کد خبر: 4921 A

احمدی نژاد طرفدار صدای سیاوش قمیشی بود و می خواست در یکی از سفرهایش به نیویورک او را سوار هواپیمای خود کند و به تهران آورد

ایران آرت : سیاوش قمیشی همانگونه که خود در مصاحبه‌هایش گفته است مشتاق بازگشت به وطن است اما تاکنون هیچگاه تقاضایی برای برگشت به ایران نکرده است.

این سرنوشت ناگزیر هنرمندانی ست که در هنگامه انقلاب اسلامی، ایران را به دلایل مختلف ترک کردند و در دیار غربت ماندند، همیشه هم از غم غربت و دوری از وطن نالیدند اما پای برگشتن نیافتند، لابد یکی مثل سیاوش قمیشی که فعالیت های سیاسی هم نداشته و موسیقی که کار کرده دارای وزن و شانی بوده بیش از دیگران غصه هجرت از خانه مادری را خورده است که این درد و هجر را می توان در ترانه اخیرش "اهواز" و هم دردی با مردم نازنینی که هوا ندارند کاملا احساس کرد. 

قمیشی همیشه گفته است" تأیید شدن از طرف مردم برای او کافی است و نیازی به تأیید شدن از طرف هیچ مقام مسئولی در ایران را ندارد." 

اما خودش خوب می داند تا مسئولین امر موافقت نکنند امکان بازگشت او میسر نخواهد بود. شاید هم سرنوشت "حبیب محبیان" بر ترس های او علاوه کرده است، به همین جهت هم اعلام کرده است:"  مادامی که فروش سی دی‌هایم در ایران ممنوع و غیرقانونی هستند پس برگشتن  بی معناست."

شاید مقصود قمیشی این است که پیش از بازگشت او به خانه مادری، مجوز فروش آلبوم هایش صادر شود تا با تضمین لازم برای ادامه فعالیت موسیقی اش راهی ایران شود. 

این در حالی ست که او و جنس موسیقی اش تفاوت هایی با زنده یاد حبیب محبیان دارد زیرا با وجود ممنوعیت فروش آلبوم‌های قمیشی ، برخی از آهنگ‌های او به صورت بی کلام از رادیو و تلویزیون صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران هر از چند گاهی پخش می‌شوند.

دیگر اینکه او هواخواهانی پر و پا قرص نزد برخی مسئولان تراز اول دارد که مسیر او برای بازگشت به خانه مادری و ادامه فعالیت موسیقی در ایران را هموار می کند. 

-اولین زمزمه سال 1380 

در اواسط دهه هشتاد خورشیدی، رسانه های ایران خبر دادند سیاوش قمیشی برای اجرای کنسرت در مراسمی باشکوه در جزیره کیش دعوت شد. علی رغم پیشنهاد رقم بسیار بالا به سیاوش قمیشی، او این پیشنهاد را رد کرد. 

بعدتر ها معلوم شد پیشنهاد دهندگان چه کسانی بودند. 

- علاقه شدید احمدی نژاد به قمیشی 

21 خرداد 1395 باشگاه خبرنگاران وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نوشت : محمود احمدی نژاد به صدای برخی خوانندگان قبل از انقلاب علاقه‌مند بود. او منهای اینکه به طور کلی معتقد به کمی آسان گیری در حوزه‌های فرهنگی مرتبط با دین بود و برنامه‌هایی برای بازگشت برخی خواننده‌های قبل از انقلاب داشت، شنیده شده مشخصا هوادار سیاوش قمیشی بود و حتی در یکی از سفرها با نیویورک قصد داشت او را در هواپیمای خود به ایران برگرداند."

گویا دولت دهم پروژه بازگشت هنرمندان مهاجرت کرده را با حبیب محبیان کلید زد که پایانی تراژیک داشت و مرگ حبیب در حالیکه نتوانست در ایران ساز بزند و بخواند حتما پیامی آشکار داشت. 

- یک کلیپ، پاشنه آشیل قمیشی

 29 دی 93 رسانه های اصولگرا، مطلبی رفتند که سیاوش قمیشی خواننده لس آنجلسی با ارائه یک ویدیو کلیپ به شعائر حسینی و شهدای گمنام توهین کرد. 

جالب است آنها هم در این مطلب هوای قمیشی را داشته اند، آنجا که نوشتند:" گفتنی است در مضمون ترانه این خواننده یادشده توهین مستقیمی وجود ندارد، اما گنجاندن تصاویر عزاداری و حضور بر مزار شهدا در ویدیوکلیپ ترانه‎ای که محتوایش غمناک و اندوهناک جلوه دادن ایران است، چنین چیزی را القا می‌کند."

حتی آنها مقصر تولید چنین کلیپی را مسئولین می دانند و نه خود قمیشی؛ این رسانه ها در این مطلب که در دهها سایت کپی پیست کردند نوشتند:" 

این اتفاق تأسف بار در حالی رخ داده است که متأسفانه طی سال های اخیر برخی مراسم های مردمی تدارک دیده شده برای تدفین شهدا در مراکز فرهنگی-دانشگاهی، با بی تدبیری برخی مسئولان فرهنگی کشور به حاشیه برده شده است. به نظر همین رفتارهاست که زمینه ساز جسارت‎ها شده و به یک خواننده لس آنجلسی که صرفا با تم افسرده‎حالی می‏‎خواند، جرأت و جسارت می‎دهد تا شعائر حسینی و مراسم تشییع شهدا را عامل ناشاد بودن مردم معرفی کند. "

احتمالا شما هم موافقین با شناختی که از سایت های اصولگرا و دلواپس داریم آنها با قمیشی به ملایمت و مهربانی برخورد کرده اند و شاید هم خواستند لای در را برای بازگشت احتمالی او باز بگذارند که البته این نکته را محض شوخی و خنده نوشتم. 

 

-وعده کاندیدای رد صلاحیت شده

29 اسفندی که گذشت ایران آرت به شما خبر داد که تبلیغات تیم احمدى نژاد براى بقایى با وعده بازگرداندن خوانندگان لس آنجلسى آغاز شده است. سر لیست این فهرست کسی نبود جز" سیاوش قمیشی "؛ و البته معین و عارف.... که در عکس می بینید:

بازگشت خوانندگان لس آنجلسی

این مطلب را "عبدالرضا داوری" از نزدیکان محمود احمدی نژاد و حمید بقایی در صفحه تویتر خود نوشته بود: "امیدوارم در دولت دوازدهم زمینه بازگشت و فعالیت هنرمندانی که دل در گرو ایران و ایرانی دارند فراهم شود." 

اما اکنون با رد صلاحیت همه جریان های احمدی نژادی از انتخابات پیش رو لابد هواپیمایی در نیویورک خواننده غیر مجاز سوار نخواهد کرد!

 

- قمیشی و نوستالژی اهواز

انتشار صفحه اول شناسنامه سیاوش قمیشی و درد دل او برای اهواز، زمزمه ها برای بازگشت او به ایران را سر زبان ها انداخته است؛

او هنرمند محترم، کاربلد و فرهنگی ست و از همین رو میان مردم جایگاه دارد و شاید به همین جهت هر از گاهی امکان بازگشت او سر زبان ها می افتد. 

راستش چهار دهه پس از تثبیت آموزه های فرهنگی جمهوری اسلامی و امتحان پس دادن هنرمندانی که با عجله ایران را ترک کردند باید اتمسفری شکل گیرد که زمینه بازگشت فراهم شود، البته این مهم نیازمند بستر سازی و تعامل های درون کشوری ست و باید از رفتارهای هیجانی، شعاری و پوپولیستی که تراژدی حبیب محبیان را سبب شد جلوگیری کرد. 

نکته پایانی اینکه ترانه "اهواز " سیاوش قمیشی در حالی انتشار یافت که خوشبختانه چندی پیش "مهدی یراحی" با مضمون آلودگی هوا اهواز و وضعیت قرمز اهوازی های نازنین ترانه ای را منتشر کرد؛ این حضور فعالانه هنرمندان داخل ایران و واکنش های به موقع به اتفاقات اجتماعی که همذات پنداری مردم با هنر روز را در پی خواهد داشت مایه خرسندی ست...اگر این دو ترانه را گوش دادین تعجب نکنید متن ترانه یراحی، تند تر و منتقدانه تر است و همین مولفه هم خوشحال کننده است. 

 

 

 

محمود احمدینژاد مهدی یراحی سیاوش قمیشی حبیب محبیان ترانه اهواز سیاوش قمیشی بازگشت سیاوش قمیشی به ایران
نظرات خوانندگان
  • ناشناس
    پاسخ

    پروفسور سیاوش قمیشی
    باید الان دانشکده هنر موسیقی درس میداد تو ایران ولی استفاده نکردن از علم و هنرش
    امیدوارم زودتر برگردند

ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین