کد خبر: 29652 A

بازیگر و نویسنده انگلیسی از مردم این کشور خواست نسبت به حفظ و نگهداری کتابخانه‌های عمومی تلاش کنند.

ایران آرت: دیوید ویلیامز هنرپیشه، نویسنده و رمان‌نویس اهل کشور بریتانیا است. وی از سال ۲۰۱۲ تا کنون یکی از داوران برنامه تلویزیونی استعدادیابی شبکه آی‌تی‌وی است. ویلیامز در فیلم‌های سرگذشت نارنیا: شاهزاده کاسپین و آرزوهای بزرگ بازی کرد و پس از آن برای نوشتن کتاب‌های کودک انگیزه پیدا کرد. اولین کتاب کودک او در سال 2008 با عنوان پسری در لباس منتشر کرد و چهاردمین کتابش در حوزه کودک را با نام هیولای یخی دو هفته پیش منتشر کرد.

ویلیامز که این روزها در بریتانیا بیشتر از یک هنرپیشه موفق انگلیسی از او به عنوان یک نویسنده موفق یاد می‌کنند، اخیراً در گفت‌وگویی رادیویی از مردم این کشور خواست نسبت به حفظ و نگهداری کتابخانه‌های عمومی تلاش کنند. وی در گفت‌وگو با رادیوتایمز گفت: این روزها شاهد تعطیلی کتاب‌خانه‌ها هستیم و این مسئله بسیار تاسف‌بار است.

به گزارش ایبنا، وی از مردم انگلیس خواست برای حفظ کتابخانه‌های عمومی تلاش کنند. ویلیامز گفت: دولت و مردم به صورت هماهنگ باید یکی از اولویت‌های‌شان جلوگیری از تعطیلی کتابخانه‌ها باشد چون این مکان‌ها گنجینه فرهنگی جامعه است. وی افزود: افزایش دسترسی به کتاب و مطالعه موجب ارتقای سطح فرهنگی می‌شود و من از شما می‌خواهم که در این زمینه تلاش کنید.

ویلیامز در پاسخ به مجری رادیو که پرسید اگر شما نخست وزیر بودید چه کار می‌کردید، پاسخ داد: بعد از 47 سال سن به این نتیجه رسیدم که ادبیات کودک یکی از مهمترین مقوله‌هایی است که در هر جامعه باید به آن رسیدگی شود. اگر رئیس دولت بودم قوانینی برای تسهیل دسترسی کودکان به کتاب و ارزان شدن کتاب‌های این حوزه تصویب می‌کردم.

وی گفت: الان به هر کشوری که برای بازی در فیلم سفر می‌کنم سعی می‌کنم به مدارس بروم و به کودکان کتاب هدیه کنم. در اکثر کشورها روزهایی برای جشن کتاب کودک در نظر گرفته می‌شود ولی به نظر من این روزها کافی نیستند.

ویلیامز در گفت‌وگوی رادیویی کتاب چارلی و کارخانه شکلات سازی نوشته رولد دال را محبوب‌ترین کتاب دوران کودکی‌اش عنوان کرد.

ویلیامز این گفت‌وگوی رادیویی را در واکنش به کاهش بودجه دولت انگلیس برای کتاب‌خانه‌های عمومی انجام داد. دولت انگلیس به تازگی اعلام کرد بودجه کتابخانه‌ها برای پنجمین سال متوالی کاهش داشته است.

 

ادبیات کتابخوانی نویسنده فرهنگ دیوید ویلیامز
ارسال نظر