کد خبر: 25908 A

یک طراح فنلاندی خانه‌ کوچکی به نام "نولا" طراحی کرده که با وجود سادگی و کوچکی، بسیار زیباست و هیچ آسیبی به محیط زیست وارد نمی‌کند.

ایران آرت: زندگی در خانه‌های بزرگ که اغلب با وسایل مختلف بی‌مصرف پر شده است می‌تواند کلافه کننده باشد این در حالی است که بسیاری از این وسایل نه تنها کاربردی ندارند بلکه به دلیل مواد استفاده شده در آن، به طبیعت آسیب می‌رساند و آثار مخربی بر محیط زیست برجا خواهند گذاشت.

به گزارش مجله دلتا، یک طراح فنلاندی به نام «رابین فالک» به تازگی خانه کوچکی طراحی کرده که با وجود سادگی و کوچکی، جادار و بسیار زیباست. او این کلبه چوبی را که روی یک تخته سنگ در بیرون از شهر «هلسینکی» فنلاند قرار دارد نولا( به زبان فنلاندی) به معنای صفر نامیده است. این معنی با خاصیت اصلی این کلبه نقلی بی‌ارتباط نیست چون به هیچ وجه محیط اطراف خود را آلوده نمی‌کند.

خانه چوبی «نولا» که تنها ۹ مترمربع مساحت دارد روی هشت پایه قرار می‌گیرد و به آسانی می‌توان با کمک سه نفر آن را سرهم بندی یا جدا کرد. هدف او از ساخت این کلبه زیبای چوبی، یکپارچه‌کردن محل زندگی انسان با طبیعت پیرامونش است، به ‌گونه‌ای که محیط‌زیست از این هماهنگی هیچ آسیب و لطمه‌ای نبیند.

«رابین» در واقع در ساخت این خانه نقلی از مواد تجدیدپذیره بهره برده تا یک سبک زندگی مینیمال و دوستدار طبیعت را خلق کند.

به عنوان مثال برای تامین انرژی مصرفی در این کلبه چوبی، از پنل‌های خورشیدی روی یکی از سقف‌ها استفاده شده است و برای جلوگیری از گرم شدن خانه در فصل تابستان، روی قسمت دیگر سقف، پنلهای آینه‌ای بازتابنده نور جانمایی شده اند.

چوب استفاده شده در خانه نولا نیز «Kerto LVL» بوده که سبک و بسیار مستحکم بوده و پنجره بزرگ مثلثی شکلی که کل دیوارها را تشکیل می دهد از جنس مواد پلی کربنات است.

در ادامه تصاویری از این خانه چوبی مشاهده می‌کنید:

6

2

3

4

خانه طبیعت معماری معمار طراحی طراح رابین فالک
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین