کد خبر: 9380 A

کارگردانی که در دهه هشتاد در فیلمی تحسین‌شده از جری لوییس در نقش اول استفاده کرده بود، پس از مرگ این کمدین یاد او را گرامی داشت.

ایران آرت: مارتین اسکورسیزی که فیلم سال ۱۹۸۳ «سلطان کمدی» را با نقش‌آفرینی جری لوییس هنرمندی که یکشنبه درگذشت کارگردانی کرد، یادی از این ستاره کرد و گفت: جری لوییس یک استاد بود. یک سرگرم‌کننده بزرگ بود. هنرمندی بزرگ و مردی مثال‌زدنی بود.

اسکورسیزی از لوییس در این فیلم کمدی سیاه در نقش جری لنگفورد، مجری یک تاک شو استفاده کرد. این نقشی غیرعادی برای این ستاره بود چون بیشتر از اینکه کمدی باشد دراماتیک بود. در فیلم، رابرت دنیرو نقش روپرت پاپکین را بازی می‌کند،‌ مردی که می‌خواهد یک استندآپ کمدین باشد، حسابی روی لنگفرود وسواس دارد و متقاعد است که استحقاق جایگاهی در نمایش لنگفورد دارد.

بعد از اینکه پاپکین خانه لنگفورد را پیدا می‌کند و باعصبانیت رد می‌شود، با یک نفر دیگر با نقش‌آفرینی ساندرا برنهارد برنامه ربودن لنگفورد را می‌ریزد و به عنوان بخشی از باج درخواست شده‌شان، پاپکین اجازه دارد در نمایش لنگفورد حضور پیدا کند.

به گزارش مهر به نقل از هالیوود ریپورتر،  «سلطان کمدی» فستیوال فیلم کن سال ۱۹۸۳ را افتتاح کرد و وینسنت کنبی منتقد فیلم نیویورک تایمز از لوییس به خاطر نقش‌آفرینی‌اش تحسین کرد. او نوشت این نقش او جنبه‌هایی از جانی کارسون و باب هوپ را هم در خود دارد و «وقاری خارق‌العاده» به نمایش می‌گذارد.

اسکورسیزی در بیانیه‌اش اضافه کرد: من افتخار کار کردن با او را داشتم و تجربه‌ای بود که همیشه برایم ارزشمند خواهد بود. او حقیقتا یکی از بزرگان ما بود.

اما «رابرت دنیرو» همبازی «جری لوئیس» در فیلم «سلطان کمدی» نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: «جری» در کمدی و فیلم یک پیشگام بود. او همچنین یک دوست خوب بود که این شانس را داشتم که در چند سال گذشته چندین بار ببینم. اوحتی در سن ۹۱ سالگی نیز کوچکترین افولی نداشت و ما دلتنگ او خواهیم شد.

«جری لوئیس» متولد ۱۶ مارس ۱۹۲۶، در سالهای دهه ۱۹۵۰ همراه با «دین مارتین» در یکی از شوهای پر طرفدار تلویزیونی هم بازی بود. بازی او در فیلم‌های «پادو» و «پرفسور دیوانه» از آثار ماندگار سینمای کمدی آمریکاست. وی در سالهای دهه ۱۹۸۰ به بعد با بیماریهای قلبی و سرطان پرستات دست و پنجه نرم می کرد.

«لوئیس» در سال ۱۹۵۲ بنیادی را برای کمک به بیماران مبتلا به «دیستروفی ماهیچه‌ای» تاسیس کرد که نوعی اختلال شدید ماهیچه‌ای و سه میلیون دلار برای کمک به کودکان جمعآوری کرد.  

وی در سال ۲۰۰۹ برنده «جایزه بشردوستانه ژان هرشولت» از آکادمی اسکار شد و دریافت جایزه یک عمر فعالیت مستمر هنری از وزیر فرهنگ فرانسه به عنوان کمدین محبوب مردم فرانسه، جایزه یک عمر دستاورد سینمایی جوایز کمدی آمریکا و همچنین دریافت شیر طلایی افتخاری جشنواره ونیز در سال ۱۹۹۹ از جمله افتخارات او به شمار می‌رود.

 

 

مارتین اسکورسیزی جری لوییس
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین