اجراهای مستمر آن‌ها در تهران، شهرستان‌ها و کشورهای دیگر باشیم.»

 

تولد عشق موسیقی وزیر امور خارجه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین