کد خبر: 6288 A

جستجوگر گوگل همزمان با سالروز دریافت جایزه پریتزکر توسط زاها حدید یاد این هنرمند را گرامی داشت.

ایران آرت : هم زمان با سیزدهمین سالروز اختصاص جایزه بین المللی پریتزکر به "زاها حدید"، مرورگر گوگل نیز برای یادآوری این رخداد در صفحه اصلی خود گوگل دودلی از زاها حدید را قرار داد.

در این تصویر زاها حدید در پیش زمینه طراحی مرکز فرهنگی حیدر علی اف آذربایجان که نام او را به عنوان اولین زن معمار برنده جایزه پریتزکر ثبت کرد، دیده می‌شود.

حدید همچنین جایزه بهترین طرح معماری سال ۲۰۱۵ را برای این مجموعه دریافت کرد.

حدید از شناخته‌شده‌ترین و یکی از پرکارترین معماران معاصر جهان بود که در مارس 2016 میلادی درگذشت.

او برنده مدال‌ها و جوایز متعددی شده بود، از جمله "مدال سلطنتی معماری" در بریتانیا که تنها  چند ماه پیش از درگذشتش موفق به دریافت آن شد؛ طی ۱۶۷ سال گذشته، زاها حدید نخستین زنی بود که مفتخر به دریافت مدال سلطنتی بریتانیا شد .

او در سال ۲۰۱۲ نیز لقب تشریفاتی "Dame" را از ملکه بریتانیا دریافت کرده بود. مرکز ورزش‌های آبی المپیک لندن از جمله آثاری است که معماری آن را زاها حدید بر عهده داشت. او در طول سال‌های فعالیت هنری‌اش، آثار گوناگونی خلق کرد که در کشورهای مختلف، از جمله ایتالیا، آلمان و هنگ کنگ ساخته شد.

خانم حدید در سال ۱۹۵۰ در عراق متولد شد. پس از تحصیل در رشته ریاضیات در دانشگاه آمریکایی بیروت، در سال ۱۹۷۲ برای تحصیل در "ای ای"، مدرسه معماری لندن، راهی بریتانیا شد. پس از فارغ‌التحصیلی، زاها در شرکت معماری استاد سابق خود شروع به کار کرد تا اینکه در سال ۱۹۷۹، دفتر مستقل معماری خود را در لندن راه اندازی کرد. او همچنین در همان سال‌‌ها، تدریس رشته معماری را در مدرسه معماری لندن آغاز کرد.

 

زاها حدید
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین