کد خبر: 3023 A

حسین زمان 9 سال است با ممنوعیت روبروست.

ایران آرت : بابک احمدی:  در اعتماد نوشت : نمایش «کابوس حضرت اشرف» یکشنبه ٢٢اسفند میزبان جمعی از هنرمندان و مدیران فرهنگی بود.

علی مرادخانی، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مرتضی کاظمی از مشاوران علی جنتی، وزیر سابق فرهنگ و ارشاد گرچه دیرهنگام اما به هرحال همراه دیگر علاقه مندان به تماشای تجربه جدید حسین پاکدل نشستند. هنرمندی که همواره به مسوولیت اجتماعی هنر نمایش توجه داشته و قدر فرصت همنشینی هنرمندان، مسوولان و مردم در سالن نمایش را می داند.

حسین پاکدل در حضور مردم و هنرمندان مبحث مهمی را با معاون امور هنری درمیان گذاشت. پاکدل گفت: «از آقای مرادخانی، معاون امور هنری که امشب در جمع ما حضور دارد، می خواهم به ما عیدی بدهد.»

او سپس به مساله دوری محمدرضا شجریان از صحنه اجرای موسیقی زنده در چند سال گذشته اشاره کرد و به نوعی یکی از وعده های انتخاباتی دولت را یادآور شد که به نظرش «با من بمیرم و تو بمیری یک جوری گذشت و در نهایت امکان برپایی کنسرت برای محمدرضا شجریان مهیا نشد. »

گرچه ماجرای بیماری یکی دو سال اخیر استاد مسلم موسیقی و آواز کلاسیک ایران از جمله بهانه های پیگیری کم رمق رفع ممنوعیت از فعالیت هنری این چهره بین المللی موسیقی ایران به شمار می رود اما منظور مدیر فرهنگی دولت اصلاحات از طرح این موضوع شخص دیگری بود.

پاکدل در ادامه اظهار کرد: «حسین زمان از چهره های موسیقی ایران که حدود ٩ سال گذشته به قولی با ممنوعیت مواجه شده و با وجود آنکه بارها امکان مهاجرت و فعالیت خارج از ایران داشته، در کشور خود مانده است. از شما می خواهم راهی برای برطرف شدن ممنوعیت ایشان جست وجو کنید و شنیدن صدای اهورایی این هنرمند را به ما عیدی بدهید.»

این اظهارات پاکدل با استقبال تماشاگران و حاضران در سالن همراه شد و در ادامه نیز علی مرادخانی قول داد موضوع را پیگیری کند.

با شروع فعالیت دولت تدبیر و امید، گروه زیادی از علاقه مندان هنر نسبت به برطرف شدن مشکل ممنوعیت فعالیت حرفه ای بعضی چهره های هنری و کاهش روند توقیف آثار سینمایی امیدوار شدند. اما دولت در این عرصه به ویژه رفع ممنوعیت از اکران فیلم هایی مانند «آشغال های دوست داشتنی» به کارگردانی محسن امیر یوسفی یا «خانه پدری» و «کاناپه» به کارگردانی کیانوش عیاری موفقیت چندانی کسب نکرده است.

این انتظار همچنان وجود دارد که وعده های رفع ممنوعیت عملی شوند و بر همین مبنا رفع مشکل «حسین زمان» که طرفداران زیادی دارد پیام مثبتی همراه خواهد داشت. آغاز فعالیت سیاسی حسین زمان به دوران نوجوانی- پانزده سالگی و علیه نظام پهلوی- بازمی گردد. او بعد از دریافت دیپلم ریاضی از دبیرستان خوارزمی به دانشگاه راه یافت و در رشته مهندسی الکترونیک مشغول به تحصیل شد اما در ادامه با مانعی به نام «ساواک» برخورد و از ادامه تحصیل در ایران بازماند.

سپس برای ادامه تحصیل به امریکا رفت ولی حمله دشمن بعثی به ایران و آغاز دفاع مقدس موجب شد تا با وجود موفقیت تحصیلی برای دفاع از مرزها به کشور بازگردد. همزمان تحصیلات را تا کارشناسی ارشد رشته مهندسی مخابرات ادامه داد و برای مدتی نیز فرمانده معاونت مخابرات نیروی دریایی سپاه پاسداران بود. «حضور در مناطق جنگی یکی از بهترین خاطرات زندگی من است و من خدا را به این خاطر شکر می کنم. یادم می آید یک ماه در جزیره مجنون محاصره شده بودیم و من تنها یک ضبط صوت کوچک داشتم که هر روز با صدای استاد شجریان خلوت می کردم و بعد از بارش خمپاره و گلوله و توپخانه ها با موسیقی و صدای ایشان آرامش پیدا می کردم.»

حسین زمان بعد از سپری شدن آن دوران به فعالیت در زمینه موسیقی روی آورد که آلبوم های «شب دلتنگی»، «قصه شب»، «شاپرک»، «مشق عشق»، «قصه نگفته» و «قرار عاشقی» از جمله آنها به شمار می روند. اما با شروع کار دولت های نهم و دهم دوران سختی بر او تحمیل شد و از آن زمان تا امروز امکان انتشار آلبوم و برپایی کنسرت نداشته است.

حسین زمان سال ٨٩ در گفت وگویی با خبرگزاری کار ایران از شرایط به وجود آمده گلایه کرد. «در هفت سال اخیر تهیه کننده های مختلفی برای برگزاری کنسرت به من پیشنهاد دادند، اما هریک از این اجراها به دلایل مختلف مجوز نگرفت. متاسفانه هربار به دلایلی گمراه کننده مانند عدم تکمیل مدارک، عدم ارایه مجوز از طرف شورای تامین موسیقی و... نتوانستیم برای اجرای زنده مجوز بگیریم. انتشارات سروش بعد از چهار سال آلبوم «قرار عاشقی» را منتشر کرد، اما همین آلبوم هم مجوز پخش صدا از طریق صدا و سیما را نگرفت.»

حال باید دید درخواست حسین پاکدل و وعده معاون امور هنری محقق می شود یا خیر.

 

محمد رضا شجریان حسین پاکدل علی مرادخانی حسین زمان
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین