کد خبر: 9374 A

آسمان‌خراشی که بزرگ‌ترین قاب تصویر جهان نام گرفته در امارات متحده عربی ساخته می‌شود.

ایران آرت: یکی از عجیب‌ترین آسمان‌خراش‌های جهان که عملیات ساخت و ساز آن در حال اجرا است در پایان سال جاری میلادی در دوبی به بهره‌برداری خواهد رسید.

ایده‌ آسمان‌خراش "منظره" یا "قاب دوبی" که تا اندازه زیادی محل اختلاف‌نظر هم هست و از سوی منتقدان احمقانه‌ترین طراحی برای یک آسمان‌خراش خوانده شده،  اساساً به شکل یک قاب تصویر در ابعاد غول‌پیکر است که قصد دارد  چشم‌اندازی از این شهر را پیش روی بازدیدکنندگان قرار دهد. ارتفاع این بنا درنهایت به 492 پا خواهد رسید.

انتظار می‌رود این پروژه منحصر بفرد سالیانه نزدیک به 2 میلیون گردشگر را به این شهر بکشاند. این در حالی است که ساخت و ساز "قاب دوبی" به دلیل طرح یک دعوی تحت تأثیر قرار گرفته است.  این دعوی از سوی "فرناندو دانیس" مطرح شده که  ادعای مالکیت معنوی ایده ساخت چنین بنایی را دارد و شهرداری دوبی را به نقض این مالکیت معنوی متهم کرده است.

Donis-Architecture-Dubai-Frame4-889x580

پیشینه این اختلاف نظر به سال 1998 باز می‌گردد؛ هنگامی که طرح "فرناندو دانیس" در رقابت بین‌المللی برای طراحی برجی در دوبی برنده شناخته شد اما این طراح و شهرداری دوبی در نهایت برای عقد قرارداد ساخت به توافق نرسیدند.

در هر حال عملیات ساخت این بنا از سال 2014 آغاز شده و به نظر می‌رسد آنچه در نهایت شکل خواهد گرفت به ایده این طراح شباهت زیادی دارد. دونیس به "سی ان ان" توضیح داده  که ساختار پروژه از نظر شکل کلی، ارتفاع و مکان احداثش دقیقاً با مختصاتی که در طراحی او لحاظ شده مطابقت دارد.

dubai-frame-lead-889x225

تا کنون، شهرداری دبی نسبت به ادعای نقض مالکیت معنوی از سوی این طراح پاسخی ارائه نکرده است.

 

 

فرناندو دانیس
نظرات خوانندگان
  • ناشناس
    پاسخ

    عجب طرح احمقانه ای که می تواندسالانه2 میلیون توریست را جذب کند کاش از این طرح های احمقانه هم در کشورمان اجرا می شد که بتواند سالانه2 میلیون توریست جذب کند که کمتر به درآمد نفت وابسته باشیم اگر هر توریست 1000 دلار در این کشور خرج کند 2میلیارد دلار درآمد زایی خواهد داشت که از سرمایه گذاری توتال در پروژه اش باایران بیشتر است تازه50 درصد درآمدش هم به جیب امسال توتال تا25 سال نمی رود

ارسال نظر