کد خبر: 3488 A

نام نویسندگانی که پیش از این، جوایز مهمی را مانند «من بوکر»، «کاستا» و «اورنج» کسب کرده‌اند، در فهرست نامزدهای نهایی جایزه رمان تاریخی «والتر اسکات» به چشم می‌خورد.

ایران آرت:  ایسنا به نقل از«گاردین» نوشت: هیات داوران جایزه بهترین رمان تاریخی «والتر اسکات»، اسامی راه‌یافتگان به مرحله نهایی این دوره را اعلام کرد و در این فهرست، نام نویسندگان مطرحی مانند «سباستین بری»، «فرانسیس اسپوفورد» و «گراهان سوییفت» خودنمایی می‌کند.

جایزه ۲۵ هزار پوندی «والتر اسکات» از مهم‌ترین و گران‌ترین جوایز ادبی انگلستان است که هر سال به بهترین رمان تاریخی تعلق می‌گیرد.

«سباستین بری» و «فرانسیس اسپوفورد» دو رمان‌نویس هستند که چندی پیش برای دریافت جایزه کتاب سال «کاستا» با هم به رقابت پرداختند. «بری» که برای نگارش رمان «روزهای بی‌پایان» نامزد این جایزه ۲۵ هزار پوندی شده، در ماه ژانویه موفق شد دومین جایزه کتاب سال «کاستا» را به خود اختصاص دهد. «اسپوفورد» ۵۲ ساله هم که با اثر غیرداستانی به عرصه نویسندگی وارد شده و توجه بسیاری را به خود جلب کرده، با اولین رمان خود «تپه طلایی»، جایزه رمان نخست «کاستا» را به‌دست آورد. حالا این دو، بار دیگر رو در روی هم قرار گرفته‌اند و برای کسب «والتر اسکات» ۲۰۱۷ تلاش می‌کنند.

از دیگر نام‌های آشنا در میان نویسندگان نامزدشده می‌توان به «رز ترمین» برنده جایزه «اورنج» اشاره کرد که برای نگارش «گووستاو سونتانا» برگزیده شده است. «گراهام سوییفت» نویسنده برنده جایزه مهم «من بوکر» نیز به مرحله نهایی «والتر اسکات» راه یافته است. سه نامزد دیگر این جایزه «جو بیکر»، «شارلوت هابسون» و «هانا کنت» هستند.

در این دوره آثاری از کشورهای انگلیس، ایرلند، فرانسه، هلند، سوییس، روسیه و آمریکای شمالی که به برهه‌هایی از تاریخ، از قرن ۱۷ گرفته تا قرن ۲۰ پرداخته‌اند، در مرحله اول انتخاب شدند. آکادمی جایزه «والتر اسکات» امسال برای اولین‌بار فهرستی از ۲۰ کتاب پیشنهادی را نیز منتشر خواهد کرد. این فهرست شامل رمان‌های تاریخی تازه چاپ‌شده‌ای از کشورهای استرالیا، کانادا، آفریقا و انگلیس می‌شود.

هیات داوران «والتر اسکات» ۲۰۱۷ برنده نهایی این جایزه ۲۵ هزار پوندی را در جریان جشنواره ادبی «مرزها»ی اسکاتلند در روز ۱۷ ژوئن معرفی خواهد کرد. به هریک از نامزدهای نهایی نیز جایزه‌ای ۱۰۰۰ پوندی اعطا می‌شود.

«سر والتر اسکات» یکی از مهم‌ترین و گران‌قیمت‌ترین جایزه‌های ادبی انگلستان است و برای بزرگداشت نام و آثار برجسته این رمان‌نویس سرشناس جهانی هر سال به برترین رمان تاریخی تعلق می‌گیرد. «اسکات» که بیشتر برای نگارش رمان‌های تاریخی‌اش شهرت دارد، شاعر و نمایشنامه‌نویسی است که در سال ۱۷۷۱ در ادینبورگ دیده به جهان گشود و در سپتامبر ۱۸۳۲ درگذشت.

 

جایزه بوکر کتاب سال جایزه کاستا والتر اسکات
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین