کد خبر: 438 A

شاید برای شما هم جالب باشد بدانید مشهورترین کتاب‌ها در عرض چند روز، ماه یا سال نوشته شده‌اند. «شازده کوچولو»، «ناتور دشت»، «آرزوهای بزرگ»... از رمان‌های ماندگاری هستند که سال‌هاست تجدید چاپ می‌شوند و هنوز خواننده‌های خود را دارند.

ایران آرت :

شازده کوچولو 

شازده کوچولو، رمانی کوتاه است اما «کتاب قرن بیستم» لقب گرفته و هنوز هم یکی از پرفروش‌ترین آثار جهان شمرده می‌شود. «آنتوان دو سنت اگزوپری» نویسنده فرانسوی برای نوشتن «شازده کوچولو» شش ماه وقت گذاشت. این رمان سالانه دو میلیون جلد در جهان می‌فروشد.

1114352_733

- آرزوهای بزرگ 

«چارلز دیکنز» رمان معروف کم ندارد، «آرزوهای بزرگ» یکی از شناخته‌شده‌ترین آن‌هاست که بارها در سینما و تلویزیون مورد اقتباس قرار گرفته است. این رمان‌نویس برای خلق «آرزوهای بزرگ» هشت ماه وقت صرف کرد. سیزدهمین کتاب «دیکنز» از زبان اول‌شخص روایت شده و داستان زندگی پسری یتیم به نام «پیپ» را توصیف می‌کند.

کتاب بینوایان

- بلندی های بادگیر 

خواهران «برونته» از مشهورترین زنان نویسنده در تاریخ ادبیات هستند. «بلندی‌های بادگیر» تنها رمان «امیلی»، خواهر وسطی این خانواده ادبی است که در سال ۱۸۴۷ به چاپ رسید. نگارش این کتاب ۹ ماه طول کشید. «امیلی برونته» این رمان را در سن ۳۰ سالگی با نام مستعار «الیس بل» منتشر کرد. سبک خلاقانه‌ این اثر موجب تعجب منتقدان شد و واکنش‌های متفاوتی را در پی داشت.

 

کتاب بلندی های بادگیر

-   «جادوگر شهر اوز»

این کتاب با کودکی بسیاری از کتاب‌دوست‌ها گره خورده. «ال. فرانک بائوم» نویسنده این داستان است که برای نوشتن آن یک سال وقت گذاشت. «جادوگر شهر اوز» اولین‌بار در ماه می ۱۹۰۰ منتشر شد و تاکنون نسخه‌های متعددی از آن نوشته شده است. فروش این کتاب کودکانه تا سال ۱۹۵۶ حدود سه میلیون جلد بوده است.

کتاب جادوگر شهر از

- فرانکشتاین

یکی از پیشروترین آثار ژانر وحشت رمان «فرانکشتاین» مری شِلی است. این زن در سال ۱۸۱۸ زمانی که تنها ۲۰ سال داشت، این اثر بی‌مانند را بدون این که نامی از خود به عنوان نویسنده ببرد، به چاپ رساند. تأثیر رمان ترسناک «شلی» تا دهه‌ها بعد بر ادبیات ژانر وحشت دیده می‌شد. این رمان گوتیک در عرض یک سال به نگارش درآمد.

1114357_164

-  دیوید کاپرفیلد

«چارلز دیکنز» آن‌قدر رمان‌های پرطرفدار دارد که اگر برای بار سوم هم در این جدول به نامش بربخوریم، تعجبی ندارد. «دیوید کاپرفیلد» هشتمین رمان این نویسنده انگلیسی است که بارها به سینما و تلویزیون راه پیدا کرده. نوشتن این کتاب ۱۹ ماه به طول انجامید. بسیاری از اتفاقات درون کتاب شبیه به رویدادهای زندگی نویسنده هستند. «دیکنز» این اثرش را بیش از دیگر رمان‌هایش دوست داشت و درباره آن نوشته است: «مثل دیگر والدین،‌ من در اعماق قلبم بچه محبوبی دارم که نامش «دیوید کاپرفیلد» است.»

کتاب دیوید کاپر فیلد

- گتسبی بزرگ

نگارش «گتسبی بزرگ » رمان کلاسیک آمریکایی «اف.اسکات فیتزجرالد» دو سال و نیم طول کشید. کتاب سال ۱۹۲۵ «فیتزجرالد» تاکنون بارها سوژه ساخت فیلم‌های سینمایی شده است. جدیدترین اقتباس سینمایی این رمان نیز به کارگردانی «باز لورمن» در سال ۲۰۱۳ به روی پرده رفت. «لئوناردو دی‌کاپریو»، «کری مولیگان» و «توبی مگوایر» بازیگران اصلی این فیلم بودند که موفق به دریافت دو جایزه اسکار هم شد.

1114361_646

- کشتن مرغ مقلد

«هارپر لی» رمان‌نویس مطرح اوایل سال جاری میلادی درگذشت اما با «کشتن مرغ مقلد»، نام خود را برای همیشه در ادبیات آمریکا حک کرد. نوشتن این کتاب دو سال و نیم زمان برد. «لی» در سال ۲۰۱۵ یعنی ۵۵ سال پس از این کتاب، رمان دومش «برو یک دیده‌بان بگمار» را منتشر کرد که حواشی بسیاری هم به همراه داشت.

1114362_913

- هری پاتر

هفت‌گانه محبوب و پرفروش «هری پاتر» سال ۱۹۹۷ با رمان «هری پاتر و سنگ جادو» شروع شد. «جی.کی. رولینگ» برای نوشتن اولین قسمت این مجموعه رمان، شش سال وقت گذاشت. اقتباس سینمایی از این هفت اثر در قالب هشت فیلم با بازی «دنیل رادکلیف» و »اما استون» در فروش بالای این کتاب‌ها بی‌تاثیر نبوده است. فروش کلی این فیلم‌ها حدود هشت میلیارد و ۵۰۰ یلیون دلار بوده است.

 

1114364_944

 

- بربادرفته 

«بربادرفته» از آن رمان‌های عاشقانه است که همه قشر خواننده‌ای آن را مطالعه کرده‌اند. تأثیرگذاری این داستان آمریکایی آن‌قدر زیاد است که همچنان تجدید چاپ می‌شود و در سینما و تئاتر مورد اقتباس قرار می‌گیرد. «مارگارت میچل» ۱۰ سال برای نوشتن این رمان وقت صرف کرد. «میچل» هرگز تصمیم نداشت نویسنده شود اما یکی از همکارانش به توانمندی او در نگارش رمان شک کرد و موجب شد یکی از شاهکارهای ادبیات کلاسیک آمریکا به نگارش درآید. «بربادرفته» در سال ۱۹۳۶ به چاپ رسید و شهرتی را برای میچل به ارمغان آورد که آرزویش را نداشت. این نویسنده آمریکایی با تنها رمانش جایزه ادبیات داستانی پولیتزر ۱۹۵۷ را کسب کرد. «بربادرفته» یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ ادبیات جهان است که نسخه سینمایی آن با بازی «ویوین لی»، «کلارک گیبل»، «لسلی هووارد» و «اولیویا هاولند»، از جمله بهترین اقتباس‌های سینمایی محسوب می‌شود.
 

1114365_996

-ناتوردشت

بسیاری «ناتور دشت» را با وجود کم بودن حجمش، شاهکار «جی.دی. سلینجر» می‌دانند. «سلینجر» ۱۰ سال تلاش کرد تا این کتاب را به نگارش درآورد. رمان سال ۱۹۵۱ «سلینجر» که تقریبا به تمام زبان‌های زنده دنیا ترجمه شده، سالانه حدود ۲۵۰ هزار نسخه در جهان فروش دارد و تاکنون ۶۲ میلیون نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رسیده است. این داستان‌نویس آمریکایی تا پیش از مرگ در ۲۷ ژانویه ۲۰۱۰ هرگز اجازه‌ ساخت اثری سینمایی براساس این کتاب را نداد. گفته می‌شود مخالفت جدی او با اقتباس‌ سینمایی از کتاب‌هایش به‌ نوع ساخت فیلم «عمو ویگیلی در کانتیکات» بازمی‌گردد که هالیوود براساس یکی از داستان‌های او ساخت. هرچند موفقیت «ناتور دشت» موجب شهرت فراوان «سلینجر» شد، اما او با گوشه‌نشینی، از مردم دوری می‌کرد و به‌ندرت داستان یا کتابی از او منتشر می‌شد.

1114366_467

-بینوایان

مشهورترین کتاب «ویکتور هوگو»، نویسنده برجسته فرانسوی «بینوایان» است که تقریبا همه با اقتباس تلویزیونی یا سینمایی آن آشنا هستند. ۱۲ سال از عمر «هوگو» هزینه نگارش این رمان تاریخی بوده که اولین‌بار در سال ۱۸۶۲ روانه بازار شد. اقتباس‌های زیادی از این کتاب در سینما، تلویزیون و تئاتر ساخته شد که جدیدترین آن‌ها به کارگردانی «تام هوپر» و بازی «هیو جکمن»، «آن هاتوی» و «راسل کرو» به روی پرده رفت.

کتاب بینوایان

- ارباب حلقه ها 

«جی.آر.آر. تاکلین» رمان‌نویسی که پیش‌تر به خاطر نگارش «هابیت» از او یاد کردیم، مشهورترین مجموعه رمانش یعنی «ارباب حلقه‌ها» را طی ۱۶ سال به نگارش درآورد. سه رمان حماسی - تخیلی «تالکین» در سال‌های ۱۹۵۴ و ۱۹۵۵ منتشر شدند و در سال‌های ۲۰۰۱، ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ به سینما راه یافتند. «ارباب حلقه‌ها» به کارگردانی «پیتر جکسون» جزو پرفروش‌ترین چندگانه‌های سینمایی محسوب می‌شود. این فیلم‌ها با بودجه‌ای ۲۹۱ میلیون دلاری ساخته شدند و در گیشه بین‌المللی دو میلیارد و ۹۱۷ میلیون دلار فروش داشتند.

1114368_770-1

 

 

هری پاتر شازده کوچولو بربادرفته بینوایان
ارسال نظر