کد خبر: 31714 A

"دختر مناسب" نوشته بارت وَن اِس و برنده جایزه بخش زندگینامه‌یِ کاستا موفق شد برگزیده کتاب سال کاستا در سال 2019 هم شود.

ایران آرت: "دختر مناسب" نوشته بارت وَن اِس موفق شد عنوان کتاب منتخب سال کاستا در سال 2019 را به دست آورد و جایزه 30 هزار پوندی را به خانه ببرد. این در حالی است که متخصصین و کتابفروشان بر این باور بودند که سالی رونیِ جوان برنده جایزه سال کاستا می‌شود.

"دختر مناسب" داستان واقعی زندگی دختری جوان و یهودی است که تلاش می‌کند در دوره ررژیم نازی‌ها جان خود را نجات دهد. دختری از هلند که برای فرار از دست نازی‌ها در زیرزمین خانه خانواده‌هایی که از او حمایت می‌کنند زندگی می‌کند. یکی از خانواده‌ها پدربزرگ و مادربزرگ نویسنده‌ی "دختر مناسب" بودند. لین دو جونگ، دختر داستان از دست نازی‌ها جان سالم به در می‌برد اما خانواده‌اش متأسفانه کشته می‌شوند. بارت وَن اِس احساس می‌کند وظیفه دارد داستان زندگی پدر و مادرِ لین را بنویسد و چگونگی مرگ‌شان را کشف کند و اینگونه است که "دختر مناسب" به نگارش درمی‌آید.

به گزارش ایبنا، جایزه کاستا بزرگداشتی برای کتاب‌های "لذت‌بخش" است و در پنج بخش داستان، زندگینامه، رمان اولی‌ها، شعر و کتاب کودک برگزار می‌شود و فقط نویسندگانی می‌توانند در آن شرکت کنند که اثر خود را به زبان انگلیسی نوشته و خود در بریتانیا یا ایرلند اقامت داشته باشند. یک ماه پس از انتخاب برگزیدگان هر بخش فقط یک کتاب به عنوان منتخب سال کاستا مشخص می‌شود.

"آدم‌های عادی" نوشته سالی رونی به عنوان برگزیده بخش رمان انتخاب شد تا رونیِ 28 ساله جوان‌ترین برنده این جایزه لقب بگیرد. "هفت مرگ اِوِلین هاردکستل" نوشته استوارت تِرتون برنده بهترین داستان در بخش رمان‌اولی‌ها شد.

"اطمینان" نوشته جی. اُ. مورگان به عنوان برنده بخش شعر انتخاب شد. در بخش کتاب کودک، "جنگ چکاوک" نوشته هیلاری مک‌کی به عنوان برنده اعلام شد.

این جایزه نخستین بار در سال 1971 و توسط شرکت زنجیره‌ای "وایت‌بِرِد" تاسیس شد و با نام جایزه کتاب "وایت‌بِرِد" شناخته می‌شد. در سال 2006 شرکت قهوه‌سازی "کاستا" مدیریت یکی از بهترین جوایز ادبی بریتانیا را به عهده گرفت. امسال چهل و هفتمین سال برگزاری این جایزه است.

 

جایزه کاستا سلی رونی کتاب دختر مناسب بارت ون اس کتاب سال کاستا
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین