کد خبر: 24522 A

ایسنا مدعی شد که اشعار آلبوم جدید چاوشی دارای مضمون‌های «اروتیک» و ایهام‌های جنسی است.

ایران آرت: محسن چاوشی که تهدید کرده بود اگر تا ۲۰ مردادماه مجوز آلبوم جدیدش از سوی دفتر موسیقی وزارت ارشاد صادر نشود آن را منتشر می‌کند، شامگاه گذشته حدود یک دقیقه از این اثر را در فضای مجازی منتشر کرد. 

به گزارش ایسنا، روز گذشته مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد نیز در گفت‌وگو با سایت موسیقی ما با تایید اینکه در اشعار این آلبوم «چند مورد تشخیص داده شده که حتما باید اصلاح شود» به این موضوع واکنش نشان داد و اظهار کرد: این موارد از همان تاریخ و از طریق سامانه درخواست مجوز، به شرکت ارائه دهنده اعلام شده و متأسفانه کوچک‌ترین پاسخی به همراه نداشته است. چند وقت پیش که برای نخستین بار، متوجه اعتراض محسن چاوشی در فضای مجازی شدم، شخصاً خواستم ترانه‌ها را بررسی کنم تا ببینم چه کمکی می‌توانم انجام دهم.

علی ترابی ادامه داد: متأسفانه ترانه‌ها به لحاظ محتوایی مواردی دارند که به هیچ عنوان در چارچوب مقررات جاری دفتر موسیقی قابل تصویب نیستند و شک نکنید که تصویب چنین آثاری، تنها هیزم به آتش کسانی ریختن است که هیچ هدفی جز بدنام کردن موسیقی و موزیسین‌ها و ممانعت از فعالیت آنها ندارند و بر مبنای تجربه بیش از یک دهه مسئولیت خود در این عرصه، با اطمینان می‌گویم که موجب ورود و برخورد نهادهای دیگر در موضوع می‌شود.

از سویی تهیه‌کننده این اثر که گفته می‌شود با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت محمود احمدی‌نژاد نسبت فامیلی نزدیکی دارد، در این‌باره به روزنامه‌ ایران گفت: تمامی اشعار این آلبوم از سروده‌های حسین صفا است و پیش از این مجوز چاپ آن از سوی ارشاد صادر شده است؛ بنابراین چه دلیلی دارد شعرهایی که یک بار مجوز گرفته بار دیگر اصلاح شود؟

سیدهادی حسینی تاکید کرد: اصرار ما این است که آلبوم «ابراهیم» با مجوز دفتر موسیقی و بدون اصلاحیه منتشر شود.

جریان این اصلاحیه‌ها چیست؟

اولین چیزی که به بعد از شنیدن این خبرها به ذهن متبادر می‌شود و در فضای مجازی هم تقویت شده، این است که شعرهای آلبوم «ابراهیم» محسن چاوشی دارای مضامین اعتراضی یا سیاسی هستند و به همین دلیل نتوانسته‌اند موافقت شورای شعر دفتر موسیقی را جلب کنند. اما پیگیری‌های خبرنگار ایسنا حاکی از این است که (حداقل چهار مورد از پنج مورد) این شعرها به دلیل مضمون‌های «اروتیک» و ایهام‌های جنسی با اصلاح مواجه شده‌اند. در واقع به همین دلیل و طبق روال معمول اصلاحیه خوردند و طبق ضوابط کسب مجوز، باید تغییراتی در آن‌ها اعمال شود.

اما چرا با این وجود که آلبوم یادشده غیرقابل انتشار اعلام نشده، در این زمان با این حاشیه‌ها مواجه شده است؟

اطلاعات تکمیلی رسیده به خبرنگار ایسنا حاکی است، درخواست صدور مجوز این آلبوم، حدود یک سال پیش به نهاد مربوط ارایه شده و پس از چند روز هم اصلاحیه‌ آن اعلام شده است. گویا در آن زمان هم خواننده‌ اثر مبلغ چند ۱۰ میلیون تومانی را به‌ عنوان یک دهم حقوق مادی آلبوم، از تهیه‌کننده دریافت کرده است و حالا تهیه‌کننده پس از یک سال، به دلیل بلاتکلیفی، خواهان روشن شدن وضعیت آلبوم یا بازگشت پول خود شده است.

در این میان گمانه‌زنی‌هایی هم انجام می‌شود که صادر نشدن مجوز محسن چاوشی، سناریویی مانند شادمهر عقیلی را به دنبال خواهد داشت و او برای ادامه فعالیت‌های موسیقایی‌اش به خارج از کشور مهاجرت خواهد کرد؛ موضوعی که خود او رسما درباره‌ آن موضعی اعلام نکرده است.

محسن چاوشی آلبوم ابراهیم
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین