کد خبر: 25702 A

فایضه کامیاب گفت: آهنگسازان آثار سطح بالا را در اختیار خوانندگان زن قرار نمی‌دهند.

ایران آرت: فایضه کامیاب از خوانندگان زن موسیقی ایرانی است که فصل تازه‌ای از فعالیت‌هایش را با همکاری پیمان خازنی آغاز می‌کند.

فایضه کامیاب (خواننده) می‌خواهد فصل تازه‌ای از فعالیت‌هایش را در عرصه موسیقی با پیمان خازنی (آهنگساز و نوازنده تار) رقم بزند. کامیاب در این باره گفت: در تلاشیم تا بتوانیم با رویکردهای معاصر در موسیقی جدید ایرانی فضاهای تازه‌ای را تجربه کنیم. منظورم از موسیقی جدید ایرانی، طبقه بندی میان کهنه و نو یا تقابل دو گونه از موسیقی نیست.

او ادامه داد: امروزه موسیقی ایرانی دستخوش تغییراتی در ساختار و نوع مخاطب شده است که گفتمان تازه‌ای می‌طلبد. این گفتمان در درون خود مشغول آزمون و خطاست و به نوعی شبیه طفل نوپای در حال حرکت است. از طرفی موسیقی زندگی من است. ما موسیقی کار می‌کنیم که حال‌مان خوب شود.

خواننده‌ اپرای «لیلی و مجنون»- که به تازگی اجرای آن به اتمام رسیده است- در خصوص همکاری با خازنی گفت: پیمان خازنی، آهنگسازی با رویکرد متفاوت است.او مانیفست خود را برای آهنگسازی دارد و با اندیشه و مطالعه گذشته و نگاه به آینده سعی در خلق آثار نو دارد. به همین خاطر فکر کردم که همکاری با ایشان می‌تواند در مسیری که به آن اعتقاد دارم، منجر به نزدیک شدن به آن ایده شود.

کامیاب گفت: با توجه به موقعیت بانوان مشخصا خوانندگان زن، نوازندگان زن از این جریان مستثنی هستند چراکه تقریبا بستر کافی برای ارائه فعالیت‌های هنری خود را دارند، اتمسفر کافی برای ارائه فعالیت سولیستی وجود ندارد و تنها محدود به فضای مجازی است.تنها در صورت باز بودن فضای ارائه قانونی است که می‌توان از نقد آثار توسط اساتید برجسته برخوردار شد؛ بدین ترتیب که منتقدان ریزبین آثار را مورد بررسی قرار دهند و کیفیت مطلوب یا غیرمطلوب آن آثار را بیان کنند. وقتی این مهم اتفاق نمی‌افتد پس آثار مورد نقد قرار نگرفته و کیفیت تحت تاثیر این جریان قرار می‌گیرد.

او ادامه داد: از جهت دیگر خوانندگان زن، با توجه به نداشتن فضای ارائه قانونی آثارشان، متاسفانه حتی مورد کم لطفی برخی آهنگسازان قرار می‌گیرند؛ بدین ترتیب که آهنگسازان، قطعاتی را که به لحاظ ادبیات و موسیقی و سایر عوامل موثر در یک اثر، سطح بالایی دارند در اختیار خواننده زن قرار نمی‌دهند چراکه انتشار مطلوبی از طرف خواننده زن به دلایل ذکر شده در پی ندارد، پس آن را در اختیار خواننده مرد می‌گذارند تا بهره‌مندی مناسب‌تری، از جهات مختلف، داشته باشند.

فایضه کامیاب تاکنون از دانش موسیقی آوازی شاپور رحیمی، حمیدرضا نوربخش، نغمه غلامی و علی‌اصغر شاهزیدی بهره گرفته است.

از فعالیت‌های او می‌توان به سرپرستی گروه بانوان شوکران، همکاری با مجید درخشانی، ناصر مسعودی، خوانندگی در فیلم سینمایی «نرگس مست» به کارگردانی جلال‌الدین دری، خوانندگی در فیلم مستند «ماناسلو»، بازیگری و خوانندگی نقش لیلی در نمایش «لیلی و مجنون» اشاره کرد.

پیمان خازنی خواننده زن موسیقی بانوان فایضه کامیاب
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین