کد خبر: 24311 A

در یک بررسی سه جانبه در یک سایت موسیقی و دو اپراتور ایرانسل و همراه اول، محبوب‌ترین‌های پاپ مشخص شدند.

ایران آرت: ما در عصر «هر روز یک خواننده جدید» زندگی می کنیم. عصری که هر روز یک خواننده معمولا پاپ را به مخاطبان معرفی و با سیاست هایی، سیلی از هواداران را به سمتش روانه می کند. اما واقعیت این است که تعداد کمی از این خواننده ها در گردونه محبوبیت باقی می مانند.

به گزارش خراسان، به هر حال لقب «محبوب ترین»، عنوان هیجان انگیزی است و هر خواننده ای دوست دارد آن را تجربه کند. ما برای دانستن حقیقت به سراغ یک سایت تخصصی موسیقی و دو اپراتور همراه اول و ایرانسل رفتیم. نتیجه های به دست آمده عجیب و گاهی غیر منتظره بود. در این میان به خواننده هایی برخورد کردیم که شاید آن ها را فراموش شده می دانستیم یا اسم شان را کمتر شنیده بودیم. به نظر می آید سلبریتی هایی وجود دارند که باید آن ها را هم بشناسیم.

رکوردها در دست «پاشایی» و «چاوشی»

سایت های دانلود قانونی موسیقی، یکی از مرجع هایی است که می توان در آن به دنبال برترین ها بود. موسیقی یکی از دغدغه های کاربران این سایت هاست و می توان گفت این افراد پیگیرتر از مردم عادی به دنبال موسیقی و خواننده ها هستند و مهم تر از آن، برای دانلود آهنگ های دلخواه شان قانون مندند و البته پول خرج می کنند. طبق آمار «بیپ تونز»، بیشترین دانلود آهنگ از اسفند ماه سال 1390 از میان 2675 خواننده سبک های مختلف پاپ، کلاسیک، فولکلور، کلاسیکال، راک و تلفیقی در دست «بغض» مرتضی پاشایی است. انگار تراژدی او ادامه دارد و هنوز کسی نتوانسته است جای پاشایی را بعد از تجربه های تلخش بگیرد. رتبه های دوم و سوم آمار پردانلودترین ها متعلق به «تاوان» احسان خواجه امیری که اغلب آن را به اسم سریال «آوای باران» می شناسند و «دوست داشتم» محسن چاوشی خواننده محبوب است که سال 92 منتشر شد و در همان برهه، طرفداران زیادی پیدا کرد. البته نام محسن چاوشی در فهرست بیپ تونز، چند بار دیگر هم تکرار شده است. او محبوب ترین خواننده بر اساس تعداد دانلود و فروش است و همچنین رکورد بیشترین دانلود در روز، در سه ماه اول سال 97 را دارد. نکته قابل حدس دیگر، رکورد پرفروش ترین تک آهنگ سال گذشته است که به «حمید هیراد» و قطعه «شوخیه مگه» تعلق دارد. این آمار، زمانی جذاب تر می شود که بدانید پر فروش ترین آلبوم سال متعلق به «دریا کجاست» گروه چارتار با سبک موسیقی تلفیقی است. البته اگر آمار را تفکیک کنیم در سه ماه اول سال، محسن چاوشی با «خوزستان»، بهنام بانی با «ماه عسل 97» و رضا صادقی با «دیوونه خونه» در رتبه اول تا سوم پردانلودترین ها قرار دارند. در موسیقی کلاسیک ایرانی، حسین علیزاده و در موسیقی راک، کیان پورتراب پیشتازند.

خواننده های پاپ باسابقه مورد علاقه «ایرانسلی ها»

رتبه بندی آهنگ های پیشواز اپراتورها، یکی دیگر از جاهایی است که می توان با تکیه بر آن گفت مردم برای کدام خواننده ها حاضرند پول بپردازند تا مخاطبانشان را به صدای آن خواننده مهمان کنند. در آمار ماهانه رتبه های برتر پیشواز ایرانسل، به جز رتبه پنجم که رضا نیک فرجام با قطعه «مادر» آن را از آن خود کرده، به پاپ خوان ها تعلق دارد. در این آمار میثم ابراهیمی با قطعه نه چندان جدید« عشقم» و «دلبری تو» توانسته رتبه اول، چهارم و دهم جدول را از آن خود کند. حمید هیراد در این فهرست تا پله هفتم با قطعه «دیوانه شهر» بالا آمده است و جالب تر این که در فهرست رتبه های عمومی، محسن یگانه تنها خواننده ای است که دو رتبه دارد، رتبه سوم با قطعه «سکوت» و رتبه هشتم با قطعه«نباشی». امین رستمی با قطعه غمگین« دلم گرفته» نفر دوم است که جزو معروف ترین آهنگ های او هم به شمار می آید. با وجود خواننده هایی مانند «پویا بیاتی»و «محمد علیزاده» در رتبه های 8 و 9 این رتبه بندی، می توان فهمید که این خواننده ها در این روزهای پر رفت و آمد دنیای موسیقی هنوز هم هواداران واقعی خود را دارند.

«همراه اولی»ها، عاشق خواننده های پدیده

رتبه بندی آواهای انتظار همراه اول پر از شگفتی است. رضا نیک فرجام خواننده ای که با قطعه «مادر» نفر پنجم پرطرفدارهای پیشواز ماهانه ایرانسل بود، در این جا از میان 62هزار و 969 آوای انتظار، نفر اول است. به هر حال، پدیده این فهرست ها توانسته است به واسطه تمسک به «مادر» آن قدر محبوب شود که نامش در دو فهرست اپراتورهای همراه اول قرار بگیرد بدون هیچ هیاهوی اضافه ای. خواننده های پر سر و صدای پاپ، این روزها برخلاف فهرست ایرانسل در این جا حضور دارند. محسن ابراهیم زاده با آهنگ معروفش یعنی «دونه دونه» در رتبه پنجم و بهنام بانی با «عاشقم کرده» یک پله پایین تر از او قرار گرفته است. جالب تر این که هیچ آوای انتظاری از حمید هیراد که در آمار بیپ تونز و فهرست ایرانسل صاحب رتبه بود، دیده نمی شود. در این فهرست برخی خواننده ها با رتبه هایی کمی پس و پیش، باز هم در کورس رقابت هستند. محمد علیزاده با «عشقم این روزا» و فرزاد فرزین با «عاشقت شدم» به ترتیب نفرات دوم و سوم این فهرست هستند. 

احسان خواجه امیری رضا صادقی مرتضی پاشایی محسن چاوشی بهنام بانی حمید هیراد
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین