کد خبر: 4188 A

برخی مغازه‌داران بازار احتمال عمدی بودن و سوءاستفاده از آتش‌سوزی را با هدف تخریب خانه می‌دادند.

ایران‌آرت: چند روز پس از آتش‌سوزی در راسته بازار «اویی‌آباد» (زرگرها) در کرمانشاه، بخشی از خانه تاریخی «فیض مهدوی» در همین راسته بازار نیز در آتش سوخت. آتشی که هنوز مشخص نیست عمدی در کارش بوده یا ...

خانه واعظ مهدوی در کرمانشاه

بعدازظهر جمعه (۱۸ فروردین) خبر رسید بخش بیرونی بازار زرگرهای «اویی آباد» آتش گرفت، اما به گفته‌ «جلیل بالایی»، رئیس اداره کل میراث‌فرهنگی استان کرمانشاه، در این آتش‌سوزی سقف چوبی و شیروانی چند مغازه در آتش سوخت و آسیبی به دیواره‌ها و سازه‌های آنها وارد نشد.

 

با این وجود چند روز بعد تعدادی عکس و اطلاعات در اختیار ایسنا قرار گرفت که شعله‌های آتش در بخشی از خانه‌ی تاریخیِ قرار گرفته در انتهای این بازار در کوچه سنگتراش‌ها مشاهده شده است، اتفاقی که برخی مغازه‌داران بازار احتمال عمدی بودن و سوءاستفاده از آتش‌سوزی چند روز قبل‌تر را با هدف تخریب خانه می‌دادند.

اکبر رضایی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه در این زمینه توضیح  داد: این خانه که در دوره‌ی انتقال قاجار به پهلوی ساخته شده، در اختیار سازمان میراث فرهنگی است، که برای یک سال به بهره‌بردار واگذار شده بود، از سوی دیگر به نظر می‌رسد در این مدت چوب و نخ نیز در بنا نگهداری می‌شد که به دلیل سهل‌انگاری، بخشی از مواد اشتعال‌زا آتش گرفته است.

او با بیان این‌که با وقوع این اتفاق، پلیس آگاهی در حال بررسی علت این اتفاق است، اظهار کرد: یکی از اتاق‌ها نیز دارای تیرهای فرسوده چوبی بود که اداره میراث‌فرهنگی استان آن را برای استحکام‌بخشی پایین آورده بود و درخواست اعتبار اضطراری برای این بنا داشتیم.

وی وجود ساباط در این خانه را یکی از شاخصه‌های آن دانست و بیان کرد: این بنا در بافت تاریخی کرمانشاه قرار دارد، که با توجه به درصد آتش‌سوزی، حدود ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار برای آغاز ساماندهی مجدد آن درخواست کرده‌ایم.

رضایی تاکید کرد: با توجه به وقوع این اتفاق و مشخص نشدن علت آن، در حال حاضر خانه از حالت واگذاری به آن بخش خصوصی درآمده و اکنون در اختیار میراث فرهنگی است.

تخمین ۳۰۰ میلیون برای مرمت راسته بازار زرگرها در کرمانشاه

او همچنین هزینه‌ برآورد شده برای مرمت و میزان آسیب‌ها به راسته‌ی «اویی‌آباد» کرمانشاه را حدود ۳۰۰ میلیون تومان تخمین زد و بیان کرد: برای مرمت این راسته بازار نیز باید ۱۵۰ میلیون تومان دولت و ۱۵۰ میلیون تومان مالکان مغازه‌ها پرداخت کنند تا بتوانیم این بنا را مرمت کنیم.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه همچنین علت آتش سوزی رخ داده در این راسته بازار را براساس اعلام‌های انجام شده، قصور یکی از قهوه‌خانه‌ها دانست.

او با بیان این‌که سقف این راسته بازارچه حلبی و چوب بوده، اضافه کرد: با توجه به میزان آبی که برای خاموش کردن آتش روی سقف راسته بازار ریخته شده، در اثر این آب‌دهی باید جداره‌ی دیوار پیاده‌سازی شود و براساس طرح مرمت آن را ساماندهی کنند.

 

آغاز پیگیری‌ها، چهار روز پس از آتش‌سوزی

پروینی، مسئول اجرائی اتحادیه صنف طلافروش‌های کرمانشاه نیز در این زمینه به ایسنا اظهار کرد: معتقدم به دلیل دیر رسیدن نیروهای آتش‌نشانی به راسته بازارچه، تعدادی از مغازه‌ها نیز آتش گرفتند، چون آتش نخست در بخش بیرونی بازارچه رخ داد، اما به دلیل نیم ساعت تاخیرِ نیروهای آتش‌نشانی، آتش به دیگر مغازه‌ها در داخل راسته بازار نیز سرایت کرد.

او با بیان این‌که پس از گذشت چهار روز از آتش‌سوزی در راسته بازار به تازگی برخی افراد برای کابل‌کشی و گذاشتن پایه به داخل آمده‌اند، بیان کرد: پیش از این میراث فرهنگی در طرحی برای سقف بازار اعلام کرده بود تا برای هر دو مغازه یک ستون ۶۰ سانتی‌متری زده شود، اتفاقی که به نظر ما غیرممکن است، چون در این شرایط وضعیت مغازه و چیدمان‌ها کاملا به هم می‌ریزد. بنابراین هیچ کدام از مغازه‌ها با این طرح موافق نیستند.

به گزارش ایسنا، خانه فیض مهدوی باقی مانده از دوره‌ی قاجار، در خیابان مدرس، سنگتراش‌ها قرار دارد که در شش اسفند ۱۳۸۵ با شماره ۱۷۵۶۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این خانه‌ی تاریخی به دو بخش بیرونی و اندرونی تقسیم می‌شود که به وسیله اختلاف سطحِ ناشی از عوارض زمین قابل تشخیص است که نشانه استفاده هوشمندانه معمار این بنا از اختلاف سطح برای جدا کردن دو بخش بیرونی و اندرونی و ایجاد محرمیت است.

استفاده از پوشش گیاهی برای تقسیم فضا و ایجاد محرمیت به صورت هنرمندانه در این بنا بکار رفته است. فضاهای اندرونی در سه طبقه در جبهه شمال آن "زمستان نشین" و دو طبقه در جبهه جنوبی آن "تابستان نشین" و میان‌سرا در وسط ساخته ‌شده است.

خانه فیض مهدوی در کرمانشاه

 

 

خانه فیض مهدوی میراث فرهنگی کرمانشاه
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین