کد خبر: 31251 A

ژوژانا گاهسه، نویسنده مجارستانی برنده جایزه بزرگ ادبیات سوئیس در سال 2019 شد.

ایران آرت: جایزه بزرگ ادبیات سوئیس که برجسته‌ترین جایزه ادبی این کشور است امسال به ژوژانا گاهسه، رمان‌نویس، شاعر و مقاله‌نویس آلمانی‌زبان برای مجموعه آثارش  تعلق گرفت که به گفته هیئت داوران 40 اثر مابین نظم و نثر را شامل می‌شود.

هیئت داوری این جایزه در بیانیه‌ای گاهسه را برای توجه و علاقه‌اش به زبان، کلمات، طنز و مشاهدات دقیق‌اش از پدیده‌های اجتماعی ستودند.

به گزارش ایبنا به نقل از مجله لیوبرادو، ژوژانا گاهسه در سال 1946 در بوداپست به دنیا آمد. و بعد از انقلاب مجارستان در سال 1956 میلادی ناچار شد به وین و سپس به آلمان پناهنده شود. او فعالیت‌های خود را در آلمان با همکاری با مجله‌ها آلمانی زبان و رادیو آلمان آغاز کرد و سپس به شهر لوسرن در سوئیس رفت و اکنون در شهر مولهایم در شمال شرق سوئیس زندگی می‌کند.

"صفر" نام اولین رمان این نویسنده مجاری است که در سال 1984 میلادی در آلمان و به زبان آلمانی منتشر شد. گاهسه در سال‌های بعد رمان‌ها و آثار ترجمه‌ای بسیار دیگری را منتشر کرد که آخرین اثر او تحت عنوان "هفتاد‌ و هفت خواهر و برادر" در سال 2017 منتشر شده است.

جایزه بزرگ ادبیات سوئیس هر سال به یک نویسنده سوئیسی به خاطر مجموعه آثارش تعلق می‌گیرد و برنده علاوه بر این‌که صاحب 40 هزار فرانک سوئیسی (معادل3500 یورو) می‌شود، این فرصت را می‌یابد تا با دریافت حمایت ویژه آثار خود را در سطح جهانی معرفی کند.

سال گذشته آنا فدلر، نویسنده سوئیسی برترین جایزه ادبیات سوئیس را در سال 2018 از آن خود کرد.

این جایزه قرار است در 14 فوریه سال جاری درکتاب‌خانه ملی برن به برنده اهدا شود.

 

جایزه ادبی ژوژانا گاهسه جایزه بزرگ ادبیات سوئیس جایزه ادبیات
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین