کد خبر: 5841 A

در خاور میانه و جهان اسلام موریس ژار را بیشتر به لطف دو اثر از «مصطفی عقاد» یعنی فیلمهای «عمر مختار» و «محمد رسول الله» می شناسند.

ایران آرتموسیقی فیلم های موریس ژار در نشست تخصصی موسیقی فیلم  4 خرداد ساعت30/ 18 با حضور نصرالله داودی آهنگساز، مترجم وپژوهشگر در فرهنگسرای ارسباران بررسی می شود.

به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای ارسباران، موریس آلکسیس ژار در 13 سپتامبر 1924 در شهر لیون فرانسه متولد شد. وی در رشته مهندسی در دانشگاه سوربن تحصیل کرد . او که در طول جنگ جهانی دوم در ارکسترهای نظامی به نوازندگی می پرداخت  پس از جنگ وارد کنسرواتوار پاریس و به تحصیل در رشته آهنگسازی مشغول شد . ژار در سال ۱۹۵۲ نخستین موسیقی فیلم را برای ژرژ فرانجی برای فیلم کوتاه «هتل معلولان» ساخت و آنچه ژار را به شهرت جهانی رساند همکاری او با «دیوید لین»، کارگردان مشهور انگلیسی بود که با فیلم «لورنس عربستان (1962)» آغاز و پس از آن برای تمامی آثار دیگرش یعنی «دکتر ژیواگو (1964)»، «دختر رایان (1970)» و نهایتا «گذری به هند (1984)» موسیقی نوشت که علاوه بر دهها جایزه بین المللی موفق به دریافت سه جایزه اسکار نیز شد.

همچنین در خاور میانه و جهان اسلام موریس ژار را بیشتر به لطف دو اثر از «مصطفی عقاد» یعنی فیلمهای «عمر مختار» و «محمد رسول الله» می شناسند. موریس ژار همچنین پدر «ژان میشل ژار» آهنگساز بزرگ فرانسوی و از بزرگان موسیقی الکترونیک نیز هست. ژار که از دهه شصت ساکن هالیوود شد تا آخر عمر برای بالغ بر صد و پنجاه فیلم موسیقی ساخت و با کارگردانان مشهوری چون «جان فرانکن هایمر»، «آلفرد هیچکاک»، «جان هیوستون»، «دیوید لین»، «لوچینو ویسکونتی» و «پیتر ویر » همکاری موثر داشت. وی سر انجام در 28 مارس 2009 میلادی چشم از جهان فرو بست.

در این نشست ضمن بررسی سبک منحصر به فرد ژار در آهنگسازی به مسائلی چون پردازش منحصر به فرد ملودی، ارکستراسیون، ساختار ریتمیک و هارمونیک برخی از آثار مهم وی مورد تحلیل قرار خواهد گرفت.

علاقمندان جهت حضور در این برنامه می‌توانند به فرهنگسرای ارسباران به نشانی خ دکترشریعتی، خیابان جلفا مراجعه و برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های 20-22872818 تماس بگیرند.  

 

 

 

موریس ژار فیلم محمد رسول الله فیلم عمر مختار
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین