کد خبر: 2902 A

گروه رابو در برنامه "شب شنبه ها" تماشاخانه پالیز ساز و سماع را اجرا کردند.

ایران آرت : مریم درویش :  "شب شنبه‌ها" برنامه جالب تماشاخانه پالیز 21 اسفند ماه برگزار شد. 

این برنامه که "ساز و سماع" نام داشت توسط گروه رابو به اجرا درآمد. در این گروه محمد مبصریان، آهنگساز و خواننده است؛ .

برنامه با تک‌نوازی تنبور آغاز شد و پس از چند دقیقه با اضافه شدن دف، دونوازی این سازهای عرفانی شکل گرفت. اما بلافاصله بعد از پایان این قطعه فضای برنامه تغییر کرد. با خارج شدن دو نوازنده از صحنه، نوازنده درام پشت ساز خود نشست و شروع به نواختن کرد. در همین حال باقی نوازندگان هم به ترتیب وارد صحنه شده و هرکدام شروع به نواختن جمله‌ای روی ساز خود کردند. سرانجام با کامل شدن گروه، قطعه‌ای موسیقی بی‌کلام به اجرا درآمد.

پس از آن محمد مبصریان به اجرای قطعاتی بر روی اشعار مولانا و عطار پرداخت، در حالی که گاه تضاد بسیاری میان این اشعار عرفانی و موسیقی اجراشده توسط گروه دیده می‌شد. موسیقی این گروه در بسیاری از لحظات شباهت بسیاری به آنچه در مجالس شادی شنیده می‌شود داشت و این موضوع باعث می‌شد غزل‌های سنگین و پرمحتوای ایرانی نتوانند با موسیقی همنشین شوند.

اگرچه محمد مبصریان هدف از تأسیس گروه رابو را آشنایی نسل جدید با ادبیات کهن و آشنایی آن‌ها با چرخ سماع به عنوان یکی از رسوم آیینی ایرانی عنوان کرد، اما به نظر می‌رسد چنین هدف بزرگی نیازمند تلاش بسیار بیشتری است. تلفیق درست شعر و موسیقی و هم سنگ بودن این دو، اولین رکن ساخت یک قطعه موسیقی به‌یادماندنی. 

گفتنی ست علاوه بر محمد مبصریان دیگر اعضای " رابو" ، مجتبی ضیایی، کیبرد و رهبر گروه؛ داود قنبری، دف و سازهای کوبه‌ای؛ امیر فرزانه، فلوت؛ آمیتیس ایوانی، گیتار آکوستیک؛ رضا علی نوری، تنبور؛ امین نجف‌زاد، پرکاشن؛ احمد جواهری، ویلن؛ عارف ایوانی، درام؛ محمدحسین سخانش، گیتار الکتریک؛ و محمد اسدی، گیتار بأس، حضور داشتند. همچنین نوید سیادت، آصف جاودانفر و علیرضا مراد‌زاد در بخش‌هایی از برنامه به اجرای سماع پرداختند

 

 

تماشاخانه پالیز گروه رابو محمد مبصریان مجتبی ضیایی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین