کد خبر: 28505 A

خواننده پیشکسوت موسیقی لری می‌گوید از 6 سال پیش در تلویزیون ممنوع‌التصویر شده است.

ایران آرت: گروه موسیقی "تال" با هنرمندی فرج علیپور سی‌ام آبان ماه درسینما فلسطین بروجرد روی صحنه می‌رود. به گفته علیپور این برنامه نخستین اجرای موسیقی نواحی در این شهرستان است. فرج علیپور از خوانندگان موسیقی لرستان و نوازنده پیشکسوت ساز کمانچه است. هنرمندی که صاحب نشان درجه یک هنری است و طی سال‌ها فعالیتش درعرصه موسیقی تلاش کرد تا موسیقی مقامی لرستان را به دنیا معرفی کند. قراراست گروه "تال" در آینده نزدیک اجراهایی درتهران، کرمانشاه و چند شهر جنوبی برگزار کند. گفت‌و‌گوی کوتاه روزنامه ایران با فرج علیپور در مورد اجرای پیش روی این هنرمند را می‌خوانید:

با وجود مشکلات و کمبود امکانات در بروجرد چطور شد تصمیم گرفتید دراین شهر اجرای کنسرت داشته باشید؟

این کنسرت نخستین اجرای موسیقی نواحی در بروجرد است چرا که به‌دلیل مشکلات و مخالفت‌ها، تا به امروز هیچ گروهی اجازه اجرای برنامه دراین منطقه را نداشته است اما سرانجام با رایزنی‌هایی که ازسوی هنرمندان انجام گرفت توانستیم مجوز اجرای این کنسرت را دریافت کنیم البته در سینما فلسطین، که باید برای یک شب اجرا مبلغ 5 میلیون تومان پرداخت کنیم این در حالی است که درطول روز 20 نفرهم برای فیلم دیدن به این سینما نمی‌روند و مسئولان آن حتی نمی‌توانند هزینه برق مصرفی سینما را با بلیت فروشی تأمین کنند.

آیا شرایط اجرای کنسرت موسیقی در سالن سینما وجود دارد؟

در شهرستان بروجرد هیچ سالن کنسرتی وجود ندارد. سالن وزارت ارشاد این شهرستان هم 300صندلی دارد که همه آن نیاز به تعمیردارد، البته پیشنهاد دادیم با هزینه خودمان صندلی‌ها و استیج آن را تعمیر کنیم و اجاره بدهیم اما قبول نکردند خودشان هم که کاری انجام نمی‌دهند.درورزشگاه بروجرد پیش ازاین کنسرت موسیقی پاپ اجرا شده و مسائلی که در این کنسرت به وجود آمد سبب شد دیگر اجازه ندهند حتی کنسرت پاپ هم برگزار شود.دراین منطقه با هر صدای‌سازی مخالف هستند، دیگر فرقی نمی‌کند موسیقی پاپ باشد یا نواحی.

موسیقی کردی ایران دراین سال‌ها توانست با گروه موسیقی کامکار‌ها بخوبی به دنیا معرفی شود اما گروه منسجمی در موسیقی‌های محلی چون لری یا دیگر اقوام وجود ندارد؟

در استان لرستان گروه‌های زیادی وجود دارد اما حمایت نمی‌شوند و اگر هم تا امروز چیزی با عنوان موسیقی لری شنیده شده تلاش خود هنرمندان لرستان بوده است. کامکارها گروه موفقی در موسیقی مقامی ایران هستند و هر کدام از اعضای آن یک هنرمند شناخته شده است البته آن زمان که این گروه شروع به فعالیت کرد وضعیت موسیقی بهتر بود در حال حاضرشرایط به گونه‌ای شده است که این گروه هم نمی‌تواند اجرای پرتعدادی داشته باشد. مردم ما گرفتار مشکلات مالی شده‌اند گوش کردن به موسیقی دل خوش و شکم سیرمی خواهد. باید از موسیقی لرستان حمایت کنند تا بتوانیم یک ارکستر خوب داشته باشیم.

اجراهایی که در خارج از کشور داشته‌اید به چه صورت بوده آیا استقبال شده است؟

بسیار خوب. من در بیشتر کشورهای دنیا اجرای برنامه داشتم و شبکه‌های پر بیننده آن را پخش کرده‌اند. البته در بیشتر این اجراها با خانم سیما بینا در کشورهای مختلف موسیقی لری، کردی و خراسانی را اجرا و معرفی کرده‌ایم.

نزدیک به 6 سال است که در رسانه ملی ممنوع التصویر و ممنوع از صدا هستید آیا این مشکل همچنان پابرجا است؟

حدود 6 سال قبل شب عید در آلمان کنسرتی داشتیم. بعد از اجرای برنامه در رستوران نشسته بودیم که یک نفر با دوربین آمد و مثل خیلی‌های دیگر از ما خواست عید را تبریک بگوییم و ما هم یک تبریک ساده گفتیم. همین تبریک را به همراه فیلمی که از کنسرت ما در برلین گرفته بودند، در یک شبکه ماهواره‌ای پخش کردند. ما بعدها توضیح دادیم که خداوکیلی نمی‌دانستیم دوربین به دست‌ها از طرف کجا آمده‌اند و ما اصلاً کار سیاسی نمی‌کنیم. ماجرا ابتدا از صداوسیمای لرستان شروع شد. آنقدر این مسئولان استانی به تهران نامه نوشتند و گفتند چرا آثار مرا پخش می‌کنند که در صداوسیمای تهران هم ممنوع‌ ازصدا و تصویر شدیم.

تلویزیون موسیقی نواحی فرج علیپور
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین