کد خبر: 578 A

گفت‌وگو با طراح لباس نمایش «دیوان تئاترال»

طراح لباس نمایش "دیوان تئاترال" می‌گوید اتفاقی که در این نمایش افتاد، مواجهه تماشاگران با شیوه جدید طراحی لباس برای این دست آثار نمایشی است.

ایران‌آرت: گروه فیلم و تئاتر "وَ ناگهان"، نمایشنامه "دیوان تئاترال" یکی از آثار برجسته زنده‌یاد محمود استادمحمد را به طراحی و کارگردانی روزبه حسینی در تماشاخانه سنگلج به صحنه برده است و طراحی لباس این نمایش از بخش‌های قابل توجه آن است.

پریدخت عابدی‌نژاد، طراح لباس "دیوان تئاترال" درباره ورود نمادهای مدرن و متفاوت در مقایسه با نمونه‌ اجراهای دیگر این نمایش در بخش طراحی لباس به هنرآنلاین گفته: از حدود یک سال پیش درباره این نمایش با روزبه حسینی صحبت کردیم و من آمادگی طراحی لباسی متفاوت برای این اثر را داشتم، اما واقعیت این است که تا پیش از ورود کار به مرحله تمرین بازیگران نمی‌شود تصمیم نهایی را برای طراحی لباس اثر گرفت و به همین دلیل، لباس بازیگران تنها در 9 روز طراحی و به مرحله دوخت رسید.

او ادامه داد: طراحی لباس بازیگران با تکیه بر المان‌های مدرن انجام شد، چرا که نمونه‌های مختلفی از این نمایشنامه به مرحله اجرا درآمده‌اند که لباس‌ها رنگ و بوی طرح‌های سنتی را داشته‌اند، اما این بار الگوی متفاوتی از لباس برای شخصیت‌ها ارائه شد که به نوعی برای نمایش‌های اجرا شده در تالار سنگلج نیز متفاوت به نظر می‌رسد.

طراح لباس نمایش "دیوان تئاترال" با اشاره به اینکه پوشش مدرن بازیگران در نقش‌های مختلف به ایجاد نوعی آشنایی‌زدایی با جنس نمایش‌های روحوضی منجر می‌شود، بیان کرد: اغلب تماشاگران تئاترها در این ژانر توقع دارند که بازیگران را با لباس‌های کاملاً سنتی ببینند و اتفاقی که این بار در این نمایش افتاد مواجهه تماشاگران با شیوه جدید طراحی لباس برای این دست آثار نمایشی بود.

عابدی‌نژاد به بودجه محدود تئاترهای صحنه‌ای در بخش طراحی لباس نیز اشاره و تصریح کرد: تعداد بازیگران در متون قدیمی ادبیات نماشی کشورمان پرشمار است و همین امر نیازمند آن است که بودجه مطلوبی در اختیار حوزه طراحی لباس قرار گیرد، اما به هر روی همواره با محدودیت‌هایی در این بخش مواجهیم که خوشبختانه در نمایش روزبه حسینی مشکل ساز نشد.

او افزود: یکی از موضوعات مهم دیگر در بخش طراحی لباس، توجه به این نکته بود که برخی بازیگران از ادوات موسیقیایی در حین اجرای نمایش استفاده می‌کنند و باید این نکته را در نظر می‌گرفتیم که لباس مناسب به اجرای بهتر آن‌ها کمک می‌کند. البته با توجه به تلفیق موسیقی سنتی و مدرن و استفاده همین الگو در لباس بازیگران، به نظر می‌رسد این دو بخش به خوبی یکدیگر را پوشش دادند.

نمایشنامه "دیوان تئاترال"، روایتگر داستان شهری است که دچار قحطی آب شده و به خاطر آن مردم به جان هم افتاده‌اند...

محمدصادق ملک، رؤیا بختیاری، نرگس امینی، پژند سلیمانی، مروارید مهر، رضا علوی، حمید خوش‌نویس، سهیل بابایی، ماندانا جبّاری، علی افشاری، نسترن عاشوری، روزبه مهر بازیگران این اثرند.

 

پوشش دیوان تئاترال محمود استادمحمد پریدخت عابدی نژاد
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین