کد خبر: 36685 A

دو هنرمند پیشکسوت موسیقی به بازخوانی بدون اجازه آثار خود توسط خواننده‌های مختلف اعتراض کردند.

ایران آرت: شهیار قنبری (شاعر و ترانه‌سرا) و اسفندیار منفردزاده (آهنگساز) که آثار ماندگاری همچون "جمعه"، "مرد تنها"، "کودکانه" (بوی عیدی)، "نماز" و "ماهی خسته من" را با همکاری یکدیگر خلق کرده‌اند، در بیانیه‌ای تحت عنوان "نامه‌ای سرباز برای همسرزمینان" به بازخوانی آثار خود اعتراض کرده و اعلام کردند از این پس از طریق قانون پیگیر حقوق آثار خود خواهند شد. 

به گزارش ایران‌آرت، بیانیه‌ای که این دو هنرمند پیشکسوت و قدیمی منتشر کرده‌اند به شرح زیر است: 

"نامه‌ای سرباز برای همسرزمینان:

ترانه‌جان!

چهل سال است که ما در غربت سرد، با دستان خالی و بی‌هیچ پشتیبانی مردمی، از تو مراقبت کرده‌ایم که مبادا در این یخبندان، تَرَک برداری.

اما چهل سال است که در خانه، تو را بی‌صاحب می‌دانند و هر کس هر جور که دوست می‌دارد از تو ‌تکه‌ای جدا می‌کند و به ساحل امنِ دار و دسته‌ی خود می‌برد؛ از بیوه‌ی همکار از دست رفته‌مان تا هر بی‌خبر متوهمی که صحنه‌ی هنر را مصادره کرده است، همه و‌ همه فقط تو را آزار داده‌اند و ما را داغدار کرده‌اند.

هر کس به خود اجازه داده است که تو را بخواند. بد بخواند. بی‌اجازه بخواند. تو ‌را بدزدد و مصادره کند؛ از بیلبورد‌های تبلیغاتی تا تیزر فیلم‌های سینمایی. بازخوانی‌های بدِ بی‌اجازه. انتشار دوباره‌ی تو بر اینترنت، جوری که انگار بخشی از اموال عمومی‌ست. همه دست به دست هم داده‌اند تا انسان ایرانی رعایت نشود.  

اما هر قصه‌ای را پایانی‌ست؛ همین است که ما بر آن شده‌ایم به نام رعایت «قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان» که در ایران امروز هم پذیرفته شده است، خلافکاران را از هر سمت و سویی که هستند به دادگاه ببریم و به فرشته‌ی عدالت بسپاریم تا شاید مرهمی شویم بر زخم‌های تو عزیز همیشه.

به زبانی دیگر خلافکاران، با واکنش قانونی ما رو به رو خواهند شد. از آن دست که هم اینک در رابطه با گذشته‌ی شرم‌آور  غیرقانونی‌شان، پرونده باز کرده‌ایم.   

با مهر و اعتماد به فردایی روشن‌تر!

اسفندیار منفردزاده - شهیار قنبری

8-june-2019

۱۸- خرداد - ۱۳۹۸"

فریدون فروغی فرهاد مهراد شهیار قنبری اسفندیار منفردزاده
نظرات خوانندگان
  • علی
    پاسخ

    درود بر این هنرمندان حقیقی اسفندیار منفردزاده و شهیار قنبری که آثاری جاودانه برای ایرانیان ساخته‌اند.

ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین