کد خبر: 28513 A

"آن دوست" نوشته سیگرید نونز به عنوان برگزیده بخش داستان جایزه کتاب ملی آمریکا معرفی شد.

ایران آرت: برندگان نهایی جایزه کتاب ملی آمریکا شب گذشته اعلام و پنج کتاب به عنوان برگزیدگان پنج بخش داستان، ادبیات جوانان، شعر، ترجمه، و آثار غیرداستانی معرفی شدند.

به گزارش ایبنا، "آن دوست" نوشته سیگرید نونز به عنوان برگزیده بخش داستان معرفی شد. "فلوریدا" نوشته لورن گروف، "مرد خوش‌شانس" نوشته جمال برینکلی، "جایی که مردگان می‌نشینند و صحبت می‌کنند" نوشته براندون هابسون، ، "مومنان واقعی" نوشته ربکا مَکی از دیگر آثار حاضر در فهرست نهایی بخشِ رمان جایزه کتاب ملی آمریکا قرار دارد.

"سیاه‌پوست جدید: زندگینامه آلن لاک" نوشته جفری استوارت به عنوان برگزیده بخش آثار غیرداستانی انتخاب شد. "دنیای سرخ‌پوستی جورج واشنگتن" نوشته کالین کالوِی، "بهشت آمریکایی" نوشته ویکتوریا جانسون، "منطقه مرکزی: داستان سخت کار کردن و ورشکسته شدن در ثروتمندترین کشور دنیا" نوشته سارا اسمارش، و "ما شرکت‌ها" نوشته آدام وینکلر نامزدهای نهایی این بخش بودند.

"بی‌شرمی" نوشته جاستین فیلیپ رید به عنوان برگزیده بخش شعر معرفی شد. "غزل‌های آمریکایی برای قاتل گذشته و آینده‌ام" نوشته تررنس هیِز، "سطح چشم" نوشته جنی ژای، "روح -ِ " نوشته دیانا خوی گویان، و "تلوء تلوء" نوشته رائه آرمان‌ترات نامزدهای نهایی بخش شعر بودند.

برای اولین بار در تاریخ این جایزه از سال 1980 برگزیده‌ای در بخش ترجمه نیز اعلام شد. در بخش ترجمه نگار جوادی، نویسنده ایرانی در میان نامزدهای نهایی قرار داشت. "مأمور سری" نوشته یوکو تاوادا و ترجمه مارگارت میتسوتانی از زبان ژاپنی به عنوان بهترین اثر ترجمه معرفی شد. "از شرق بریده" نوشته نگار جوادی و ترجمه تینا کوور از فرانسوی، "عشق" نوشته هان اورستاویک و ترجمه مارتین آیتکِن از نروژی، "حقه" نوشته دومینیکو استارنان و ترجمه جومپا لاهیری از ایتالیایی، "پروازها" نوشته اولگا توگارزوک و ترجمه جنیفر کرافت از لهستانی نامزدهای نهایی بخش ترجمه بودند.

"شاعر ایکس" نوشته الیزابت آسِوِدو به عنوان بهترین اثر ادبیات جوانان جایزه کتاب ملی آمریکا در سال 2018 معرفی شد. در بخش ادبیات جوانان "ترور برنگوین اسپرگ" از ام.تی. اندرسون و یوجین یلچین، "حقیقت از زبان میسون باتل" از لزلی کُنر، "سفر چارلی کوچولو" از کریستوفر پائول کرتیس، و "سلام بچه" از جرت جی. کروسوچکا به عنوان نامزدهای نهایی معرفی شده بودند.

در مراسم اهدای جوایز امسال از ایزابل آلنده، نویسنده اهل شیلی نیز برای خدمات ارزنده‌اش به دنیای ادبیات و از دورون وِبِر، نویسنده کتاب "پرنده نامیرا" هم برای خدمات ارزنده‌اش برای سوادآموزی در جامعه آمریکا قدردانی شد. آلنده اولین نویسنده اسپانیایی‌زبان و دومین نویسنده غیرآمریکایی است که موفق به دریافت این جایزه می‌شود.

جایزه کتاب ملی در سال 1936 به دست انجمن کتاب‌فروشان آمریکا تاسیس شد، اما در طول جنگ جهانی مجبور به توقف فعالیت خود شد و سپس از سال 1950 کار خود را از سر گرفت. پیش از جنگ جهانی نویسندگان غیرآمریکایی نیز واجد شرایط دریافت جایزه بودند، اما پس از جنگ این جایزه به نویسندگان آمریکایی اختصاص یافت که کتاب خود را در سال برگزاری جایزه منتشر کرده باشند.

برندگان این جایزه در هر چهار بخش علاوه بر دریافت نماد برنز، 10 هزار دلار به عنوان هدیه نقدی دریافت می‌کنند و به هر کدام از نامزدهای نهایی در بخش‌های داستانی، آثار غیرداستانی، ادبیات جوانان، ترجمه و شعر مدال برنز و هزار دلار هدیه داده می‌شود.

سال گذشته جسمین وارد با داستان "بخوان، دفن نکن، بخوان" برنده بهترین اثر داستانی شد. "بخوان، دفن نکن، بخوان" در سال 2017 یکی از ده رمان برتر سال شناخته شد و حتی باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا این کتاب را در فهرست بهترین آثاری که در سال 2017 خوانده است قرار داد.

از برندگان پیشین این جایزه می‌توان به دنیس جانسون در سال 2007، جاناتان فرانزن در سال 2001، کولسون وایت‌هد در سال 2016، و لوییز اردریچ در سال 2012 اشاره کرد

ایزابل آلنده جایزه کتاب ملی آمریکا جمال برینکلی فلوریدا لورن گروف
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین