کد خبر: 27009 A

نویسنده مشهرو نیجریایی گفت: برای ساختن دنیای بهتر نیاز به داستان‌هایی داریم که درباره سیاست باشد، ولی برگرفته از دستورات سیاست‌مداران جهان نباشد.

ایران آرت: چیماندا نگوزی آدیچی نویسنده مشهور نیجریه‌ای  یکی از سخنرانان نمایشگاه کتاب فرانکفورت بود که ترجیح داد بیشتر سخنان خود را به موضوع مهاجرت و فمینیسم اختصاص دهد. آدیچی در سال 2007 با نوشتن رمان نیمی از یک خورشید توانست جایزه ادبیات داستانی زنان انگلیس را دریافت کند.

چیماندا آدیچی در سخنرانی خود به این موضوع نیز اشاره کرد که دنیای امروز به نویسندگان جوان با عقاید و افکار متنوع نیاز دارد چون سلایق مخاطبان متنوع شده است.

وی گفت: در دنیای کنونی با هرج و مرج‌های سیاسی نوعی خود نیاز به داستان‌گوهایی داریم که این فضای سیاسی را تحت الشعاع قرار دهند.

به گزارش ایبنا، این نویسنده نیجریایی خطاب به حاضران کنفرانس که اکثر آن‌ها را خبرنگاران تشکیل می‌دادند، گفت: هنر می‌تواند سیاست را معرفی کند ولی اگر این هنر تنوع نداشته باشد نمی‌تواند صدای همه مردم جهان را منعکس کند. اگر هنر و ادبیات در اختیار بخش کوچکی از مردم جهان قرار داشته باشد نمی‌توانیم به تنوع آن امید داشته باشیم.

آدیچی بیش از این در یکی از سخنرانی‌های تد موضوعی با عنوان خطرات یک داستان تک صدایی مطرح کرده بود.

وی در آن سخنرانی به این موضوع اشاره کرده بود که وقتی یک طیف فکری خاصی داستان بگوید حتی می‌تواند خطر نابودی ادبیات را به همراه داشته باشد.

آدیچی در سخنرانی‌اش به سیاست های گستاخانه و تک قطبی آمریکا انتقاد کرد و گفت: البته داستان سیاسی نیز برای ادبیات لازم است، ولی باید به این مسئله اشاره کنم که برای ساختن دنیای بهتر نیاز به داستان‌هایی داریم که درباره سیاست باشد، ولی برگرفته از دستورات سیاست‌مداران جهان نباشد.

وی در ادامه سخنرانی‌‌اش به موضوع مهاجرت و حمایت از حقوق زنان پرداخت و افزود: در دنیای امروزی مهاجرت امری گسترده است و باید حقوق این انسان‌ها در نظر گرفته شود.

نمایشگاه کتاب فرانکفورت چیماماندا نگوزی آدیچی چیماندا نگوزی آدیچی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین