کد خبر: 36511 A

سراسر جهان سرشار از ایده‎های خلاقانه در زمینه معماری است که کاساباتلو یکی از آن‎هاست.

ایران آرت: کاساباتلو (Casa Batlló) نام خانه‎ای استخوانی در منطقه پسیج گراسیا در شهر بارسلون اسپانیا و اثر منحصربه‎فرد معمار مدرنیست اسپانیایی "آنتونی گودی" است.

در ساخت نمای بیرونی این ساختمان که هم‎اکنون به موزه هنرهای معاصر تبدیل شده است، از جمجمه انسان ایده گرفته‎اند. طراحی این ساختمان چند طبقه با مساحت کلی ۵.۰۰۰ متر مربع، ترکیبی از دو هنر معماری و مجسمه‎سازی است.

4

به گزارش مجله دلتا، اجزای این ساختمان  که در سال ۱۸۷۷ میلادی برای یکی از اشراف‎زادگان ثروتمند بارسلون ساخته شده، به‎گونه‎ای ماهرانه در کنار هم قرار گرفته که انگار اسکلت انسان را در ذهن تداعی می‎کند.

استایل مقابل پنجره ‎های این خانه به استخوان شباهت دارد و نماهای گلدار اطراف آن را پوشانده است. سبک معماری خانه کاساباتلو مدرنیسم Modernisme یا Art Nouveau است، که سبک گائودی نیز در آن دیده می‎شود.

2

بیشتر نمای آن از موزاییک و کاشی شکسته ساخته شده است که از رنگ نارنجی شروع شده و با رنگ سبز پایان می‎گیرد. سقف قوسی‎شکل و پشت‎بام کوژپشت آن نشان می‎دهد که در طراحی کاساباتلو، از خطوط مستقیم، بسیار کم استفاده شده است. این ساختمان زیبا و جالب، سرشار از هنر مدرن است.

3

پنجره‎های مرکزی دیواره این خانه شبیه دهانی باز شده است و سقف آن که از کاشی‎های سرامیکی شفاف و براق ساخته شده، شباهت بسیاری به ستون فقرات یک اژدهای خوابیده دارد. از سمت راست این پشت‎بام، سر اژدها با رنگ سبز شروع می‎شود. در وسط آن رنگ‎های آبی و بنفش و در سمت چپ رنگ‎های قرمز و صورتی جلوه‎گرند.

5

با تابش نور آفتاب در هر ساعت از روز، سایه‎ای از رنگ‎های متنوع فضای داخلی خانه را پر می‎کند. گویی نمای بیرونی با ترکیبی از رنگ‎های سبز و آبی، و امواجی خفیف، آرامش دریا را  به تصویر می‎کشد که تبدیل به نمایی هفت رنگ روی شیشه‎ها می‎شود و همین رنگ‎ها در شب، از نمای جلو، مانند رنگین‎کمان به نظر می‎رسند.

6

معماری ساختمان طراحی مجسمه سازی معماری مدرن کاساباتلو
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین