کد خبر: 1826 A

سردبیر افسانه‌ای ووگ ایتالیا، به کمک همکارش استیون میزل (Steven Meisel) پدیده ابر مدل‌ها را شکل داد. به لطف تلاش‌های او، مدل‌های حرفه‌ای معروف تر شدند و شهرت جهانی یافتند. اکثر این مدل ها سابقه کار در اوت کوتور یا مد سطح بالا داشتند.

ایران‌آرت: فرانکا سوزانی (Franca Sozzani) سردبیر و نویسنده صاحب سبک مجله ووگ ایتالیا روز دوم دی ماه امسال درگذشت. تنها چند روز پس از مرگ او، طراح‌ها و فعالان جهان مد همگی از خاطرات خوش و تأثیر مثبت وی در جهان مد یاد می‌کنند.

فرانکا در شهر منتووا (Mantua) استان لمباردی ایتالیا به دنیا آمد. مدارک تحصیلی خود را در زمینه زبان‌های ژرمنی، ادبیات و فلسفه در دانشگاه کاتولیک میلان تکمیل کرد. اولین کار حرفه‌ای سوزانی در مجله کودکان ووگ بامبینی (Vogue Bambini) در سال ۱۹۷۶ بود. پس از درخشش در انتشارات (Lei beginning) و (Per Lui starting)، سرانجام در سال ۱۹۸۸ به نسخه بزرگ ایتالیایی مجله ووگ پا گذاشت.

سردبیر صاحب سبک

فرانکا سوزانی : درگذشت سردبیر افسانه ای تاثیرگذار جهان مد و مجله ووگ ایتالیا

سردبیر افسانه‌ای ووگ ایتالیا، به کمک همکارش استیون میزل (Steven Meisel) پدیده ابر مدل‌ها را شکل داد. به لطف تلاش‌های او، مدل‌های حرفه‌ای معروف تر شدند و شهرت جهانی یافتند. اکثر این مدل ها سابقه کار در اوت کوتور یا مد سطح بالا  داشتند.

فرانکا دست عکاس‌ها را باز می‌گذاشت. مدل به عکاس تحمیل نمی‌شد. عکاس‌ها اجازه داشتند، مدل مورد علاقه خود را انتخاب کنند. سوژه مناسب با موضوع انتخاب کرده و کار خود را شروع کنند. سردبیر ووگ، عکاس‌ها را تشویق به آزمون و خطا و آزمایش با کار خود می‌کرد. بدین ترتیب فضایی مناسب برای بهبود کیفیت کار آن‌ها ایجاد کرد.

فرانکا به انتشار اخباری معروف بود که دیگر مجلات از آن اجتناب می‌کردند. دعواهای خانوادگی، سوءاستفاده از دارو و معضل جراحی پلاستیک از جمله این موضوعات بودند.

در ادامه به واکنش چهره‌های شناخته شده دنیای مد درباره درگذشت فرانکا سوزانی می‌پردازیم.

جورجو آرمانی (Giorgio Armani) طراح و مؤسس برند آرمانی

فرانکا سوزانی : درگذشت سردبیر افسانه ای تاثیرگذار جهان مد و مجله ووگ ایتالیا

فرانکا سوزانی و جورجو آرمانی

هیچ‌کس مثل فرانکا قادر به تجسم واقعیتی متفاوت نبود. واقعیتی که با خلاقیت و سلیقه خود به صورت روزانه ابراز می‌کرد. او زندگی‌اش را طوری می‌ساخت که برای همه جالب بود. جای خالی او را در هفته‌های بعدی مد احساس خواهم کرد.

دوناتلا ورساچی (Donatella Versace) طراح ارشد و مدیر گروه ورساچی

فرانکا سوزانی : درگذشت سردبیر افسانه ای تاثیرگذار جهان مد و مجله ووگ ایتالیا

فرانکا سوزانی و دوناتلا ورساچی

کلمات نمی‌توانند احساسی که دارم را به درستی ادا کنند. فرانکا سوزانی برای من مثل یک خواهر بود. او دوستی مورد اعتماد بود. وی قلبی پاک و سرشار از مهر داشت. فرانکا همیشه و تحت هر شرایطی حقیقت را به من می‌گفت. هر کاری را با دل و جان انجام می‌داد. چه در بحث خانواده و دوستانش، و چه درباره حمایت همه جانبه اش از مد ایتالیا. جهان نماد سبک ایتالیایی و نماد قدرت زنان را از دست داد. فقدان او بیش از آن چیزی است که کلمات قادر به ادا کردنش باشند.

آلساندرو میچله (Alessandro Michele) طراح ارشد گوچی

فرانکا سوزانی : درگذشت سردبیر افسانه ای تاثیرگذار جهان مد و مجله ووگ ایتالیا

آلساندرو میچله در عکس با پالتوی سرمه ای در کنار فرانکا سوزانی

فرانکا را برای اولین بار دو سال پیش از نزدیک دیدم. گویی مدت‌هاست او را می شناسم، حرف هم دیگر را درک می‌کردیم. مهر و محبت وی تمامی نداشت. چشمانش به نظرم خاص می‌آمدند. در چشمانش روحی کنجکاو و زنی باهوش و با نشاط می‌دیدم.

فرانسوا هانری پینو (François-Henri Pinault) مدیر عامل شرکت هولدینگ کرینگ (Kering)

فرانکا سوزانی : درگذشت سردبیر افسانه ای تاثیرگذار جهان مد و مجله ووگ ایتالیا

فرانسوا هانری پینو مدیر عامل کرینگ

از این خبر غم‌انگیز بسیار متأثر شدم. دنیای مد حامی بزرگی را از دست داد. کرینگ و خانه‌های مد ما –شرکت کرینگ مالک خانه‌های مد بسیاری از جمله گوچی، پوما، الکساندر مک کویین و بالنسیاگا ست- منبع خلاقیت بزرگی را از دست داد. به شخصه دوست عزیزی را از دست دادم. فرانکا از روز نخستین در کنار ما بود، و من هم از بینش او استفاده می‌کردم. از دست دادن فرانکا را تسلیت می‌گویم.

 

دستاوردهای فرانکا سوزانی

فرانکا سوزانی : درگذشت سردبیر افسانه ای تاثیرگذار جهان مد و مجله ووگ ایتالیا

اهدای نشان لژیون دونور توسط سارکوزی

در سال ۲۰۱۲ رئیس‌جمهور فرانسه، نیکولای سارکوزی به وی نشان لژیون دونور (Légion d’honneur) اهدا کرد. در همان سال، سفیر حسن نیت سازمان ملل لقب گرفت. به سال ۲۰۱۴ سفیر جهانی مبارزه با قحطی در پروژه جهانی سازمان ملل شد. سرانجام در سال ۲۰۱۶ جایزه سواروسکی مد را به دلیل تأثیر مثبت به دست آورد.

منبع: wwd

 

فرانکا سوزانی مجله ووگ
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین