کد خبر: 877 A

«خون حرف نمی‌زند» عنوان رمان ناظم حکمت است که به روایت جامعه ترکیه پرداخته و از نظام سرمایه‌داری انتقاد کرده است.

ایران‌آرت: «خون حرف نمی‌زند» عنوان رمان ناظم حکمت است که به روایت جامعه ترکیه پرداخته و از نظام سرمایه‌داری انتقاد کرده است.

به گزارش خبرآنلاین، رمان «خون حرف نمی‌زند» از ناظم حکمت با ترجمه‌ ارسلان فصیحی به بازار کتاب آمد.

«خون حرف نمی‌زند» سرگذشت دو نسل از اهالی استانبول و روایت تسلط سرمایه‌داری بر ترکیه، تبدیل شدن صنعتگران خرده‌پا به کارگران مزدور، دلالان خرده‌پا به واسطه‌های بازار و اشراف به سرمایه‌داری وابسته است، روایت دوستی‌ها و برادری‌ها، دشمنی‌ها و خیانت‌هاست.

این رمان اولین بار در دهه‌ 30 میلادی به صورت پاورقی در یکی از مجله‌های استانبول چاپ شد و بعدها، در دهه‌ 50 میلادی، در یک مجلد به چاپ رسید. در «خون حرف نمی‌زند» نگرش مبتنی بر دیالکتیک تاریخی ناظم حکمت نسبت به فرد، جامعه، حوادث و پدیده‌ها در قالب روایت نمودار شده است. این رمان نوعی آینه‌ تمام‌نما از وضعیت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی استانبول از اوایل قرن بیستم تا اواسط دهه 1930 است و به‌ویژه اخلاقیات آن دوره را در پس‌زمینه‌ اجتماعی به تصویر می‌کشد.

ناظم حکمت علاوه بر منظومه‌ها و قطعات شعری، در زمینه‌ نثر نیز آثاری آفریده است. از جمله سه رمان و پنج نمایشنامه که همگی از آثار موفق ناظم حکمت به شمار می‌روند.

«خون حرف نمی‌زند» مهم‌ترین رمان ناظم حکمت و محصول دوران پختگی او چه به لحاظ تکنیک و چه به لحاظ اندیشه است. ظرافت توجهی که نویسنده به اتفاقات پیرامون خویش دارد بسیار قابل توجه است، مسائلی که تا به امروز گریبان‌گیر حال و روز کشور ترکیه بوده و این روزها شاهد صدای اعتراض مردم این کشور هستیم، به این ترتیب می‌توان جهات اساسی تفکر ناظم حکمت را در این رمان خوش‌خوان و جذاب یافت.

اکنون، خوانندگان حرفه‌ای و علاقه‌مندان رمان‌های رئالیستی، به‌ویژه دوست‌داران آثار ناظم حکمت می‌توانند کتاب مورد علاقه‌ خود را تهیه کنند.

کتاب «خون حرف نمی‌زند» نوشته ناظم حکمت با ترجمه ارسلان فصیحی در 399 صفحه و در قطع رقعی به بهای 34 هزار و پانصد تومان از سوی نشر کتاب‌سرای نیک منتشر شده است.

 

ترکیه جامعه رمان سرمایه سرمایه داری
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین