کد خبر: 24434 A

طراح مشهور انگلستانی با تی‌شرت‌هایش پیام‌های خاصی را منتقل می‌کند.

ایران آرت: کاترین همنت یکی از نام‌های کمتر شناخته شده در طراحی لباس است اما دنیای مد امروز داشته‌های خود را تا حد زیادی مدیون فعالیت‌های این طراح بریتانیایی است. تیشرت‌های نوشته دار یکی از عادی‌ترین لباس‌های روزمره‌ای هستند که ما هر روز آن‌ها را همه جا می‌بینی، اما این تیشرت‌ها نخستین بار توسط کاترین همنت طراحی و وارد دنیای مد شدند و چهره آن را برای همیشه تغییر دادند، تیشرت‌هایی که حاوی پیام‌های سیاسی، اخلاقی و امیدبخش بودند و لباس‌ها را به چیزی فراتر از یک پوشش برای بدن تبدیل کردند.

به گزارش مجله قرمز، کاترین همنت در ۱۶ آگوست ۱۹۴۷ در گریوسنت کنت در انگلستان به دنیا آمد. او از مدرسه هنر سنت مارتین فارغ التحصیل شد و در سال ۱۹۷۹ برند پوشاک مخصوص خود را با نام Katherine E. Hemnett راه اندازی کرد. او در ابتدا به تولید پوشاک زنانه سطح بالا روی آورد اما دو سال بعد پوشاک مردانه را نیز به مجموعه‌های خود اضافه کرد.

1966
در همین سال بود که او تیشرت‌های معروف خود را وارد بازار کرد، این تیشرت‌های زنانه و مردانه تیشرت‌های گشادی بودند که روی آن‌ها با حروف درشت عباراتی مثل "CHOOSE LIFE" یعنی "زندگی را انتخاب کن" و "EDUCATION NOT MISSILES" یعنی  "تحصیلات به جای موشک" و عبارات دیگری حاوی پیام‌های مهمی درباره منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، حفظ محیط زیست، صلح جهانی و توجه به آینده جهان درج شده بود.

همین سبک طراحی به هویت اصلی برند کاترین همنت تبدیل شد و وقتی ارد مشهوری مثل جرج مایکل در موزیک ویدئوی خود موسوم به Wake Me Up Before You Go Go تیشرت CHOOSE LIFE را به تن کرد برند کاترین همنت به محبوبیتی جهانی دست یافت. علاوه بر این گروه کوئین هم در موزیک ویدئوی Hammer To Fall از تیشرت WORLDWIDE NUCLEAR BAN NOW استفاده کرده بودند.

کاترین همنت در سال ۱۹۸۴ فروش تیشرت‌های کاترین همنت در سراسر جهان به اوج رسیده بود و هفتصد فروشگاه در چهل کشور محصولات او را به بازار عرضه می‌کردند. البته این موفقیت با تقلید و کپی‌های زیادی هم همراه بود و تولید کننده‌های مختلفی در سراسر جهان این سبک را پیش گرفته و تیشرت‌هایی با نوشته‌ها و پیام‌های سیاسی و اجتماعی تولید و وارد بازار کردند.

تیشرت 2

کاترین همنت به تیشرت‌های خود به چشم یک وسیله انتقال پیام نگاه می‌کرد و معتقد بود "اگر می‌خواهید پیام و عقیده خود را به همه مردم منتقل کنید باید آن را با حروف درشت روی لباستان چاپ کنید." مجموعه‌های جالب و جذاب کاترین همنت زیبایی شناسی دهه هشتاد را به طور کلی تحت تاثیر قرار داد و چهره‌های معروف آن زمان مثل پرنسس دایانا، بوی جرج، مدونا، میک جگر و … به استفاده از این تیشرت‌ها روی آوردند.

 کاترین همنت بدون شک یکی از موفق‌ترین طراحان لباس بریتانیایی در دهه‌های اخیر است و نخستین جایزه انجمن طراحان مد بریتانیا را از آن خود کرده است. او در سال ۱۹۹۶ توسط خوانندگان مجله کازموپولیتن به عنوان محبوب‌ترین طراح مد سال انتخاب شد و در سال ۲۰۱۱ جایزه CBE را به خاطر یک عمر خدمت به صنعت مد بریتانیا ازآن خود کرد.

تیشرت

لباس تیشرت کاترین همنت تیشرت نوشته دار
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین