کد خبر: 23044 A

خانه طباطبائی‌ها از شاهکارهای هنر معماری قدیم ایران به شمار می‌رود.

ایران آرت: یکی از زیباترین و دیدنی ترین بناهای تاریخی کاشان، خانه طباطبایی هااست .این بنا در محله سلطان امیر احمد در بافت قدیم کاشان  واقع شده است.

خانه طباطبائی ها که از شاهکارهای هنر معماری قدیم به شمار می رود متعلق به مرحوم سیدجعفر طباطبایی از تجار معروف فرش آن زمان در سال ۱۲۵۰هجری قمری ساخته شده است.

به گزارش مجله دلتا، معمار، طراح و سازنده این خانه استاد علی مریم از معماران برجسته دوره قاجار در کاشان بود که با بهره گیری از تجارب معماران گذشته و قدرت ابتکار خود، بنای این خانه را در ۱۰ سال به پایان رساند.

خانه طباطبایی ها دارای تزیینات دل انگیز و اتاق ها و درهای بسیار با ستون های زیبا است.

3-5

در این بنا از فن گچبری به گونه ای ارزشمند بهره برداری  و در روبروی شاه نشین آن استخر زیبایی ساخته شده است .

معماری خانه طباطبایی ها به شیوه معماری حجاب دار (نوعی ساخت که اندرونی از دید کسانی که در بخش بیرونی هستند پنهان است)، ،متقارن و درون گر، گودال باغچه و حیاط مرکز طراحی و ساخته شده است.

4-5

پس از زلزله معروف سال 1192 هجری قمری اکثر خانه های کاشان به این صورت ساخته شده اند.

معماری گودال باغچه یعنی باغچه خانه درگودی قرارگرفته است که بنا هم ازنظر استحکام و مقابله با زلزله مقاوم می شود و هم آبرسانی به بنا به آسانی صورت می گیرد و از رطوبت بنا هم برای رشد گیاهان استفاده می شود.

5-6

خانه طباطبایی ها مانند  دیگر بناهای تاریخی آن زمان از تزئینات شکوهمند ، اصالت معماری و طراحی متناسب با فرهنگ و اقلیم خاصمنطقه بهره منداست.

این خانه دارای ۳ بخش اندرونی بیرونی و بخش مخصوص خدمه است.

6-2

این بنا با 4700 مترمربع  مساحت  دارای  ۴۰ اتاق ، ۴ حیاط ، ۴ سرداب (زیرزمین)، ۳ بادگیر و ۲ رشته قنات است.

خانه تاریخی طباطبایی ها در سال های ۱۳۷3 تا ۱۳۷۶ با همکاری شهرداری و میراث فرهنگی کاشان مرمت و بازسازی شده در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

8-2

مجموعه تاریخی خانه طباطبایی ها هم اکنون زیرپوشش سازمان رفاهی و تفریحی شهرداری کاشان اداره می شود.

معماری کاشان خانه طباطبایی ها معماری سنتی معماری قدیم
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین