کد خبر: 21883 A

دنی کِروان از اعضای گروه فلیت‌وود مک در ۶۸ سالگی درگذشت.

ایران آرت: دنیل دیوید کروان، گیتاریست پیشین گروه فلیت‌وود مک که ۵ آلبوم استودیویی با آنها دارد در سال ۱۹۶۸ وقتی که تنها ۱۸ سال داشت به فلیت‌وود مک پیوست.

کروان در تور گروه در سال ۱۹۷۲ به خاطر مشکل اعتیاد به الکل از فیلت‌وود جدا شد. او پس از جدایی از فلیت‌وود ۴ آلبوم استودیویی انفرادی منتشر کرد اما به خاطر مشکلات روحی روانی در اواخر دهۀ هفتاد میلادی عرصۀ موسیقی را ترک کرد. سایت موسیقی پیچ‌فورک در سال ۱۹۹۳ اعلام کرد گیتاریست پیشین گروه فلیت‌وود مدت‌ها در پناهگاه افراد بی‌خانمان زندگی می‌کرده است.

به گزارش رسانه نوا،  علت مرگ کروان هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است. گروه به احترام او در صفحۀ فیسبوک خود پست مفصلی را منتشر کرد. در بخش‌هایی از این پست می‌خوانیم: «… دنی در سال‌های اولیه فعالیت گروه نیروی بسیار قدرتمندی بود. عشق او به بلوز باعث شد تا در سال ۱۹۶۸ از او درخواست شود به گروه فلیت‌وود مک بپیوندد؛ جایی که سال‌ها خانۀ موسیقایی او بود…»

دنی کِروان در سومین آلبوم گروه فلیت‌وودمک (Then Play On) به آنها پیوست و تنها در چهار آلبوم با آنها ماند. این چهار آلبوم اما در کارنامه کاری ابرگروه بلوز انگلیسی دردهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ بسیار مهم بودند. کراون در دومین آلبومی (Kiln House) که با گروه کار کرد دیگر شخصیت محوری پیدا کرده بود و تا پایان همکاری‌اش در شکل‌گیری رنگ صوتی گروه نقش بسیار مهمی داشت. بعد از پایان کارش در این گروه همکاری‌های پراکنده دیگری هم داشت اما تمام دوران فعالیت او حدود ۱۰ سال داشت و اگر هم آثاری از او در سال‌های بعد منتشر شد، اجرا و یا ضبط آن مربوط به دهه ۱۹۷۰ بود.

گروه فیلت‌وود مک تا امروز بیش از ۱۸ عضو داشته است که بسیاری از آنها همکاری‌های کوتاه‌مدت چند ساله داشتند. این گروه به عنوان یکی از مهم‌ترین گروه‌های انگلیسی در تاریخ موسیقی راک و بلوز مطرح است.

 

دنیل دیوید کروان گروه فلیت‌ وود مک
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین