کد خبر: 7847 A

نمایش «برج‌های خاموش» برای اجرا آماده می شود

این نمایش داستان سرزمینی را در گذشته یا آینده‌ای بسیار دور روایت می‌کند.

ایران‌آرت: «بر‌ج‌های خاموش» با حضور هنرمندانی که مدت‌ها از تئاتر دور بودند برای اجرا آماده می‌شود.

به گزارش ایران‌آرت، زهرا شایانفر؛ نویسنده و کارگردان نمایش «برج‌های خاموش»، با اعلام این خبر گفت: «در ابتدا طرحی را در ذهنم داشتم و مدت‌ها طول کشید تا این طرح، به‌صورت نمایشنامه در ذهنم شکل بگیرد. درواقع طرح اولیه نمایشنامه «برج‌های خاموش» را سال 1391 نوشتم. در این پنج سال، دوبار نمایشنامه را بازنویسی کردم تا متن پخته‌تری داشته باشم. آخرین بازنویسی آن امسال و هم‌زمان با آغاز تمرین‌های گروه نمایشی اتفاق افتاد. سه سال قبل متن را به سالن استاد انتظامی خانه هنرمندان ارائه دادم اما متاسفانه بعد از آن‌که شش ماه خواندن نمایشنامه توسط شورای انتخاب این سالن به‌طول انجامید و تمرین‌ها را آغاز کردیم ، حتی بازبینی نمایش هم برگزار شد، به ما گفتند که چون نمایش صحنه‌ای عظیم دارد و تعداد بازیگران آن هم زیاد است، برای سالن استاد انتظامی مناسب نیست. این اتفاق، باعث رنجش من شد چون اصلا انتظار نداشتم بعد از شش ماه که منتظر بودم نتیجه خوانش نمایشنامه مشخص شود، صفحه ابتدایی آن را که مثل هر نمایشنامه دیگری تعداد بازیگران و شرح صحنه در آن قرار دارد را نخوانده باشند. نمایش را به سالن دیگری هم ارائه داده بودم اما این اجرا هم به دلایلی میسر نشد».

کارگردان «برج‌های خاموش» درباره پروسه تمرین این نمایش، گفت: «از اوایل اردیبهشت‌ماه امسال مراحل اولیه تمرین‌ نمایش آغاز شد».

شایانفر ضمن اعلام این نکته که «برج‌های خاموش» کاری از گروه تئاتر صلح است، درباره بازیگران این نمایش افزود: «این نمایش از دو گروه بازیگران و گروه حرکت تشکیل شده است. اغلب دوستان بازیگری که در تمرین‌های گذشته نمایش حضور داشتند، نمی‌توانستند در این اجرا ما را همراهی کنند و برخی از آن‌ها درگیر پروژه‌های دیگری بودند. در انتخاب بازیگر، به‌سوی دوستان دوران گذشته خودم و افرادی که سال‌ها بود از تئاتر دور شده بودند اما همگی در زمانی‌که تئاتر کار می‌کردند، افرادی موفق و پرکار بوده‌اند، برگشتم. خودم هم سال‌ها بود که از تئاتر دور شده بودم. آخرین نمایشی که کارگردانی آن را انجام داده بردم؛ نمایش «نقاش» بود که در قالب نخستین دوره جشنواره تئاتر شهر اجرا شد. این نمایش توانست پنج جایزه از این جشنواره را از آن خود. حدود پنج سال از زمان اجرای آن، می‌گذرد».

او افزود: «شهرام نیک‌کار، فرهاد شکرالله‌زاده، علیرضا رحیم‌دل ، سیاوش قلعه‌وردی و منیر چراغی نقش‌های اصلی نمایش «برج‌های خاموش» را بر عهده دارند. سهند آدم‌عارف، امیر شیخ‌زاده و علی کاظم‌لو در کنار دیگر بازیگران نمایش، به ایفای نقش می‌پردازند. در گروه حرکت، فریبا بگلو، سمیرا صارمی، فائزه بهرامی و جمع دیگری از هنرمندان جوان حضور دارند. خورشید شایانفر نیز بازیگری نوجوان است که در این نمایش برای اولین بار به ایفای نقش می‌پردازد».

این هنرمند عرصه تئاتر درباره داستان نمایش «برج‌های خاموش» گفت: «این نمایش داستان سرزمینی را در گذشته یا آینده‌ای بسیار دور روایت می‌کند. از نظر مکان هم این داستان می‌تواند حتی در سیاره‌ای دیگر اتفاق افتاده باشد. درواقع این نمایش، یک روز پرحادثه و پرماجرا از سرزمینی است که نه زمان مشخصی دارد و نه مکان مشخصی. در این نمایش ارتباط انسان‌ها با یکدیگر را مورد واکاوی قرار داده‌ایم».

گفتنی است، سهند آدم‌عارف، شاعر و روزنامه‌نگار که در این نمایش روی صحنه خواهد رفت، برای ایران‌آرت، پنجشنبه‌های ایران‌آرت با موسیقی را می‌نویسد.

سهند آدم عارف نمایش برج های خاموش زهرا شایانفر
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین