کد خبر: 12259 A

بعد از هفت سال، سرانجام آلبوم «امشب کنار غزل‌های من بخواب» با آهنگسازی فردین خلعتبری و آواز همایون شجریان منتشر شد. ترانه‌های این اثر را زنده‌یاد افشین یداللهی سروده است.

ایران آرت: فردین خلعتبری - آهنگسازِ این اثر- درباره‌ی آن می‌گوید: «هفت سال پیش، افشین یداللهی در صحبتی با من پیشنهاد اجرای کارِ مشترکی را با «همایون شجریان» داد. من سال‌هاست که همایون را می‌شناسم و بر این باورم که او از صدایی بسیار ویژه برخوردار است؛ اما همان‌زمان به «افشین» گفتم مایلم تا این اثر یک تمِ مشترک داشته باشد و تفکر واحدی در اشعار وجود داشته باشد؛ مثلِ‌ آنکه می‌خواهیم در یک آلبوم، یک قطعه‌ی بلند را اجرا کنیم؛ بعد از مدتی موسسه‌ی «آوای باربد» به عنوان تهیه‌کننده‌ی اثر وارد و مراحلِ اجرایی کار آغاز شد.

آهنگساز شناخته‌شده‌ی موسیقی توضیح می‌دهد که در مرحله‌ی اول، کار خلقِ موسیقی بر روی آثاری از زنده‌یاد «یداللهی» را آغاز کرده است که نتیجه‌ی آن 9 تصنیف شد: «بعد از آن احساس کردیم که حجم تصانیف بسیار زیاد است و از همین روی تعدادی قزعه موسیقی آوازی را نیز طراحی کردیم. این قطعات، تقریبا دو سال بعد از بخش اول بود و نتیجه‌ی آن خلقِ هفت آواز شد که بینِ تصانیف قرار گیرد.»‌

حساسیت‌های خالقانِ اثر و نوازندگان «امشب کنار غزل‌هایم بخواب» در این اثر چنان بوده که سبب شده تا بعد از اتمامِ کار، دوباره ضبط شود، «خلعتبری» در این باره می‌گوید:«بعد از اینکه قطعات یک‌بار نواخته شد، از آنجا که دو سال؛ فاصله میان بخشِ اول و دوم وجود داشت، فکر کردیم که هماهنگی و یکدستی‌ای که مدِ نظرمان هست، وجود ندارد و از همین روی بارِ دیگر از ابتدا تا انتها 16 قطعه را اجرا کردیم.»

اما با وجود فعالیت‌های موثر مثلثٍ‌ فردین خلعتبری، علیرضا قربانی و زنده‌یاد افشین یداللهی؛ چرا این اثر با خواننده‌ی دیگری ضبط شده است؛ «خلعتبری» در این باره می‌گوید: «همکاری ما سه نفر تا آخرین روزهای حیاتِ «افشین» ادامه داشت؛ حتی روزی که خبرِ خاموشی او به من رسید، مشغول بازگشتن از سفری بودم که برای ضبط یکی از قطعاتِ مشترکمان با صدای «علیرضا قربانی» به پراگ رفته بودم؛ اما همه‌ی ما همکاری‌های دیگری نیز داشته‌ایم. برای مثال «افشین» در زمینه‌ی موسیقی پاپ هم کار می‌کرد، «علیرضا» آثارِ آهنگسازانِ دیگر را هم می‌خواند و من هم فعالیت‌هایی در حوزه‌ی سینما یا موسیقی بی‌کلام دارم؛ بنابراین این آلبوم، ارتباطی با همکاری‌های مشترک ما با یکدیگر نداشت و نافی آن نبود؛ ضمن آنکه این اثر به لحاظ ارکستر وفرم متفاوت از آثارِ مشترکِ ما بود و حتی شعرهایی که در آن خوانده شده، غزل است و نه ترانه‌های افشین؛ یعنی قالب ادبی متفاوتی دارد.»

او همچنین تاکید می‌کند: «من آهنگسازِ خوشبختی هستم که در طول فعالیت‌هایم با خوانندگان خوبی مثل همایون و علیرضا همکاری کرده‌ام. »

او در گفت و گو با موسیقی ما، درباره‌ی وقفه در انتشارِ این اثر می‌گوید: «حساسیت‌های بیش از اندازه‌ی ما در اجرا، انتخاب شعر، نوازندگی و فعالیت‌های موازی هر کدام از ما به عنوان خواننده و آهنگساز به همراه قطعاتِ جدیدی که به اثر اضافه شد و همچنین تصمیمِ ناشر مبنی بر انتشار، موجبِ این زمانِ هفت ساله شد.»

 

همایون شجریان فردین خلعتبری
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین