کد خبر: 5468 A

یافته های باستان شناسی محوطه تاریخی وستمین، در موزه تاریخ مرکز استان مازندران رونمایی می شود.

ایران آرت: یافته های باستان شناسی محوطه تاریخی وستمین، واقع در شهرستان کیاسر در موزه تاریخ مرکز استان مازندران رونمایی می شود. روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران اعلام کرد؛ نتایج پژوهش های باستان شناسی محوطه تاریخی وستمین اعم از اشیای سفالی، شیشه ای و فلزی از 28 اردیبهشت در عمارت کلبادی، موزه تاریخ ذشهرستان ساری به نمایش گذاشته خواهد شد.

یافته های اشکانی در عمارت کلبادی

محوطه باستانی وستمین در 80 کیلومتری جنوب شهر ساری و 9 کیلومتری جنوب شرقی شهر کیاسر به عنوان مرکز بخش چهاردانگه، واقع می باشد؛ که در جریان عملیات حفاری، جهت ایجاد خط انتقال گاز به این منطقه در بهار 1394 کشف شده است. وستمین در حقیقت نام روستایی است که منطقه باستانی کاوش شده در 3 کیلومتری شمال آن واقع و نام اصلی این محوطه اشکانی "لت سر" می باشد.

یافته های اشکانی در عمارت کلبادی

اشیای سفالی بدست آمده از ماحصل کاوش های باستان شناسان در این محوطه که شامل 60 گور دخمه و بقایای معماری دوره پارتیان می باشد؛ به شکل ظروف، مهره و سر دوک هستند. بیشتر ظروف به رنگ قرمز بوده و تکنیک و ساخت آن ها از مهارت بالایی برخوردار است.

یافته های اشکانی در عمارت کلبادی

یافته های اشکانی در عمارت کلبادی

اشیای شیشه ای این محوطه تاریخی نیز شامل عطردان و یا سرمه دان می باشند؛ که مهره هایی از جنس خمیر شیشه، سفال، صدف، قیر و سنگ به عنوان تزیینات در آن ها به کار گرفته شده اند. همچنین اشیایی همچون: شمشیر، خنجر، سرپیکان، دستبند، انگشتر، گوشواره، سگگ و... که عمدتا از جنس آهن می باشند؛ به عنوان نمونه های فلزی یافته شده از این منطقه به شمار می روند.

این نمایشگاه از 9 صبح پنجشبه 28 اردیبهشت در عمارت و موزه کلبادی شهر ساری میزبان بازدیدکنندگان خواهد بود.

  

 

عمارت کلبادی میراث فرهنگی و گردشگری مازندران هفته میراث فرهنگی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین