کد خبر: 10032 A

کُر بزرگ بل کانتو در تالار وحدت مجموعه ای از اپراهای ایتالیایی را اجرا کرد.

ایران‌آرت: مریم درویش؛ ارکستر و کُر بزرگ بل کانتو شب گذشته در تالار وحدت با اجرای مجموعه ای از اپراهای ایتالیایی به صحنه رفت. در این برنامه که به رهبری نیما پناهی‌ها برگزار شد قطعاتی پر شور و جذاب از اپراهای وردی، روسینی و پوچینی توسط خوانندگان اپرا اجرا شد.

نیما پناهی‌ها، آهنگساز، مدرس موسیقی و رهبر ارکستر که کُر بزرگ بل کانتو را رهبری می‌کرد به همراه گروه کر یک‌دست و ماهر توانستند اپراهای ایتالیایی را با زیبایی تمام برای مخاطبان اجرا کنند.

بل‌کانتو اصطلاحی ایتالیایی به‌ معنای آواز زیبا است و خوانندگان توانستند زیبایی قطعات را با اجرایی تمیز که نشان دهنده سخت کوشی اعضای این گروه کر 28 نفره و تسلط تک تک افراد بر روی آوازها بود، نشان دهند.

قطعات مختلف با حال و هوای متفاوت اجرا شدند. چهار گروه صوتی سوپرانو، آلتو، تنور و باس، در آوازهای خود آرامش، شادی و هیجان را با گفت و گوی میان صداهای زیر و بم یا هم‌خوانی همه اعضای گروه نشان دادند. در چهره خوانندگان جوان که با قطعات اجرایی ارتباط عمیقی پیدا کرده بودند حس آهنگ‌ها به خوبی قابل مشاهده بود تا جایی که در زمان اجرای قطعات شاد، لبخندی روی صورت آنها می‌نشست.

کُر+بزرگ+بل+کانتو+در+تالار+وحدت+به+اجرای+قطعاتی+از+اپراهای+محبوب+جهان+پرداخت (1)

در این کنسرت بیشتر قطعات اجرایی به آثار جوزپه وردی اختصاص داشت. این آهنگساز ایتالیایی که بیشتر ساخته‌های او در زمینه اپرا است محبوب‌ترین آثار اپرایی را نوشته که در اغلب سالن‌های اپرای جهان اجرا می‌شود. عده‌ای از کارشناسان اهمیت وردی در آهنگسازی اپرا را برابر نقش بتهوون در سمفونی می‌دانند. در این برنامه دو اپرا از جوزپه وردی با نام اپرای مکبث برگرفته از تراژدی مکبث و دیگری اپرای نیروی سرنوشت (لا فورتسا دل دستینو) اجرا شد که هر دو در شمار برجسته ترین شاهکارهای تاریخ اپرا هستند.

اگرچه تعداد خوانندگان گروه نسبت به اجراهای قبلی کمتر شده بود اما نوازندگان بیشتری در کنار بل کانتو قرار گرفتند. بهنام ابوالقاسم ( نوازنده پیانو) امین عطایی (کنسرت مایستر و نوازنده ویولن) شقایق صادقیان (نوازنده فلوت) نازنین احمدزاده (نوازنده ابوا) نوید شعبان‌زاده (نوازنده ویولن) کاوه تسعیری (نوازنده ویولا) بهرنگ معتمدی ( نوازنده ویولنسل) و هادی اسماعیلی (نوازنده کنتر باس) بودند که در بخش‌های زیادی از برنامه به همراهی خوانندگان پرداختند و یا گاه با سکوت خود شنونده آواز آنها بودند.

نکته جالب در این برنامه اضافه شدن یک خواننده جدید به گروه بود. نگین صدق‌گویا، بازیگر سریال‌های تلویزیونی، که از مدتی پیش تمرین‌های خود را با بل کانتو آغاز کرده بود توانست در این اجرا به عنوان خواننده آلتو گروه را همراهی کند. با توجه به دشوار بودن رپرتوار بل کانتو و اینکه خوانندگان باید روی متن ایتالیایی تسلط داشته باشند،  تلاش بی وقفه آنها باعث شد این تیم اجرایی یکدست و موفق داشته باشند.

 

 

ارکستر بل کانتو
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین