کد خبر: 2959 A

سارا زراعت پیشه: چندین بار با کپی طرح‌هایم از سوی چند مزون و تولیدی مواجه شده بودم

ایران آرت : عطیه پژمسارا زراعت‌پیشه، طراح لباس، صاحب برند zp و برگزیده ششمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر در بخش مانتو مجلسی  گفت: پیش از این چندین بار با کپی طرح‌هایم از سوی چند مزون و تولیدی مواجه شده بودم که به دلایل نبود حق مالکیت معنوی برای آثارم در مسیر دفاع از طرح راه به جایی نبردم.

او افزود: پس از اطلاع از موضوع نشان شیما و حق مالکیت معنوی برای آثار طراحان این مشکل برای من حل شد. 

زراعت‌پیشه توضیح داد: چندی پیش، پس از دریافت حق مالکیت معنوی برای یکی از طرح‌هایم، یک تولیدی با اعمال تغییراتی جزئی در پارچه، اثر من را به تعداد پنج هزار نسخه تولید و در کل کشور توزیع کرد، من هم از طریق پیگیری قانونی پیگیر این ماجرا شدم و حقم را گرفتم. "

او گفت: مسئولان قضایی در دادسرای فرهنگ و رسانه، با وجود حق مالکیت معنوی از آثار، به خوبی از طراحان مد ولباس حمایت می‌کنند و من خود تجربه خوبی در ارتباط با یکی از طرح‌های کپی شده‌ام در مواجه با قوانین مندرج و البته پیگیری‌های کارگروه مد و لباس کشور داشتم.

برگزیده جشنواره فجر، کپی غیرمجاز از آثار طراحان مد و لباس پس از مشاهده در صفحات مجازی طراحان را امری شایع خواند و گفت: جالب آنکه پس از کپی و کاهش محسوس کیفیت و قیمت اثر، بسیاری از مشتریان اثر اورجینال معترض می‌شوند که در شرایطی که خریدار یک طرح خاص و کمیاب از یک لباس بوده اند اما با کپی طرح و تولید در تیراژ بالا، وجوه هنری اثر کمرنگ شده و آنها دیگر تمایلی به استفاده از لباس خریداری شده ندارند.

این طرح لباس در خاتمه گفت: بسیاری از طراحان و تولیدکنندگان هنوز هم از چنین موضوع و امتیازاتی باخبر نیستند و لازم می‌دانم به آنها بگویم حتما برای دریافت نشان شیما و حق مالکیت معنوی سری به کار گروه مد و لباس بزنند.

 

سارا زراعت پیشه برند zp
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین