کد خبر: 765 A

بیش از ۶۰۰ تابوت چوبی باستانی مصر در موزه قاهره به دست تیمی از باستان‌شناسان مرمت می‌شوند.

ایران‌آرت: بیش از ۶۰۰ تابوت چوبی باستانی مصر در موزه قاهره به دست تیمی از باستان‌شناسان مرمت می‌شوند.

آن طور که همشهری آنلاین به نقل از گاردین گزارش داده، دولت مصر در غالب پروژه حفظ و مستندسازی یکی از  کهن‌ترین تمدن‌های بشری قصد دارد صدها تابوت چوبی متعلق به هزاران سال پیش و دوران فراعنه را مرمت کند.

در این پروژه که منابع مالی آن توسط آمریکایی‌ها تامین می‌شود، بیش از ۶۰۰ تابوت که متعلق به دوره‌های زمانی گوناگون تاریخ کشور مصر که هم‌اکنون در موزه قاهره نگهداری می‌شوند مرمت خواهند شد. 

«مامون عثمان»، رئیس بخش مرمت موزه قاهره در این‌باره گفت: تا کنون چنین پروژه‌ای در سطح جهان بی‌سابقه است که در آن این تعداد تابوب مستندسازی و مرمت شوند.

دولت مصر کمک هزینه‌ای به ارزش ۱۳۰ هزار دلار را در ماه دسامبر دریافت کرده و این پروژه بخشی از یک معاهده بزرگتر میان مصر و آمریکاست که در سال ۲۰۱۶ امضاء شد و بر اساس آن قرار است از قاچاق میراث فرهنگی غنی این کشور ممانعت به عمل آید.

غارت آثار تاریخی در مصر همزمان با بروز هرج و مرج در این کشور در سال ۲۰۱۱ به اوج رسید و بسیاری از آثار تاریخی از موزه‌ها، مساجد، مخازن نگهداری آثار تاریخی و یا از طریق حفاری‌های غیرقانونی به سرقت رفت.

علاقه جهانی به آثار تاریخی مصر باستان همچنان بالاست و جستجو برای کشف آرامگاه ملکه نفرتیتی در سال ۲۰۱۵ در راس خبرهای بین‌المللی قرار داشت، گرچه این جستجوها هنوز به جایی نرسیده است.

بقایای تاریخی و گورهای باستانی فراعنه مصر زمانی نقطه عطف گردشگری پررونق مصر بود که یکی از منابع حیاتی ارز خارجی برای این کشور محسوب می‌شد اما از سال ۲۰۱۱ و بروز ناآرامی‌ها که به خلع قدرت از حسنی مبارک انجامید، صنعت گردشگری مصر با مشکلات فراوانی از جمله کاهش چشمگیر توریست‌ها روبه‌رو بوده است.

 

باستانی جهان دولت مصر موزه
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین