کد خبر: 28726 A

جایزه معتبر گیلر کانادا اسی ادوگیان نویسنده نامدار را به عنوان برنده خود در سال ۲۰۱۸ انتخاب کرد.

ایران آرت: اسی ادوگیان به عنوان برنده جایزه ۱۰۰ هزار دلاری گیلر اسکاتی‌بانک کانادا انتخاب شد. رمان جدید او با عنوان "واشنگتن سیاه" این موفقیت را برای او رقم زد.

رمان "واشنگتن سیاه" درباره بردگی است و شخصیت اصلی آن "بلک" یا "سیاه" از قربانیان وحشی‌گری انسان‌هاست که از مادرش جدا می شود و باید مسیر زندگی‌اش را به عنوان برده به تنهایی ادامه دهد.

به گزارش مهر، این جایزه در مراسمی که نویسنده و مجری تلویزیونی ریک مرسر مجری آن بود با حضور حدود ۵۰۰ تن از اعضای جامعه نشر، رسانه و هنرهای ارتباطاتی کانادا برنده‌اش را معرفی کرد. این مراسم به صورت مستقیم از شبکه سی‌بی‌سی پخش می‌شد.

امسال بیست و پنجمین سال برگزاری مراسم اهدای جایزه گیلر بود.

در فهرست نهایی این رقابت که یکم اکتبر اعلام شده بود پاتریک دوویت برای رمان "خروج فرانسوی"، اریک دوپون برای رمان "ترانه‌هایی برای سرمای قلب"، شیلا هتی برای "مادری" و تیا لیم برای "یک اقیانوس از دقیقه‌ها" جای داشتند.

یک گروه داوری پنج نفری کار انتخاب برنده این رقابت را برعهده داشتند که شامل کمال السلایل به عنوان رییس هیات داوران، ماکسین بیلی و هیتر اونیل نویسندگان کانادایی و جان فریمن نویسنده آمریکایی و فیلیپ هنشر رمان‌نویس بریتانیایی به عنوان اعضای گروه داوری بود.

اسی ادوگیان یک بار دیگر جایزه گیلر را سال ۲۰۱۱ برای "بلوز دورگه" از آن خود کرده بود. وی فینالیست جایزه من بوکر، جایزه ادبی فرماندار کل کانادا، جایزه داستان بنیاد نویسندگان راجرز و جایزه اورنج برای داستان بوده است.

این نویسنده که در ویکتوریا بریتیش کلمبیا زندگی می‌کند قرار است ۲۲ نوامبر در مراسمی به صورت آنلاین به سوال‌های مخاطبانش پاسخ بدهد.

جک رابینوویچ  بنیانگذار این جایزه در سال ۱۹۹۴ بود. این جایزه معتبر ادبی از آن زمان هر سال برای انتخاب بهترین اثر داستانی کانادا اهدا می‌شود و به برنده خود ۱۰۰ هزار دلار اهدا می‌کند. هر یک از فینالیست‌ها نیز یک جایزه ۱۰ هزار دلاری دریافت می‌کنند. این جایزه به یاد روزنامه‌نگار ادبی دوریس گیلر توسط همسرش ایجاد شده است. رابینوویچ سال پیش درگذشت و امسال دومین سالی است که این جایزه بدون حضور او برگزار می شود.

جایزه گیلر جایزه ادبی اسی ادوگیان واشنگتن سیاه رمان واشنگتن سیاه
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین