کد خبر: 11765 A

در حالیکه ترانه" وای وای مهدی کروبی" ساسی مانکن همچنان روی سایت مجاز آپارات، دیده و شنیده می شود او آن سوی دنیا سر به سر رئیس‌جمهور آمریکا گذاشته است.

 ایران آرت : امید هامون:  نوش، تازه ترین ویدئو "سانسی مانکن" با حضور کاراکتری شبیه دونالد ترامپ، رئیس جمهور عجیب غریب آمریکا حسابی خبر ساز شده است. 

این شاید نخستین باری ست که خواننده ای مقیم لس آنجلس به این صراحت رئیس جمهور در مسند قدرت آمریکا را مورد اشاره قرار می دهد؛ البته ساسی فقط در سه چهار نما کاراکتر ترامپ را جلوی دوربینش نمایش می دهد اما گویا در یکی از همین نماها ترامپ در حال پخش کردن دلار بر سر زنان است که خود کنایه ای کافی به نظر می رسد. 

نوش مانند اغلب آثار ساسی مانکن شوخ و شنگ با مایه های طنز و البته فراتر از شیش و هشت است که در ویدئویش حسابی منشوری تر هم می شود و با ارزش های کشور ما خوانشی ندارد اما به هر حال نشان دادن ترامپ و هجو رفتار او برای خواننده ای که به تازگی راهی آمریکا شده نکته ای نیست که ناگفته بماند. 

این کلیپ ثابت می کند حتی ترانه هایی که به اصطلاح Fun هستند و ممکن است توجه مخاطب فقط به ریتم باشد نه دایره واژگان و معنای مستتر در آن، هم می توانند توجهات بسیاری را به خود جلب کنند.  

ساسی مانکن

- مانکن سیاسی

لابد به خاطرتان مانده ساسی مانکن اولین بار در سال 1388 علاقه اش به سیاست را بروز داده بود و حسابی هم حاشیه های داغ تر از متن ساخت. حاشیه هایی که کم از تتلو در انتخابات اخیر نبود. 

ساسان یافته با نام هنری ساسی مانکن که 27 آبان از راه برسد 29 ساله می شود، در کوران انتخابات پر حرف و حدیث 88 در قالب گروهی هنرمند به همراه علی شمس معروف به علیشمس و حسین مخته به دیدار حجه الاسلام مهدی کروبی، تنها کاندیدای روحانی آن دوره انتخابات ریاست جمهوری رفت و بمب خبری آن روزها را ترکاند. 

- انکار کروبی و تیترهای پارمیدایی

کروبی که پیدا بود به کل از دیدار ساسی مانکن با او بی خبر بود، اواخر فروردین 1388 شایعه دیدارش با ساسی را به کل رد کرد و گفت: "عده‌ای از هنرمندان به دیدار من آمدند و حرف‌هایی زدند و رفتند و بعد از این جلسات به من گفته شد که در میان آن‌ها خواننده‌ای حضور داشته است در صورتی که من اصلا از این امر اطلاع نداشته‌ام." 

روزهای بعد اما این دیدار،  فشاری باورنکردنی بر رئیس دو دوره مجلس شورای اسلامی آورد و رسانه های اصولگرا با تیترهای"دیدار خواننده پارمیدا با کروبی" عرصه را به تنگ کردند؛ از این رو چند روز بعد این خبر در رسانه ها انتشار یافت:" کروبی از الیاس حضرتی، سردبیر روزنامه اعتماد، به عنوان یکی از حامیان و مبلغان خود یاد کرد و در توجیه دیدارش با جمعی از خوانندگان که شاخص‌ترین آن‌ها "ساسی مانکن" بوده، حضرتی را مقصر اصلی دیدارش با این خواننده معرفی و عنوان کرد:" ‌آقای حضرتی که از دوستان خوب ما هستند و برای ما نیز فعالیت می‌کند به بنده گفتند که یک گروه هنرمند می‌خواهند با شما دیدار کنند، حالا اگر در میان آنها یک فرد وجود داشته است به بنده ربطی ندارد و تاکید می‌کنم که نمی‌توانم گزینشی عمل کنم."

در ادامه این جنجال خبری مدیر مسئول روزنامه اعتماد سی ام اردیبهشت 1388 گفته های شیخ مهدی را تایید کرد و در عین حال گفت: " کسی که زمینه دیدار کروبی با ساسی مانکن را فراهم کرده بود، خود من بودم و از این موضوع هم هیچ ابایی ندارم و کروبی هم اعتقاد دارد که باید با همه گروه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی که از عرصه حاکمیت خارج شده‌اند دیدار و گفت و گو داشته باشد. "

 

- ساسی نماد تبعیض اجتماعی 

این دیدار یک هویی اما هوادارانی هم برای کروبی به همراه آورد؛ مثلا احمد زیدآبادی، دبیرکل وقت سازمان دانش‌آموختگان ایران اسلامی اعلام کرد:" اگر کسی از من بپرسد چرا در انتخابات ریاست جمهوری آقای کروبی را بر آقای موسوی ترجیح می‌دهم صریح و صادقانه پاسخ خواهم داد: به علت دیدارش با ساسی مانکن."

وی با تبعیض‌آمیز خواندن این پرسش برخی حامیان آقای کروبی که "چرا در جمع دیدار کنندگان از شیخ، ساسی مانکن هم حضور داشته است"؟ تصریح کرده است که این نوع نگاه، «واقعا مرا خشمگین می‌کند."

زیدآبادی افزود: " مگر ساسی مانکن انسان نیست؟ مگر او ایرانی نیست؟ مگر او نباید رای دهد؟ مگر او حق دیدار با یک کاندیدای ریاست جمهوری را ندارد؟ مگر ساسی مانکن شهروند این کشور نیست؟ آیا یک کاندیدای ریاست جمهوری برای دیدار با شهروندان باید آنها را گزینش کند؟ چرا ساسی مانکن نباید دیداری با یک کاندیدای ریاست جمهوری داشته باشد و چرا یک کاندیدا باید از روبه‌رو شدن با شهروندی مثل او بهراسد ...؟"

ساسی مانکن

- ترانه وای وای مهدی کروبی

در همین کش و قوس ها ساسی مانکن با انتشار ترانه" وای وای مهدی کروبی " برگ تازه ای از حضور انتخاباتی جریان زیر زمینی هنر ایران رو کرد که تا آن روز بی سابقه بود؛ او در ترانه ای که بسیار سعی می کرد سبک و سیاق ساسی را میراث داری کند، از ضرورت رای دادن گفت و با ادبیات خاص این ترانه ها دلایل اقتصادی را برشمرد تا مردم را تشویق کند به کاندیدای مورد علاقه اش رای دهند.

و جالب که ویدئوی این ترانه از متن آن جالب توجه تر درآمد، طیفی از جوانان که کسی انتظار فعالیت تبلیغی انتخاباتی از آنان ندارد و دستکم مدل آرایش و پوشش شان گونه ای ست که بعید است از کاندیدای روحانی حمایت کنند در این کلیپ در یک اتوبوس جمع شان جمع است. 

- تحلیل موسیقایی جالب روزنامه ارگان حزب اعتماد ملی 

شاید همین نظرات متفاوت سبب شد تا خرداد ماه روزنامه اعتماد ملی، ارگان حزب شیخ مهدی کروبی در مطلبی کم سابقه در رسانه های ایران، به تحلیل ستایش آمیز ترانه های ساسی مانکن بپردازد و شاید برای نخستین بار پس از انقلاب آثاری از جنس موسیقی زیر زمینی را از منظر موسیقایی بررسی کند؛ این روزنامه در زیر مطلبی با عنوان " چه کسی از ساسی مانکن می‌ترسد" ترانه های او را سهل ممتنع خواند و نوشت:" قافیه‌پردازی‌های به شدت امروزی با درون‌مایه و واژگانی بسیار روزآمد که گاه به جز نسل جوان به سختی آن را می‌فهمد." 

این نوشتار از "بازی جابجایی قافیه‌ها" ، "قافیه‌های امروزی" ، "قافیه‌های آمیختنی"،" مفاهیم امروزی" ، "درون‌مایه‌های دست‌نخورده ولی آشنا" در ترانه‌های ساسی مانکن نمونه‌هایی آورده و می‌نویسد: "وقتی می‌خواهید سطری چون آن‌ها بنویسید درمی‌یابید تا چه پایه خطیرند: نه تقطیع هندسی شعرهای کلاسیک را دارند، نه وزن و بحور عروضی و کوتاه و بلندی مصاریع‌شان قدمایی است و نه قافیه و ردیف را به شیوهٔ سنتی به کار می‌برند، در عین حال روی آهنگ‌های کلاسیک و ضربی به شدت جفت و جور می‌شوند و انتظار سنتی شنونده برای شنیدن قافیهٔ مطلوب را برآورده می‌کنند و در نهایت به دل می‌نشینند."

- دستگیری و ترک وطن

بلاخره معلوم نشد در بازار کیش رقصیده بود یا در یک پارتی شبانه، هنوز هم در ویکی پدیای ساسی هر دو تیتر به عنوان دلایل دستگیری او در هفتم فروردین 1389 در کیش آمده است، به هر روی او بعد آن اتفاق رفت که رفت؛ از مالزی به دوبی و گویا این روزها لس آنجلس! 

او رفته اما یادش نرفته بازیگوشی های سیاسی اش را با خود ببرد با این تفاوت آشکار که به حتم هجو رئیس‌جمهور آمریکا توسط او به هیچ وجه بازتاب آنچنانی آن سوی مرزها نخواهد داشت هم بدین جهت که آرتیست های درجه یک ینگه دنیا خودشان در این باره به شدت مشغول کارند و هم از این جهت که جغرافیای شهرت ساسی و امثال ساسی اینجاست نه آنجا. شاید حتی اگر یک خواننده مقیم تهران ترامپ را در کلیپش دست بیندازد بیشتر توجهات بین المللی بگیرد تا هنرمند مقیم آمریکا. 

 

iranart

 

دونالد ترامپ ساسی مانکن حجةالاسلام مهدی کروبی انتخابات ریاست جمهوری سال 1388
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین