کد خبر: 9365 A

ما در ایران خیلی راحت مفاهیم را جعل می‌کنیم، برایش رشته دانشگاهی درست می‌کنیم و بعد بچه‌های مردم را می‌فرستیم در این رشته دکترا بگیرند. ما ملت جالبی هستیم.

ایران‌آرت: دیروز جلسه نقد کتاب «بازنمایی سیاست در رمان پس از انقلاب» برگزار شد اما جدای از محتوای این کتاب و جلسه، برخی سخنان محمد دهقانی در آن عجیب بوده است.

گزیده‌ای از سخنان این منتقد را در ایران‌آرت بخوانید:

*کاش این پول نفت از پشت پژوهش و سازمان‌ها برداشته می‌شد. اگر یک ناشر و سازمان خصوصی پشت این کتاب‌ها باشد برای تمام هزینه‌هایی که صرف هر کتابی می‌کند حساب و کتاب می‌کند. سازمان‌های خصوصی الکی پول خرج نمی‌کنند و پول مردم را مثل نهادهای دولتی بر باد نمی‌دهند.

 

*ادبیات بحث محتوا نیست؛ هر کتابی اول باید ادبیات باشد، یعنی هنر در آن باشد. این کتاب‌ها باید حس زیبایی‌شناسی‌ما را ارضا کند وگرنه مهم نیست چه می‌گوید. ما اگر بخواهیم سیاست و فلسفه بخوانیم به سراغ این کتاب ها می‌رویم. در همین زمینه رمان «رود راوی» ابوتراب خسروی افتضاح است. اصولا رمان‌های پست‌مدرنیستی اغلب افتضاح هستند. ما متاسفانه در این‌جا هم مشکل‌مان مثل سلفی گرفتن نمایندگان‌مان با موگرینی است؛ یعنی با فرهنگ غرب قیافه می‌گیریم. مثل همین تحلیل گفتمان انتقادی در فرهنگ ایران.

 

*بسیاری از رمان‌های ما بیانیه‌های سیاسی هستند و چون شرایط برای گفتن مسائل مهیا نیست نویسندگان، رمان‌های‌شان را  به محملی برای سیاست تبدیل کرده‌اند.

 

*ما چیزی به اسم ادبیات پایداری در دنیا نداریم. ژانری داریم به اسم ادبیات جنگ. ادبیات پایداری یک مفهوم جعلی است اما متاسفانه ما در ایران خیلی راحت مفاهیم را جعل می‌کنیم، برایش رشته دانشگاهی درست می‌کنیم و بعد بچه‌های مردم را می‌فرستیم در این رشته دکترا بگیرند. ما ملت جالبی هستیم.

 

 

 

 

محمد دهقانی ابوتراب خسروی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین